Zagospodarowanie przestrzeni w zgodzie z naturą [KONKURS]
Jak zaprojektować przestrzeń przyjazną człowiekowi? W betonowych miastach coraz silniej tęsknimy za naturą, ale z drugiej strony współczesny człowiek nie chce już zrezygnować z udogodnień, jakie dała mu cywilizacja. Jak pogodzić obydwie potrzeby i jak stworzyć miasto, w którym będziemy mogli realizować wszystkie nasze potrzeby? Z takimi pytaniami będą musieli zmierzyć się uczestnicy trzeciej edycji konkursu Cembrit Bold.
Cembrit Bold to doroczny konkurs dedykowany studentom wydziałów architektonicznych oraz młodym architektom. Każda edycja różni się znacznie od poprzedniej, stawiając nowe wyzwania i zadania konkursowe przed jej uczestnikami. Łączy je natomiast wykorzystania włókno-cementu, który jest nieodzownym elementem przewijającym się przez nadesłane koncepty.
W jury każdej edycji konkursu zasiadają doświadczeni architekci oraz profesjonaliści zajmujący się tematyką urbanistyki. Do tej pory znaleźli się w nim m.in. Filip Springer, Marcin Kościuch, czy Maciej Siuda.
Pytanie, na które odpowiedzi, jurorzy będą szukać w tegorocznej edycji, będzie dotyczyło możliwości takiego zagospodarowania ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych, by w efekcie stawały się bardziej „przyjazne”. Uczestnicy będą musieli zaproponować rozwiązania, w których uwzględnione potrzeby i oczekiwania człowieka w zetknięciu z naturą, nie będą powodować strat dla żadnego z nich.
Środowisko naturalne dla wielu mieszkańców miast wydaje się coraz bardziej obce. Brak technologi i udogodnień które daje miejska przestrzeń powoduje, że w styku z naturą zaczynamy odczuwać dyskomfort i tęsknić za miastem. Z drugiej strony środowisko miejskie pozbawione przyrody powoduje, że czujemy się zmęczeni a nasz organizm domaga się kontaktu z naturą.
Jak połączyć te dwie potrzeby? Na to pytanie będą musieli odpowiedzieć tegoroczni uczestnicy konkursu. Zadanie konkursowe polega na opracowaniu koncepcyjnego projektu terenu rekreacyjnego, poprawiającego funkcjonalność danego miejsca, przy jednoczesnym zachowaniu jego naturalnego charakteru. Projekt może uwzględniać małą/dużą architekturę, jak również obiekty/instalacje działające na rzecz promocji idei zrównoważonego rozwoju oraz środowiska naturalnego samego w sobie. Wszystkie zaprojektowane elementy powinny być częściowo lub w całości wykonane z materiału włókno-cementowego.
Konkurs trwa od 1 marca 2016 do 15 czerwca 2016, a jego rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników przewidziane jest na 1 lipca. Wszystkie szczegóły dotyczące 3. edycji Cembrit BOLD dostępne są na oficjalnej stronie konkursu cembritbold.pl oraz na dedykowanym fanpage'u w serwisieFacebook.
Skomentuj:
Zagospodarowanie przestrzeni w zgodzie z naturą [KONKURS]