Kosmiczne przejście graniczne
Przejścia graniczne z reguły nie są miejscami w których chcemy spędzić choćby chwilę dłużej niż to konieczne. Co innego jeśli mamy do czynienia z tak nietypowym obiektem jak nowa realizacja w gruzińskim Sarpi.










Pracownia architektoniczna J. Mayer H. Architects znana jest z projektów i realizacji obiektów o charakterystycznych miękkich formach nawiązujących do estetyki obowiązującej we wzornictwie w latach 60-tych. Dzięki temu biuro Jurgena Mayera-Hermanna wypracowało swój indywidualny i niepowtarzalny styl. Sprawia on, że nawet budynki o pozornie banalnym i prozaicznym przeznaczeniu zyskują atrakcyjną i często zaskakującą formę.
W listopadzie 2011 ukończono budowę punktu granicznego w Sarpi w Gruzji. Zaprojektowany przez J. Mayer H. Architects obiekt znajduje się na brzegu Morza Czarnego w pobliżu granicy z Turcją. Obok odprawy celnej rozmieszczono w nim także salę konferencyjną, pomieszczenia socjalne, kawiarnię oraz tarasy widokowe. Projektanci postanowili, że budynek będzie swoistym znakiem zapraszającym do Gruzji przyjeżdżających turystów, a jednocześnie jego formy świadczyć będą o postępującej modernizacji kraju. Powstał interesujący obiekt składający się z dwóch części- piętrowego, podłużnego skrzydła oraz usytuowanej na jego końcu wysokiej wieży widokowej. Całość posiada charakterystyczne miękko zaokrąglone krawędzie i faliste załamania. Żelbetowe ściany otynkowano i pomalowano na śnieżnobiały kolor, z którymi kontrastują ciemne fragmenty przeszkleń. Wieża widokowa posiada ponadto tarasy zapewniające wspaniałe widoki zarówno na otwarte morze jak i na wzgórza na nadbrzeżu.
Punkty graniczne z samego założenia są obiektami, które mijamy nie zwracając zbytniej uwagi na ich wygląd. Obiekt w Sarpi, o kształtach bliższych rzeźbie niż konwencjonalnej architekturze, sam w sobie może stać się celem podróży.
- Więcej o:
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego