WASZE PROJEKTY: Wodne miasteczko
Miasta na wodzie to być może nieunikniona przyszłość. Wodny kompleks projektu Doroty Hajdul, absolwentki wydziały architektury wnętrz na ASP we Wrocławiu, to pomysł na zagospodarowanie nabrzeży i stworzenie przestrzeni aktywnego wypoczynku.
Dorota Hajdul jest tegoroczną absolwentką wydziału architektury wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień zajmuje się projektowaniem wnętrz, mebli oraz elementów wykończenia wnętrz. W projektowaniu szuka przede wszystkim nowych rozwiązań. Od zawsze interesowała się architekturą, dlatego też nie koncentruje się wyłącznie na projektach wnętrz. Prezentowana praca jest jej projektem dyplomowym.
Wodne kapsuły zlepione niczym plaster miodu tworzą sieć budynków położonych tuż przy brzegu. Kapsuły, wyglądające jak domy z filmu science fiction, to projekt centrum rekreacyjno - wypoczynkowego położonego na wodzie. Aquamiasteczko zbudowane jest z pięciu powtarzających się modułów połączonych przegubowo. Moduły tworzą różne konstelacje i struktury. Taka konstrukcja kompleksu umożliwia rozrastanie się portu poprzez "doklejanie" do istniejącej struktury nowych modułów lub zmniejszenie jego powierzchni. Do realizacji obiektu oprócz wody, potrzebne jest również dobre nasłonecznienie, które zasili baterie słoneczne.
W kompleksie znajduje się 17 okrągłych i płaskich brył. Budynki pełnią różne funkcje. Na terenie centrum wypoczynkowego znajdują się budynki administracyjne (bosmanat portu), przystanie jachtowe, bar i restauracja, baseny, oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego. Autorka projektu stworzyła również dwa rodzaje mieszkalnych kapsuł, które dzielone są ze względu na ilość osób je zamieszkujących - kapsuły 1 lub 2 i 3 osobowe oraz 4-5 lub 6-cio osobowe.
Architektka przewidziała również przestrzeń publiczną - centralnie położone oczko wodne, wokół którego ma toczyć się życie portu.
- Więcej o:
Wakacyjny wypoczynek śladami Tremend
WASZE PROJEKTY: Island Back to People
Projekt nowoczesnego ośrodka kultury dla seniorów, autorstwa studentki Politechniki Rzeszowskiej
Muzeum na pustyni. Polak projektuje w Egipcie
WASZE PROJEKTY: nowoczesna nadbudowa zabytku
Ekologiczna fasada z odpadków
WASZE PROJEKTY: Wyspa na Odrze
WASZE PROJEKTY: System domów modularnych