Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

World Architecture Festival: finaliści wyłonieni!

red

Hala sportowa Na Skarpie z Bytomia, budynek biurowo-mieszkalny Thespian we Wrocławiu (Maćków Pracownia Projektowa) oraz koncepcja Miami Pier Museum of Latin American Immigrants (projekt niezrealizowany Macieja Jakuba Zawadzkiego) to polscy pretendenci do miana najlepszego budynku na świecie mijającego roku.

W tym roku największa architektoniczna impreza na świecie cieszy się rekordowym zainteresowaniem - w czwartej edycji konkursu, wpłynęły 704 projekty z 59 krajów. World Architecture Festival to nie tylko sam konkurs, ale także wiele towarzyszących mu wykładów, wystaw i seminariów. Kilka dni temu międzynarodowe jury ogłosiło listę finalistów. To 284 najlepszych budynków i projektów, zakwalifikowanych w trzech kategoriach głównych: Budynki Zrealizowane, Przyszłe Projekty oraz nowość - Dizajn Strukturalny.

Dobra passa wrocławskiej pracowni Maćków trwa. W zeszłym roku pisaliśmy o domu towarowym Renoma, który po rewitalizacji zaplanowanej przez pracownię, zakwalifikował się do finału trzeciej edycji World Architecture Festival, w kategorii World Building of the Year. W tegorocznym finale konkursu znalazły się dwa projekty Maćków Pracownia Projektowa: Thespian i Hala sportowa Na Skarpie.

Thespian jest "próbą stworzenia nowoczesnego budynku mieszkalnego usytuowanego na styku dwóch różnych pod względem skali zabudowy obszarów. Główny korpus budowli stanowi uzupełnienie reprezentacyjnego, dziewiętnastowiecznego w charakterze placu, z kolei wyższy element wieżowy wysuwa się w stronę wysokiej zabudowy ulicy Powstańców Śląskich. Bryłę budynku można podzielić na dwukondygnacyjny, usługowo-biurowy cokół, który niemal całkowicie wypełnia powierzchnię działki, oraz wznoszącą się ponad nim trójskrzydłową część mieszkalną, która nawiązuje do form dziewiętnastowiecznych kamienic. Wschodnie skrzydło budynku jest zakończone elementem wieżowym".

Z kolei Hala Sportowa na Skarpie "to obiekt mieszczący boisko sportowe, blok szatniowy i pomieszczenie ze ścianką wspinaczkową. Ponadto zaprojektowano składaną i stałą część widowni". Głównym akcentem architektonicznym hali jest przeszklenie na całej wysokości pomieszczenia ścianki wspinaczkowej i holu głównego wraz z reprezentacyjnymi schodami prowadzącymi na piętro. Dzięki czemu powstał pewien rodzaj interakcji między wnętrzem a zewnętrzem hali - możliwość obserwacji tego, co się dzieje w środku.

To nie koniec polskich pomysłów docenionych na międzynarodowym forum. Maciej Jakub Zawadzki, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej zainteresował jury niezwykłym projektem Muzeum, którego inspiracje stanowiły komputerowo wygenerowane spiralne formy.

Niestety, wyniki konkursu poznamy dopiero w listopadzie. Do tego czasu mocno trzymamy kciuki za naszych reprezentantów!

    Więcej o:

Skomentuj:

World Architecture Festival: finaliści wyłonieni!