Wieża Eiffla - mniej znana historia symbolu Paryża [IKONY ARCHITEKTURY]
Wieża Eiffla, czyli najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, znany jest prawdopodobnie wszystkim. Mało kto jednak wie, że tak naprawdę nie jest ona dziełem Gustava Eiffla.
Jak wysoka jest Wieża Eiffla?
30 czerwca 1887 roku, na przygotowanych zawczasu fundamentach, rozpoczęto wznoszenie niezwykłej konstrukcji ze stali. Prace ukończono po niespełna dwóch latach, a uroczyste otwarcie Wieży Eiffla miało miejsce 31 marca 1889 roku podczas odbywającej się w Paryżu wystawy światowej. Budzący dziś bezgraniczny zachwyt 300-metrowy obiekt początkowo przyjmowany był w najlepszym wypadku sceptycznie.
Wieża Eiffla - osiągnięcie techniki czy dzieło sztuki?
Angielski malarz i projektant William Morris pisał, że będąc w Paryżu starał się być jak najbliżej Wieży Eiffla, by uniknąć jej rażącego widoku. Sam Gustave Eiffel, który firmował całe przedsięwzięcie, traktował ją jako osiągnięcie techniki, a nie dzieło sztuki. Prowadziło to do sytuacji dość kuriozalnych. Gdy awangardowy poeta Blaise Cendrars entuzjastycznie wypowiadał się o nowej strukturze, konstruktor uznał to za niesmaczny żart.
Wieża Eiffla po remoncie. Jak się zmieniła?>>
Jak wygląda Wieża Eiffla?
Kim byli pomysłodawcy Wieży Eiffla?
Warto pamiętać, iż Wieża Eiffla de facto nie jest dziełem Gustava Eiffla. Pomysłodawcami najwyższej ówczesnej budowli świata byli dwaj zatrudnieni w jego biurze projektanci: Maurice Koechlin i Emile Nouguier. Wspólnie ze swym szefem zgłosili w 1884 roku patent zarejestrowany pod numerem 164364. Jeszcze w tym samym roku Eiffel odkupił od swoich pracowników prawa autorskie wraz z prawami własności intelektualnej. Tym samym z formalnego punktu widzenia stał się jedynym autorem wieży, którą nazwano jego imieniem.
Paryż to nie tylko Luwr i Wieża Eiffla. Postomodernistyczne osiedla stolicy Francji>>
Udział polskiego wynalazcy w walce o zachowanie Wieży Eiffla
Niewiele osób pamięta dziś o zasługach dwóch pracowników biura Gustava Eiffla i o tym, że samą budową kierował jeden z nich - M. Koechlin. Stosunkowo mało znany jest także fakt udziału polskiego wynalazcy, Juliana Ochorowicza, w walce o zachowanie wieży. Pamiętajmy, że Wieża Eiffla była wznoszona jako konstrukcja tymczasowa, mająca przede wszystkim uświetnić wystawę światową w Paryżu. Gustav Eiffel, chcąc ochronić swe dzieło, udostępnił je dla potrzeb laboratorium meteorologicznego i aerodynamicznego. Jednak do odstąpienia od planów rozbiórki przekonały ostatecznie władze francuskie dopiero udane eksperymenty z telegrafem bez drutu, w których udział brał właśnie Julian Ochorowicz.
Gustafson Porter + Bowman projektują nowe tereny zielone przy Wieży Eiffla>>
Wieża Eiffla - liczby ciekawostki:
- Rozpoczęcie budowy: 1887rok
- Zakończenie budowy: 1889 rok
- Wysokość całkowita: 324 metry
- Waga konstrukcji: 10100 ton
- Wartość Wieży Eiffla: 413 mld euro (szacunek Izby Handlowej w Monza z 2012 roku)
- W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie
- Wysokość Wieży Eiffla zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury
- Wieża miała tytuł najwyższej budowli świata przez 41 lat (zdetronizował ją w 1930 roku wieżowiec 40 Wall Street w Nowym Jorku)
- Więcej o:
Architektura w Paryżu TOP 10 - przewodnik po budynkach
Tymczasowy pawilon przed katedrą Notre Dame w Paryżu
Ruchoma wieża w Paryżu
Platforma na Wieży Eiffla to tylko manifest
Grande Arche w Paryżu ponownie otwarty
Kokon w Paryżu. Siedziba fundacji Jerome Seydoux-Pathe
Ikony modernizmu: Maison de Verre w Paryżu. Dom za szklaną kurtyną
The Tour Triangle w centrum Paryża od Herzog & de Meuron - wieżowiec jednak powstanie