WASZE PROJEKTY: Ideowcy
Dom kierunkowskaz, wykorzystujący billboard reklamowy, czy tekturowy mebel na porcelanę to tylko niektóre z propozycji grupy architektów Busch and Domachowski Conception. Młodzi zapaleńcy postanowili zaangażować się w tworzenie projektów ideowych. Zobacz jak im to wychodzi.
Busch and Domachowski Conception to grupa młodych ludzi, studentów Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. W skład grupy wchodzą Kamil Domachowski, Maciej Busch i Karolina Mogadorska, obecnie na roku dyplomowym. Dziedzina architektury stała się ich pasją i pochłonęła w znacznym stopniu ich życie. Podczas projektowania młodzi architekci bawią się i eksperymentują. W swoim warsztacie mają wiele stopniowo realizowanych koncepcji. Prezentujemy niektóre z nich:
Dom kierunkowskaz
- Rzeczą niemożliwą jest wyrzucenie reklam z miast i naszego życia, możemy jednak uczynić reklamę bardziej przyjazną człowiekowi - z takiego założenia wyszli architekci projektując dom kierunkowskaz.
Prawdopodobnie moment, w którym wszystkie wolnostojące nośniki reklamowe zastąpią domy-kierunkowkazy, nigdy nie nastanie. Jednak autorzy skłaniają nas do wyobrażenia sobie takiego scenariusza:
Człowiek "oswoił" reklamę i zamieszkał w niej. Z krzyczącego hasłami i kolorami bilboardu, stworzył swój dom. W tym momencie już nie reklama jest najważniejsza, ale jej mieszkaniec. To on decyduje i dba o wygląd swojego domu-reklamy.
Dom-reklama staje się "miejskim kierunkowskazem" do najbardziej charakterystycznych miejsc. Każdy z obróconych względem siebie segmentów, wskazuje określony kierunek: morze, park, starówkę itp.; swoją architekturą i wyposażeniem mówiąc jednocześnie o cechach charakterystycznych wskazywanego miejsca. Segment wskazujący morze jest zbiornikiem na deszczówkę, używaną w bilboardowym gospodarstwie domowym, segment wskazujący miejski park wypełnia zieleń itp.
Zamiana typowego bilboardu na dom będący jednocześnie miejskim kierunkowskazem, nie będzie nigdy rozwiązaniem masowym.
System działania domu reklamy, kierunkowskazu opiera się na życiu codziennym jej lokatora. Wczesnym rankiem mieszkaniec wstaje i uzupełnia zapasy zdrowej żywności składowanej na pierwszym piętrze. By potem móc je sprzedawać co stanowi dla niego główne źródło utrzymania; dom działa na zasadzie sklepu.
Ludzie przebywający tam tworzą naturalny plac, miejsce odpoczynku i krótkich spotkań.
Po pracy mieszkaniec domu ma czas wolny na odpoczynek. Korzysta z poszczególnych kubatur-kondygnacji:
I kondygnacja- magazyn zdrowej żywności, sprzedawane w ciągu dnia przechodniom (kierunek kubatury pokazuje gdzie otrzymać więcej żywności o podobnym charakterze; w tym przypadku to okoliczny sklep warzywny),
II kondygnacja- pomieszczenie z dużą zielenią, dla lokatora to pokój wypoczynkowy (kierunek kubatury pokazuje park oliwski),
III kondygnacja- umieszczono tu sypialnię z kuchnią i łazienkę ( kierunek kubatury pokazuje gdzie znajduje się najbliższy hotel),
IV kondygnacja- zbiornik wodny ( kierunek kubatury pokazuje, którędy dotrzeć nad morze).
z opadów deszczowych magazynowanych na najwyższej kondygnacji pozyskiwana jest woda do zaopatrzenia WC, i zieleni na II kondygnacji. Zieleń na II kondygnacji to drzewka owocowe, z których owoce są sprzedawane przez mieszkańca.
Kontext kontrast
Kontext kontrast to projekt, który ma się wtopić w przestrzeń. Według architektów, projekt nadaje dodatkowej wartości zastanej przestrzeni, wprowadza dodatkowy czynnik, który ją urozmaica. - Polega to na tym, że nie wykorzystujemy istniejących bodźców z zastanego otoczenia w celu wpisania się w nie, a jedynie poszukujemy kontrastów.
Okrągły kształt bryły pozwala na wymierne mieszanie się powietrza, dzięki czemu w całym pomieszczeniu panuje równa temperatura, nie tracąc ciepła ani chłodu.
Mebel na porcelanę
Mebel przeznaczony jest do ekspozycji porcelany na wystawach sklepowych, targach i pokazach promujących porcelanę. Stworzono go tak, aby stanowił tło, dla eksponowanych naczyń. Mebel dostosowuje się do wnętrza, w którym funkcjonuje. Ma formę słupa, a jego konstrukcja opiera się na modułach.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi