Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Muzeum na pustyni. Polak projektuje w Egipcie

fredka

Polski architekt Paweł Srokowski, tak zafascynował się historią starożytnego Egiptu, że swój dyplom postanowił przygotować w miejscu, gdzie ukryto mumie największych faraonów.

Paweł Srokowski to kilkukrotny uczestnik zagranicznych misji architektoniczno - konserwatorskich w Deir el-Bahari - jednym z największych stanowisk archeologicznych w Górnym Egipcie. Pod wpływem wypraw z Polskim Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego zaproponował koncepcję architektoniczną, która w założeniu służyć ma zarówno badaczom, jak i żądnym atrakcji turystom. I tak pod kierunkiem dr inż. arch. Teresy Kaczor z Politechniki Wrocławskiej powstał niezwykły projekt ekspozycji reliktów świątyni Tutmozisa III. Muzeum ma nie tylko udostępniać eksponaty, ale również chronić zabytek przed dalszym niszczeniem. Ekspozycja reliktów znalezionych przez archeologów w sposób rzeczywisty odwzorowuje plan świątyni Tutmozisa III.

Świątynia Tutmozisa III została odkryta pół wieku temu, jednak dla wielu osób jest ona nadal nieznana, głównie ze względu na całkowity brak dostępu dla zwiedzających. Głównym celem założenia było zarówno umożliwienie zobaczenia na własne oczy dawnego wyglądu obiektu, jak i prowadzenie dalszych prac nad rekonstrukcją w dogodnych warunkach.

Bryła budynku została częściowo schowana pod nasypem z miejscowego kamienia, poprzez co umiejętnie wpisuje się w krajobraz parku archeologicznego, który należy do największych atrakcji turystycznych regionu.

Funkcją towarzyszącą stać się mają pracownie architektów i konstruktorów, konserwatorów, archeologów i egiptologów oraz fotografów umożliwiające dalsze opracowanie materiału zabytkowego oraz jego konserwację i rekonstrukcję.

Teren, na którym zaprojektowano muzeum, jest prawie płaski, otoczony od południa i zachodu stromą skarpą. Dzięki takiej rzeźbie terenu zminimalizowano konieczność wywożenie niewykorzystanej gleby lub jej ewentualne dostarczenie. Projektowanie w wybranym obszarze parku archeologicznego w większym stopniu wykluczyło istnienie w nim innych, nieodkrytych jeszcze grobowców. Ponadto budynek sąsiaduje z kompleksem świątyń nie zakłócając ich głównych osi oraz krajobrazu doliny Asasif.

Praca Pawła Srokowskiego została nominowana w konkursie na najlepsze opracowanie w dziedzinie ochrony i konserwacji zabytków.

Udostępnij

Przeczytaj także

Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych…
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Chełmie. Po starym budynku zostanie tylko część piwnic
Czy w Kielcach powstaną trzy 21-piętrowe wieżowce? Inwestor planuje też basen dla nurków

Polecane

Wakacyjny wypoczynek śladami Tremend
WASZE PROJEKTY: Island Back to People
Projekt nowoczesnego ośrodka kultury dla seniorów, autorstwa studentki Politechniki Rzeszowskiej

Skomentuj:

Muzeum na pustyni. Polak projektuje w Egipcie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej