Muzeum Enzo Ferrari w Modenie
Budynek wygląda jak superszybki samochodów wyścigowy
W Modenie otwarto muzeum poświęcone legendzie motoryzacji- Enzo Ferrari. Urodzony w Modenie, był wybitnym konstruktorem samochodowym i kierowcą wyścigowym. Pasją do motoryzacji zaraził go ojciec, który pewnego razu zabrał małego Enzo na tor wyścigowy w Bolonii. Sam zaczął się ścigać już jako dwudziestolatek i szybko dał się poznać jako kierowca nieprzeciętny. W 1929 roku założył własny zespół - Scuderia Ferrari.
W 2004 roku, szesnaście lat po śmierci Enzo Ferarriego, rodzinne miasto postanowiło uczcić jego pamięć. Ogłoszono konkurs na projekt muzeum poświęconego wybitnemu kierowcy, którego zwycięzcą okazał się Jan Kaplicky i pracownię Future Systems. Przedwczesna śmierć Kaplicky'ego w 2009 roku sprawiła, że realizacją kierował jego wieloletni współpracownik i dyrektor pracowni Shiro Studio- Andrea Morgante.
Oddany do użytku w marcu 2012 roku obiekt stanowi interesujące połączenie ultra-futurystycznych form z historycznym kontekstem otoczenia. Samo muzeum składa się z dwóch części- nowoczesnej hali ekspozycyjnej oraz dziewiętnastowiecznego domu i warsztatu. Historyczne budynki, które zostały wybudowane w latach 30. XIX wieku przez ojca przyszłego konstruktora, zostały oczyszczone z późniejszych przybudówek, odrestaurowane i przywrócone do oryginalnego stanu oraz zaadaptowane na potrzeby muzeum.
Obok niego wzniesiono aerodynamiczną bryłę krytą powłoką z aluminium o żółtej barwie, które powierzchnię przebija 10 świetlików. Pozwalają one na doświetlenie przestronnego wnętrza oraz naturalne jego wentylowanie. Ich forma stanowi nawiązanie do sposobu wykończenia karoserii sportowego samochodu. Konstrukcja przekrycia, które stanowi powłokę o podwójnej krzywiźnie, została opracowana we współpracy z inżynierami odpowiedzialnymi za konstrukcję kadłubów statków.
We wnętrzach zwiedzający napotkają otwartą przestrzeń, w której umieszczono pochodzące z różnych epoko modele samochodów zaprojektowane przez mistrzów z Modeny- Ferrariego i Maserattiego. Futurystyczne białe formy zaprojektowane przez A. Morgante sprawiają, że zarówno wnętrze nowoczesnej hali muzeum, jak i starego warsztatu nabrało wyjątkowego charakteru. Organiczne kształty i sterylna biel pozwalają mocniej wydobyć to co najważniejsze- eksponaty.
Budynek Muzeum Enzo Ferarriego w Modenie jest nie tylko jednym z najnowocześniejszych obiektów ego typu w Italii, ale także najbardziej ekologicznym. W gorących letnich miesiącach dzięki systemowi czujników uruchamiany jest system naturalnej wentylacji. Ponadto do ogrzewania i chłodzenia wykorzystana została energia geotermalna. Wykorzystano także ogniwa fotowoltaiczne oraz system recyklingu wody.
Postronnego widza zastanawiać może barwa aluminiowego zadaszenia muzeum- wszak powszechnie Ferrari kojarzy się z krwistą czerwienią. Jednak to właśnie zastosowana barwa żółta jest firmowym kolorem Ferrari, który odnaleźć możemy między innymi w jej logo. Stanowi także oficjalną barwę miasta Modena.
- Więcej o:
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia