Futuro House - latające spodki z Finlandii
Pod koniec lat 60. powstało ich kilkadziesiąt. Do dziś zidentyfikowanych i zlokalizowanych pozostaje zaledwie 60 proc. Twórcą "kosmicznej" technologii domków letniskowych Futuro House był Fin, Matti Suuronen, fascynat podróży w kosmos.
W 1965 roku fiński architekt Matti Sauronen zaprojektował Futuro House - Dom Przyszłości. Według pierwotnych założeń nie miał to być dom sensu stricto, a pawilon służący narciarzom na stoku lub osobom wypoczywającym na łonie natury z dala od cywilizacji. Pierwszy Futuro House zjechał z taśmy produkcyjnej w 1968 roku. Ważąca 4 tony prefabrykowana struktura o jajowatym kształcie, wysokości 3,4 m i średnicy 8 m, wykonana została w całości z tworzyw sztucznych. Umieszczona na stalowych "nogach", wyniesiona nieco ponad poziom podłoża, nadawała się doskonale do wykorzystania w trudnych warunkach terenowych. Kapsuła Futuro House opuszczała fabrykę jako w pełni ukończony produkt. Do docelowej lokalizacji transportowana była helikopterem.
Wnętrze Futuro House mogło pomieścić 8 osób. Drzwi przypominające te, które znamy z samolotów, prowadziły do wnętrza wyposażonego w 6 plastikowych łóżek, rozkładaną dwuosobową kanapę oraz kominek. Ponadto wydzielona została przestrzeń dla niewielkiej kuchni, łazienki z prysznicem oraz toalety. Wszystko wykonane było z tworzyw sztucznych i utrzymane w futurystycznej stylistyce przypominającej produkcje science-fiction czy koncepcje Archigramu.
Futuro House był doskonałym efektem wiary w postęp jaka towarzyszyła ludziom w latach 60. Wykorzystywał nowoczesne technologie i materiały, miał kształt nawiązujący do podboju kosmosu. Tymczasem już w pierwszej połowie lat 70. owa wiara została poważnie zachwiana - kryzys na rynku paliw w 1973 roku zmusił Finów do zaprzestania dalszej produkcji "domków UFO". Ceny produkcji elementów plastikowych wzrosły bowiem tak znacznie, iż Futuro House przestał być po prostu w jakikolwiek sposób opłacalny. W samej Finlandii wykonano zaledwie 20 tych nietypowych pawilonów. Poza tym w innych krajach powstało ich kilkadziesiąt w oparciu o fińską licencję. Daje to łączną liczbę około 96 "latających spodków", z których na dziś około 60 proc. jest zlokalizowanych i zidentyfikowanych.
Skomentuj:
Futuro House - latające spodki z Finlandii