Willa w Malibu cała ze szkła. Teraz można ją kupić
Dom zapewnia nieograniczony widok na ocean. Wyjątkowe dzieło jednego z czołowych amerykańskich modernistów wystawiono właśnie na sprzedaż! LaFetra House autorstwa Pierre Koeniga kosztuje niespełna 19 milionów dolarów. Dużo?
Michael LaFetra, który w 1999 roku kupił przylegającą do plaży posiadłość w Malibu, jest aktorem i producentem, miłośnikiem architektury modernistycznej i kolekcjonerem. Postanowił wybudować na niej dom letni, który znajdowałby się z dala od nieruchomości innych ludzi i umożliwiał kontakt z malowniczą przyrodą kalifornijskiego wybrzeża. W tym celu zwrócił się do architekta Pierre Koeniga. Projektant znał LaFetrę od momentu gdy ten stał się właścicielem innego jego dzieła- klasycznego już Case Study House Nr 21. Wówczas też nawiązała się pomiędzy nimi nić przyjaźni.
LaFetra wspomina, że sprawa współpracy z projektantem była zupełnie naturalna i oczywista dla obu stron. „Jak tylko stałem się właścicielem domu otrzymałem wiadomość: Cześć, tu Pierre, twój architekt. Musimy porozmawiać”. LaFetra wspomina to z rozbawieniem „Myślałem, że nikt, nawet moi rodzice, nie ma jeszcze mojego nowego numeru”.
Koenig przystąpił do pracy w 2000 roku. W przeciągu miesiąca stworzył koncepcję budynku opartego na masywnym rastrze stalowej konstrukcji. Całkowicie przeszklone ściany miały otwierać przestronne wnętrze willi na ocean. LaFetra chciał udokumentować na taśmie filmowej cały proces powstawania projektu, a następnie budowy domu. Dokumentacja projektowa była już praktycznie ukończona, gdy w 2004 roku Pierre Koenig zmarł. Ponieważ LaFetra chciał, aby ostatnie dzieło jego przyjaciela zostało ukończone, wdowa po architekcie, Gloria Koenig, poleciła mu zatrudnienie Jamesa Tylera znanego ze współpracy z Craigiem Ellwoodem.
Rezultatem jest budynek, który sam Tyler określa mianem „99% Koeniga”, bowiem zarówno projektant jak i inwestor dbali o to, aby wyrafinowana koncepcja została zrealizowana możliwie dokładnie. Zachowano oryginalną ideę wolnego planu i otwartej przestrzeni, podobnie jak stalową konstrukcję i duże płaszczyzny przeszkleń. Jedyne niewielkie modyfikacje zostały wymuszone koniecznością dostosowania struktury do warunków klimatycznych (wilgoć) lub wprowadzone na wyraźne życzenie inwestora. LaFetra chciał zmienić nieco charakter wnętrz i zamiast lubianych przez Koeniga płytek z tworzywa sztucznego wprowadził posadzki z korka i polerowanego betonu.
Dziś budynek, który przez samego Pierre Koenig określany był mianem „klejnotu, który może rywalizować z Case Study House Nr 22”, wystawiony jest na sprzedaż. Za jedyne 18, 495 milionów dolarów można stać się właścicielem ostatniej realizacji jednego z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiego modernizmu. Cena nie jest chyba zbyt wygórowana jak na to, co możemy otrzymać: niesamowite widoki, elegancką i wyrafinowaną architekturę oraz stojącą za nią interesującą historię.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi