Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

WASZE PROJEKTY: nowoczesna nadbudowa zabytku

coolcia

W kontekście budowy średniowiecznego Zamku, Poznań może jawić się jako miasto ślepo zapatrzone w historię. Wystarczy jednak spojrzeć na pracę młodego absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, aby przekonać się jak różne wizje rozbudowy mają jego mieszkańcy. Ultranowoczesna nadbudowa zabytkowego gmachu autorstwa Andrzeja Majchra stanowi dobry przykład połączenia historii z nowoczesną myślą projektową.

Dokładnie rok temu w Krakowie odbyły się pierwsze Biennale Architektury Wnętrz. Hasłem przewodnim był "dialog w przestrzeni". Laureaci konkursu, organizowanego pod takim hasłem, wykazali się ogromną wyobraźnią i sposobem interpretacji tego stwierdzenia. Jedną z finałowych prac był projekt zwieńczenia wieży Zamku Carskiego w Poznaniu, którego autorem był Andrzej Majcher - student Politechniki Poznańskiej.

Zaprojektowana przez niemieckiego urbanistę Josepha Stübbena, Dzielnica Cesarska, stanowi jedną z najbardziej wartościowych przestrzeni publicznych Poznania. Neoromański Zamek i Budynek Poczty Głównej, neorenesansowa Aula UAM, neoklasyczna Opera, neobarokowy Collegium Maius oraz wzniesiony nieco wcześniej neogotycki Kościół Najświętszego Zbawiciela współtworzą interesującą strukturę miejską. Jej dodatkowym akcentem jest zrealizowana w 2006 roku, domykająca od strony południowej, minimalistyczna Aula Nova.

Inspirując się takim kontekstem otoczenia i ogromem różnorodnych detali, trudno przypisać nowemu elementowi jakikolwiek styl lub nawiązanie do tego, co tu istnieje. Autor projektu, nie bez powodu wybrał to miejsce na przykład "dialogu w przestrzeni". Tak uzasadnia swój wybór:

„To eklektyczne wnętrze urbanistyczne jest znakomitym dowodem na to, że" dyskusja stylowa" równie szybko osiąga "kompromis", jak powszechnie występujący "konflikt". Spójność Dzielnicy Zamkowej to jej cecha, cecha która stała się dla mnie główną inspiracją. Efektem jest forma zwieńczenia wieży Zamku, która zrywa z jego "historią formalną", ale jednocześnie o niej przypomina.”

Autor projektu próbował pogodzić zasady dobrej konserwacji: zachować jak najwięcej z przeszłości oraz pozostawić ślad współczesnych działań. Ukazał to poprzez nawiązanie bryłą zwieńczenia, do istniejącej wcześniejszej formy i poprzez wykorzystanie współczesnych nowoczesnych materiałów. W efekcie zaprojektowane zwieńczenie jest negatywem przedwojennej iglicy. Dodatkowo wprowadzone otwarcia rozrzeźbiają bryłę i pozwalają na wprowadzenie nowej funkcji - tarasu widokowego. Materiałem dominującym jest perforowana stal, która nadaje zwieńczeniu podwójnego znaczenia. Za dnia wizerunek zwartego architektonu, a w nocy wariację świetlną jako ukłon w stronę przeszłości.

Projekt ten, a dokładniej jego idea i założenia, bardzo dobrze ukazuje hasło konkursowe: "dialog w przestrzeni". Zabudowa niezależnie od tego kiedy powstała i w jakim stylu, domaga się wspólnoty z otoczeniem - dialogu. Bardzo często trudno zacząć rozmowę, podobnie jak trudno wpaść na trop i założenia projektu. W powyższym przypadku autor udowadnia, że dialog w przestrzeni jest możliwy, a w architekturze nazywamy go kontekstem otoczenia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Wakacyjny wypoczynek śladami Tremend
WASZE PROJEKTY: Island Back to People
Projekt nowoczesnego ośrodka kultury dla seniorów, autorstwa studentki Politechniki Rzeszowskiej

Skomentuj:

WASZE PROJEKTY: nowoczesna nadbudowa zabytku

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej