Marsylia: Europejska Stolica Kultury 2013
Marsylia obok słowackich Koszyc to tegoroczna Europejska Stolica Kultury 2013. Dzięki tej zaszczytnej funkcji, francuskie miasto wzbogaciło się o nowe muzeum, a w odrestaurowanych przestrzeniach znalazły się sale koncertowe i wystawowe
Leżąca na południu kraju Marsylia to już czwarte francuskie miasto które pełniło rolę Europejskiej Stolicy Kultury. Pierwszym był Paryż (1989 r.), następnie Awinion (2000 r.) oraz Lille (2004). W sumie na przygotowania Marsylia przeznaczyła ponad 660 mln euro. Z tych środków przeprowadzono wiele modernizacji i zbudowano kilka nowych obiektów kulturalnych. Do najważniejszych należy adaptacja olbrzymiego portowego hangaru na przestrzeń przygotowaną do działań artystycznych (J1), oraz przebudowa starego, pochodzącego z 1926 r. portowego silosu na halę koncertową (Le Silo).
Z nowych budynków wymienić można zaprojektowane przez Rudyego Ricciotti Muzeum Cywilizacji Europejskich (MuCEM) oraz CeReM - Centre Regional de la Mediterranee, którego autorem jest architekt Stefano Boeri. CeReM ma być miejscem, które będzie przypominać o historii oraz dorobku kulturalnym nie tylko Francji, ale też państw basenu Morza Śródziemnego. Wystawy będzie można oglądać między innymi w podwodnej galerii.
Marsylia jako ESK nie ograniczyła się do działań w obrębie administracyjnych granic miasta. Do projektu przyłączyło się kilkadziesiąt mniejszych miejscowości z całego regionu, które na ten rok obrały wspólną, promocyjną strategię pod hasłem "Marsylia-Prowansja".
Przypomnijmy, że w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury będzie Wrocław. Dlatego warto prześledzić jak wielkie przygotowania poczyniły władze Marsylii oraz - już z końcem roku - przeanalizować ile nowych obiektów Wrocław musi wybudować, a ile odnowić by te mogły w pełni zaspokoić kulturalne potrzeby przyjezdnych gości.
- Więcej o:
- sztuka
Nowy oddział Luwru. Satelita słynnego muzeum otwarty w górniczym miasteczku Lens
Tańczące budynki i pączkujące bryły. Oto architektura według Victora Enricha
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Polskie budynki najlepsze na świecie według serwisu ArchDaily
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię