branża
Nowoczesna architektura: duże przeszklenia. Co warto o nich wiedzieć?
Duże przeszklenia są wiodącym trendem we współczesnej architekturze. Stają się pomostem łączącym naturę z wnętrzami. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są zalety i wady stosowania dużych, szklanych płaszczyzn?
Niemczyk – ostatni buntownik architektury. Pierwszy film dokumentalny poświęcony Stanisławowi Niemczykowi
Marcin Zasada i Marcin Nowak zrealizowali film dokumentalny "Niemczyk - ostatni buntownik architektury". To pierwszy obraz poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku, wybitnemu architektowi Stanisławowi Niemczykowi.
Magiczne miejsce z designem w sercu warszawskiej Pragi
Poznaj showroom meblowy z duszą i odkryj inspirujące miejsce do spotkań z klientami. Światowej klasy design znalazł przystań w rewitalizowanym budynku o przedwojennej historii.
Mistrzowie Architektury: Wolf D. Prix. Transmisja na żywo odbędzie się na platformie YouTube
Gościem kolejnego spotkania z cyklu Mistrzowie Architektury będzie Wolf D. Prix - założyciel pracowni Coop Himmelb(l)au. Tym razem, transmisja na żywo odbędzie się na YouTube, na kanale Masters of Architecture.
Connected - wspólny projekt 9 twórców z całego świata. Wśród nich jest Polka, Maria Jeglińska
Projekt "Connected" to wyzwanie, które Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego, zakład produkcji mebli Benchmark oraz Muzeum Designu w Londynie rzuciło dziewięciu projektantom z całego świata. Otrzymali oni zadanie stworzenia stołów i krzeseł, lub innych siedzisk, które spełnią oczekiwania i potrzeby związane z połączeniem pracy i życia w domu.
22.Konkurs KOŁO: trwa głosowanie internautów na najlepszy projekt toalety publicznej w Łazienkach Królewskich
22. edycja Konkursu KOŁO weszła w kolejny etap. Uczestnicy przesłali już swoje projekty budynku toalety publicznej w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Teraz każdy może wybrać najlepszy projekt w głosowaniu internautów.
Cinema Lab - zapraszamy na cykl warsztatów online
Zapraszamy Ciema Lab - cykl warsztatów online, towarzyszących wystawie Przekrój kino! w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.
Mistrzowie Architektury - kolejny live na Instagramie. Gościem będzie Juan Carlos Romero z Carlo Ratti Associati
Już 28 maja zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Mistrzowie Architektury, które i tym razem odbędzie się w na żywo na Instagramie. Gościem będzie Juan Carlos Romero – kolumbijski architekt reprezentujący pracownię Carlo Ratti Associati
Zachęta symbolicznie inauguruje wystawę na Biennale Architektury w Wenecji. Zapraszamy na Trouble in Paradise - online meetings
W 2020 roku nie odbędzie się Biennale Architektury w Wenecji. Chociaż przełożono je na przyszły rok, organizator Pawilonu Polskiego - Zachęta - Narodowa galeria Sztuki - przygotował "Trouble in Paradise - online meetings", czyli cykl wirtualnych wydarzeń poświęconych architekturze
Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich
W tym roku mija dokładnie 90. lat od powstania kina Atlantic. To dziś najstarsze działające kino Warszawy. Od środy (20.05) w sąsiadującym z nim ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury można oglądać wystawę poświęconą miejskim przybytkom X muzy. Otwarcie wystawy „Przekrój kino!” w marcu wstrzymała epidemia.
Projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak dla Pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie. Każdy może do niego dołączyć!
Katarzyna Krakowiak zbiera nagrania ważnych dla globalnej społeczności słów, z których stworzy architektoniczno-dźwiękową instalację. Pokazana zostanie ona w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Kontekst i jego efekt - podsumowanie wykładu Juliana Weyera w ramach cyklu Mistrzowie Architektury
23 kwietnia na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach wykład wygłosił Julian Weyer, partner w czołowej skandynawskiej pracowni C.F. Møller Architects. Po raz pierwszy w historii cyklu “Mistrzowie Architektury”, jako odpowiedź na zaistniałą sytuację związaną z pandemią, wykład miał formę transmisji live na Instagramie. Nieograniczony zasięg przekazu pozwolił zgromadzić niemal tysiąc widzów z Polski i zza granicy.
Duch Bauhausu - film online w ramach akcji Projektor w domu
Czym istnieje coś takiego jak duch Bauhausu? Czy idee najsłynniejszej szkoły projektowania na świecie są wciąż żywe? Organizatorzy akcji Projektor w domu zapraszają na kolejny pokaz filmu online. Tym razem zobaczymy film dokumentalny Duch Bauhausu z 2018 roku.
Zapraszamy na wykład online Roberta Koniecznego prosto z Arki
Zapraszamy we środę 29 kwietnia na wykład online Roberta Koniecznego. Opowie on o swoich realizacjach, planach i przygotowywanej światowej monografii jego autorskiej pracowni KWK Promes. Przygotował również smaczki, które będzie można usłyszeć tylko na wykładzie.
Fundacja Centrum Architektury potrzebuje pomocy. Jak można ją wesprzeć?
Kryzys spowodownay pandemią koronawirusa dotknął również branżę wydawniczą. O wsparcie apeluje Fundacja Centrum Architektury, od lat popularyzująca wiedzę o architekturze XX i XXI wieku.
Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich - spotkanie online z Jerzym S. Majewskim
Organizatorzy wystawy "Przekrój kino! Wystawa o architekturze kin warszawskich" ruszają z programem online. Zapraszamy na wykład Jerzego S. Majewskiego - varsavianisty i historyka sztuki, autora książki „Historia warszawskich kin”. Opowie on o warszawskich kinach przed 1939 rokiem.
9. Nagroda Architektoniczna Polityki - nominowane budynki
W tym roku, redakcja tygodnika Polityka, po raz dziewiąty przyzna swoją Nagrodę Architektoniczną. Nagradzane są polskie realizacje, stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i poprawiające estetykę otoczenia. Przedstawiamy tegoroczne nominowane budynki.
Mistrzowie Architektury - spotkanie na żywo na Instagramie. Gościem będzie Julian Weyer z C.F. Møller Architects
Epidemia koronawirusa wszystkim pokrzyżowała plany. Sytuacja jest wyjątkowa, więc niesie za sobą wyjątkowe działania. Po raz pierwszy w historii cyklu Mistrzowie Architektury wykład odbędzie się online. Julian Weyer - partner w pracowni C.F. Møller Architects spotka się ze słuchaczami za pomocą transmisji live na Instagramie.
Projektowanie przyszłości. 6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz „In (the) FUTURE_perspektywa sztuki przestrzeni”.
Szósta edycja Biennale poświęcona jest myśleniu o przyszłości projektowania oraz projektowaniu przyszłości w myśl: IN THE FUTURE. Eksperci i pasjonaci architektury wnętrz z kraju i z zagranicy zastanawiali się nad wyzwaniami stojącymi przed otaczającą nas przestrzenią w kontekście zmieniających się relacji międzyludzkich i relacji człowieka z otoczeniem. Biennale to impreza cykliczna organizowana przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pod patronatem Rektora ASP w Krakowie. W tym roku uświetnia jubileusz 70-lecia Wydziału.
22. Konkurs KOŁO wystartował. Zadanie? Projekt łazienki w Łazienkach Królewskich
Ruszył 22. Konkurs KOŁO na projekt łazienki. Studenci i młodzi architekci przygotowują dla polskich miast projekt koncepcyjny budynku z funkcją toalety publicznej. Podczas tegorocznej edycji, odbywającej się pod hasłem "Concept Merliniego", uczestnicy konkursu zaprojektują łazienkę dla Łazienek Królewskich.
Bauhaus w kolekcji Google Arts & Culture. Wirtualne spacery, wystawy online i ogromna dawka wiedzy
Cała Polska zostaje w domu. Proponujemy Wam wybrać się na wirtualną wycieczkę po szkole w Dessau i przyjrzeć się dokładnie najlepszym kolekcjom Bauhausu z całego świata. Poznajcie projekt "Bauhaus Everywhere" przygotowany przez Google Arts & Culture.
Li Edelkoort: koronawirus spowoduje kwarantannę konsumpcji. Nowy początek dla nas i środowiska
Jaki wpływ będzie miała epidemia koronowirusa na branżę projektową? Czy z "globalnej kwarantanny" możemy wynieść coś dobrego? Li Edelkoort, holenderska badaczka trendów rozmawiała o tym z dziennikarzem serwisu Dezeen.
6. edycja międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for wood. Wiosną powstaną meble miejskie dla ogrodów na poznańskim Szelągu [AKTUALIZACJA]
"Grow your community" to hasło 6. edycji międzynarodowych warsztatów projektowych Mood for wood. Od 21 do 30 sierpnia w Poznaniu studenci i młodzi projektanci z Polski oraz Niemiec, będą projektować oraz budować meble miejskie dla dwóch ogrodów na poznańskim Szelągu. Organizatorami warsztatów jest SARP Poznań oraz Stowarzyszenie Punkt Wspólny.
Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949 - książka Grzegorza Piątka [BRYŁA CZYTA]
Książka "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorza Piątka to opowieść o entuzjazmie i optymizmie. O planach stworzenia „najlepszego miasta świata” na gruzach zniszczonej stolicy. O architektach z Biura Odbudowy Stolicy, budowniczych i niezwykłym "pospolitym ruszeniu".
6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie - In (the) FUTURE_perspektywa sztuki przestrzeni
Od 7 do 30 marca w Krakowie odbywać się będzie 6. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz. Tegoroczne wydarzenie, pod hasłem „In (the) FUTURE_perspektywa sztuki przestrzeni” będzie okazją do rozmów o przyszłości projektowania i projektowaniu przyszłości.
22ARCHITEKCI gośćmi kolejnego wydarzenia z cyklu "Achitekci Oddziału Warszawskiego SARP"
Już w środę 4 marca o godz. 18:00 w ZODIAK-u Warszawskim Pawilonie Architektury odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu "Architekci Oddziału Warszawskiego SARP". Gośćmi będą przedstawiciele pracowni 22ARCHITEKCI, która w tym roku obchodzi dziesięciolecie swego istnienia.
Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Mirosław Nizio przygotował zwycięski projekt [WYNIKI KONKURSU]
Rozstrzygnięto właśnie konkurs na koncepcję architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Bitwy Warszawskiej 1920, który stanąć ma na na placu Na Rozdrożu w Warszawie. Zwyciężył projekt pracowni Mirosława Nizio. Pomnik będzie monumentalną, skręconą bryłą o wysokości 23 metrów.
Architektura jako część środowiska naturalnego - podsumowanie wykładu Dietmara Eberle w ramach cyklu Mistrzowie Architektury
Na zaproszenie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach, 6 lutego, wykład wygłosił Dietmar Eberle, austriacki architekt kierujący uznaną na całym świecie pracownią Baumschlager Eberle Architekten. Wydarzenie, które odbyło się w Międzynarodowym Centrum Kultury było częścią cyklu „Mistrzowie Architektury” i zarazem pierwszym z tej serii wykładem w 2020 roku.
Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej - książka Joanny Erbel [BRYLA CZYTA]
Jak wygląda polityka mieszkaniowa w Polsce? Dlaczego Polacy tak bardzo chcą mieć mieszkania na własność, biorąc na ten cel ogromne kredyty? Jak będzie wyglądać przyszłość mieszkalnictwa? Odpowiedzi na pytania znajdziemy najnowszej w książce Joanny Erbel.
6. edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Zgłoś najlepszą realizację 2019 roku
Wystartowała kolejna, szósta już edycja Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Najlepsze stołeczne ubiegłoroczne realizacje i wydarzenia architektoniczne można nominować do 2 marca 2020 roku