Znani architekci

Odkryj biografie i dokonania najsłynniejszych architektów w historii! Od wizjonerskich przedwojennych projektów po współczesne dzieła. Poczytaj o polskich architektach, którzy projektowali prawdziwe ikony. Sprawdź inspirujące projekty oraz wpływ tych twórców na współczesne miasta. Secesja, modernizm, bauhaus, brutalizm, postmodernizm, historyzm - jacy znani architekci projektowali w tym stylu?
- Poczytaj o znanych architektach ze świata: Le Corbusier, Mies van der Rohe, Frank Lloyd Wright, Walter Gropius, Oscar Niemeyer, Zaha Hadid, Norman Foster, Daniel Libeskind
- Poznaj biografie najlepszych polskich architektów: Bohdan Pniewski, Romuald Gutt, Adolf Szyszko-Bohusz, Maciej Nowicki, Marek Leykam
Erich Mendelsohn - z Olsztyna w świat wielkiej architektury [ZNANI ARCHITEKCI]
Erich Mendelsohn, wybitny architekt XX w, przedstawiciel modernizmu i art déco, prekursor stylu streamline urodził się w Olsztynie. Z dumą podkreślał swoje pochodzenie, określając siebie jako „człowieka orientu z Prus Wschodnich”. Budynki zaprojektowane przez Mendelsohna mają szanse trafić na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Hans Poelzig - architekt, nauczyciel, artysta [ZNANI ARCHITEKCI]
Hans Poelzig był jednym z najważniejszych architektów niemieckich początku XX wieku. Był scenografem filmowym i teatralnym oraz jednym z głównych działaczy Werkbundu.
Marek Leykam - nie tylko "żyletkowce" [ZNANI ARCHITEKCI]
Marek Leykam stworzył najbardziej charakterystyczne budynki późnego modernizmu w Polsce. Znany jest głownie z projektów „żyletkowców”, biurowców o szkieletowej konstrukcji z prefabrykatów. Był nie tylko projektantem wielu obiektów użyteczności publicznej oraz licznych zakładów przemysłu ciężkiego i motoryzacyjnego, a także publicystą, historykiem sztuki i wykładowcą.
Bohdan Pniewski - architekt władzy [ZNANI ARCHITEKCI]
Bohdana Pniewskiego, twórcę wielu warszawskich gmachów użyteczności publicznej, nazywano księciem architektury. Tworzył zarówno przed, jak i po II wojnie światowej. Architekt mawiał: - Każdy kamień w rękach ludzkich może stać się brylantem, gdy go praca i umiłowanie otoczą. Przypominajmy jego najważniejsze realizacje.
Szczepan Baum: budowniczy Pomorza [ZNANI ARCHITEKCI]
Szczepan Baum zaprojektował dziesiątki obiektów użyteczności publicznej, kilkanaście kościołów, w tym jeden z najpiękniejszych w Polsce. Jego twórczość w dużym stopniu ukształtowała współczesne oblicze Gdańska i Pomorza.
Adolf Szyszko-Bohusz - twórca wszechstronny [ZNANI ARCHITEKCI]
Adolf Szyszko-Bohusz był jedną z najważniejszych postaci w polskiej architekturze pierwszej połowy XX wieku. Projektował budynki o cechach tradycyjnie polskich, ale także obiekty w stylu dojrzałego modernizmu. Mówiono o nim Adolf „Wszystko" Bohusz. Był bowiem twórcą wszechstronnym, a jego dzieła świadczą o wielkim talencie i fachu.
Romuald Gutt - poeta szarej cegły [ZNANI ARCHITEKCI]
Romuald Gutt tworzył w dwóch rzeczywistościach: w II Rzeczpospolitej oraz w PRL. I niezależnie od warunków zewnętrznych był autorytetem, twórcą cenionym i docenionym. Odegrał ogromną rolę w rozwoju nowoczesnej architektury w Polsce.
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Maciej Nowicki, którego błyskotliwą międzynarodową karierę przerwała przedwczesna śmierć, bardziej znany jest w USA niż w Polsce. Był nazywany pionierem architektury drugiej połowy XX wieku. W opinii wielu łączył niebywały talent twórczy Le Corbusiera, z wrażliwością Franka Lloyda Wrighta.
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Był jednym z najwybitniejszych architektów XX wieku. Walter Gropius, założyciel i współtwórca koncepcji Bauhausu, połączył artystów, rzemieślników i przemysłowców. Jego prace miały olbrzymi wpływ na całą nowoczesną architekturę. A wszystko zaczęło się od niezgody na brzydotę.
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Kolorowy modernizm? To brzmi jak oksymoron. Jednak mity dotyczące moderny, że to tylko styl białych pudełek, obalają dzieła Brunona Tauta, który tworzył genialne, kolorowe i pełne zieleni osiedla w Berlinie.
Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia [ZNANI ARCHITEKCI]
- Nie interesują mnie kąty proste - mówił Oscar Niemeyer - ani wymyślone przez człowieka linie proste, sztywne i bezduszne. Interesują mnie krzywizny, swobodne i zmysłowe, takie, jakie spostrzegam w górzystych krajobrazach mojej ojczyzny, meandrujących rzekach, falującym morzu i ciele kobiety, którą kocham.
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Philip Johnson jest jedną z najbardziej znaczących postaci architektury XX wieku. Chociaż swój pierwszy budynek zaprojektował w wieku 36 lat pozostawił po sobie bogaty dorobek projektów, które zmieniały się na przestrzeni lat wraz z jego artystycznymi fascynacjami.
Frank Lloyd Wright. Architektura organiczna, dom nad wodospadem i inne projekty [ZNANI ARCHITEKCI]
Frank Lloyd Wright jest uważany za jednego z najwybitniejszych amerykańskich architektów XX wieku. Autor teorii architektury organicznej już za życia stał się legendą, a wiele jego prac to ikony amerykańskiej sztuki modernistycznej.
Max Berg - nie tylko Hala Stulecia. Zrealizowane projekty i śmiałe wizje [ZNANI ARCHITEKCI]
Ponad 150 lat temu urodził się najsłynniejszy wrocławski architekt, Max Berg. Chociaż jego najbardziej znaną realizacją jest Hala Stulecia, kilka innych jego wizjonerskich dzieł do dziś służy mieszkańcom miasta. Przyjrzyjmy się dokładniej historii tego wybitnego architekta.
Richard Neutra. Nie tylko domy z pajęczymi nogami [ZNANI ARCHITEKCI]
Richard Neutra - najsłynniejszy amerykański modernista, autor luksusowych, ultranowoczesnych rezydencji w Kalifornii ma też na swoim koncie europejski etap twórczości. Z pochodzenia Austriak ostatnie dziesięć lat życia spędził na Starym Kontynencie, gdzie zaprojektował 8 willi i dwa osiedla.
Le Corbusier, czyli papież modernizmu [ZNANI ARCHITEKCI]
Żaden inny człowiek nie odcisnął tak silnego piętna na XX-wiecznej architekturze jak Le Corbusier. Geniusz, który nie skończył żadnej szkoły architektonicznej, napisał 50 książek, stworzył własny kierunek w malarstwie, a przede wszystkim dokonał rewolucji w architekturze współczesnej. Opracował 5 zasad nowoczesnej architektury. Prekursor, propagator i twórca wielu arcydzieł.
Archibar, nie tylko dla architektów
To jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie można zobaczyć dobrą architektoniczną wystawę, posłuchać ciekawego wykładu znanego architekta, wypić drinka Zaha albo Corbu, a do tego pobawić się przy koncertach jazzowych.
Cu-dne budynki z miedzi
Miedź nie odchodzi do architektonicznego lamusa! Współcześni architekci na nowo odkrywają ten materiał. A najlepsze nowoczesne budynki z miedzi walczą właśnie o medal w europejskim konkursie European Copper In Architecture Campagnie. Tylko w BRYLE zobaczysz finałową piątkę!
Julius Shulman - fotograf architektury. Amerykański modernizm nie zaistniałby bez tych zdjęć
Praktycznie każda książka lub album poświęcony amerykańskiej architekturze XX wieku zawiera zdjęcia autorstwa Juliusa Shulmana. Fotografował budynki najlepszych: Wright`a, Eames`a, Saarinen`a... Był jednym z pierwszych na świecie profesjonalnych fotografów architektury.
Scena w Lubljanie już gotowa
Niedawno pisaliśmy o zwycięstwie polskich studentów Alicji Choły i Jana Ledwonia w międzynarodowym konkursie Trimo Urban Crash. Scena o lekkiej, przypominającej rzeźbę konstrukcji zyskała sobie poetyckie miano "białego tancerza". Dziś prezentujemy realizację tego projektu.