Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

WASZE PROJEKTY: Dom za zieloną zasłoną

DL

Dom za Zieloną zasłoną to kolejna alternatywa dla PRL-owskiej "kostki". Niedawno pokazywaliśmy ciekawą przebudowę z Wrocławia, autorstwa Kameleon Lab, dzisiaj prezentujemy projekt pracowni S3NS|Architektura, który zakłada budowę nowego domu w miejscu dawnych fundamentów. Aby obniżyć koszty architekci wykorzystują materiały pochodzące ze starego budynku.

Dom jednorodzinny z Wrocławia, który powstanie w miejscu istniejącej, typowej "kostki" to projekt Igora Kaźmierczaka (S3NS|Architektura) wraz z arch. Agnieszka Stańczyk i stud. arch. Karoliną Wójtowicz. Jest to drugi wariant koncepcji Domu we Wrocławiu, którego pierwsza wersja była prezentowana na stronach Bryły, jako projekt nagrodzony w międzynarodowym konkursie 20+10+X. Możecie zapoznać się z nim TUTAJ.

Działka, na której zlokalizowany jest budynek, leży w południowo-wrocławskiej dzielnicy Wrocławia - Krzyki. W jego otoczeniu znajduje się wiele podobnych domów z tego okresu, charakteryzujących się prostą i "pudełkowatą" bryłą. Istniejący dom to dwukondygnacyjny budynek o całkowitej powierzchni użytkowej 150m2. Jego stan techniczny oraz założenia funkcjonalne inwestora nie pozwalały na wykorzystanie tej konstrukcji, dlatego zdecydowano się na rozbiórkę i wtórne wykorzystanie części materiałów.

Koncepcja nowego budynku zakłada pozostawienie sutereny i nadbudowanie dwóch nowych kondygnacji na niezależnej nowej konstrukcji. Istniejąca "kostka" prócz kwadratowego planu posiadała, podobnie jak sąsiednie domy, wysuniętą poza obowiązującą linię zabudowy i podwyższoną względem przyziemia, strefę wejściową wraz z gankiem. Zapisy warunków zabudowy i zagospodarowania terenu mówiły o konieczności nawiązania do tej formy zabudowy.

Główną ideą projektu było wytworzenie otwartych i intymnych zewnętrznych tarasów, które w połączeniu z charakterem pomieszczeń we wnętrzu wytworzą wspólną całość. Część rekreacyjna sutereny otwarta w całości na zewnętrzny taras, który zacieniony i zagłębiony w terenie nabiera intymnego charakteru domowego wnętrza. Powyżej znajduje się połączony z salonem i również zadaszony zewnętrzny taras wypoczynkowy jako paralela miejskiej przyogrodowej werandy.

Program, podobnie jak w pierwszej koncepcji, zakładał umieszczenie w suterenie części rekreacyjnej wraz z pomieszczeniami technicznymi; na parterze części dziennej; oraz na piętrze - sypialni. Główne pomieszczenia domu otwierają się na ogród w całości. Zrezygnowano z otwierania się na boki ze względu na intymność domowników, a także na konstrukcję budynku. Mając na uwadze dążenie do zachowania prywatności domowników w budynku został zastosowany system okiennic, który pozwala na całkowite zasłonięcie przeszklonej fasady, oraz na zabezpieczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń.

Fasada oraz okiennice wykonane z romboidalnych perforowanych paneli aluminiowych w kolorze białym. Wzór perforacji zaprojektowany został tak, by powtarzalność ornamentu poszczególnych paneli tworzyła z innymi nieprzerwaną całość, zaś kształt rombu wynika ze wzoru perforacji. Koronkowość fasady z założenia miała kontrastować z prostymi dużymi powierzchniami ścian budynku. Ściany sutereny zostały pokryte wąskimi pasami granitu z podwrocławskich kamieniołomów.

Jak zapewniają architekci, inwestor zdecydował się na budowę tej koncepcji, i obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. Kwestia materiału elewacyjnego nie została jeszcze ostatecznie zatwierdzona. Projektanci mają nadzieję, że inwestor przekona się do zaproponowanych przez nich rozwiązań.

Skomentuj:

WASZE PROJEKTY: Dom za zieloną zasłoną