WASZE PROJEKTY: Dom Dwuparterowy
Charakter lokalizacji odcisnął swoje piętno na koncepcji projektu. Jak mówią sami architekci: Naszym celem było zaprojektowanie budynku spełniającego oczekiwania inwestorów przy jednoczesnym zachowaniu naturalności otoczenia.
Tworzenie architektury idącej w parze ze środowiskiem naturalnym było do niedawna wyłącznie domeną zachodnich realizacji. Pewnie nie jeden z nas widząc takie budynki w zagranicznych magazynach, zachwycał się umiejętnym skomponowaniem ich brył z otaczającą przestrzenią, czy też wyczuciem w doborze materiałów. I choć u nas stale dominuje gierkowo-dworkowy krajobraz, to od pewnego czasu można zauważyć, że ten ekologiczny trend powoli dociera także do kraju nad Wisła.
Jednym z przykładów takiego projektu może bowiem być Dom Dwuparterowy autorstwa pracowni FormoDesign. Budynek jest obecnie w trakcie opracowania, a jego realizacja ma się rozpocząć w przyszłym roku. Będzie on zlokalizowany w miejscowości Grabowa, na pochyłej działce i nad malowniczym strumieniem.
Charakter tej lokalizacji odcisnął swoje piętno na koncepcji projektu. Jak mówią sami architekci: Naszym celem było zaprojektowanie budynku spełniającego oczekiwania inwestorów przy jednoczesnym zachowaniu naturalności otoczenia.
Dom cechuje się zachowawczą formą, złożoną z płaskich prostopadłościanów. Mimo, że od frontu budynek może przypominać tradycyjny, dwukondygnacyjny dom jednorodzinny, to dzięki umiejscowieniu go na skarpie, każda z jego "kondygnacji" staje się parterem, mającym bezpośredni styk z podłożem.
- Pomysł stworzenia dwóch parterów to nic innego jak umożliwienie mieszkańcom bezpośredniego wyjścia na zewnątrz z każdego miejsca w domu - tłumaczą projektanci. - Kształt i forma podążają za otoczeniem i otwarciami widokowymi na las, polanę i dolinę strumienia.
Do wykończenia elewacji domu wykorzystano płowe deskowanie. To charakterystyczne dla krajów skandynawskich rozwiązanie, pozwala Domu Dwuparterowemu wtopić się w krajobraz i nawiązać do tradycyjnego budownictwa regionu.
Autorzy projektu: Formodesign/ Łukasz Skirzyński, Jędrzej Lewandowski, Aga i Waldek
Autorzy modeli: Karolina Włodarczyk i Agnieszka Herman
Działka: 3ha
Powierzchnia: 307,8 m2
Projekt: 2010
Realizacja: 2011
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
- ekologia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi