polska architektura
Dom jednorodzinny na Orzechowej w Józefowie. Elegancka, ciemna bryła
Dom jednorodzinny w Józefowie przy ul. Orzechowej został zaprojektowany przez pracownię PAWEL LIS ARCHITEKCI. Powstał na niewielkiej działce z ograniczoną powierzchnią zabudowy i linią zabudowy wycofaną 10m od granicy działki. Takie warunki wpłynęły na zwarte i podłużne ukształtowanie jego bryły.
Biurowiec VIBE na warszawskiej Woli z podwójną Platyną dla inteligentnych budynków
Dobiega końca budowa biurowca VIBE na warszawskiej Woli. Inwestycja Ghelamco, autorstwa pracowni PIG Architekci, uzyskała najwyższy Platynowy rating w certyfikacji WiredScore oraz SmartScore.
Wrocław: powstaje The Upper House by Angel. Do współpracy zaproszono pracownię architektury wnętrz Decoroom
W sercu Wrocławia, przy ulicy Walońskiej w otoczeniu zieleni i wody powstaje The Upper House by Angel. To najnowsza inwestycja grupy Angel Poland, zaprojektowana przez pracownię EPR Architects. Aby zapewnić przyszłym mieszkańcom najwyższą jakość wykończenia części wspólnych i apartamentów, deweloper zaprosił do współpracy pracownię architektury wnętrz Decoroom, która z wieloma sukcesami działa na rynkach warszawskim i wrocławskim.
Pożar w Domu Wielkiego Brata w Gołkowie pod Warszawą
Zapalił się opuszczony Dom Wielkiego Brata w Gołkowie pod Warszawą. Niegdyś luksusowy dom, zaprojektowany przez pracownię 77Studio, od kilku lat popadał w ruinę.
Warszawa: M7 - pierwszy budynek mieszkalny w kompleksie Towarowa 22. To projekt pracowni JEMS Architekci
Ruszyła sprzedaż mieszkań w apartamentowcu M7- pierwszym budynku mieszkalnym w kompleksie Towarowa 22 w Warszawie. Powstanie on w bezpośrednim sąsiedztwie planowanego Parku Słowa. Apartamenty M7, przy ulicy Miedzianej 7, wyróżni oryginalna bryła autorstwa pracowni JEMS Architekci, dedykowana kolekcja sztuki, sala kinowa, strefa spa i atrialny ogród.
Wrocław: W Renomie powstała nowoczesna rowerownia
We wrocławskiej Renomie powstała profesjonalna i nowoczesna rowerownia o powierzchni ok. 240 mkw. na ponad 100 jednośladów. Projekt został zrealizowany przez dział Workplaces w Globalworth Poland i jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie najemców na infrastrukturę rowerową.
Warszawa: Mokotów Sportowy. Duża inwestycja mieszkaniowa między Jeziorkiem Czerniakowskim a zakolem Wisły
Dom Development rusza z inwestycją Mokotów Sportowy przy ul. Antoniewskiej, rozpoczynając tym samym realizację nowej, otoczonej zielenią dzielnicy mieszkaniowej w Warszawie. Spółka planuje wybudować w tej lokalizacji co najmniej 1300 lokali, a cała dzielnica, położona między Jeziorkiem Czerniakowskim a zakolem Wisły, ma potencjał na ok. 10 000 mieszkań. Projekt przygotowała pracownia GCK Architekci.
Kwartał Dworcowa – zabytkowe kamienice w centrum Katowic znowu będą tętnić życiem
Rewitalizacja jest procesem, który sprzyja rozwojowi miast i eliminuje wiele dotykających je problemów. Aktywizuje miejskie centra i chroni historyczne dziedzictwo. Niekiedy, jak choćby w przypadku katowickiego Kwartału Dworcowa, rola rewitalizacji w przestrzeni miejskiej wykracza dalece poza samo przywrócenie blasku zabytkowym budynkom.
Osiedle domów na wyspie w pobliżu Pasymia. Nowy projekt pracowni Exterio
Architekci z warszawskiej pracowni Exterio zaprojektowali kameralne osiedle domów jednorodzinnych na wyspie na jeziorze Kalwa w pobliżu Pasymia. Budynki architekturą nawiązywać mają do tradycyjnej zabudowy Warmii.
Niewielki, ceglany dworzec kolejowy w Jastarni otwarty. Remont trwał prawie 2 lata
Jest niewielki, ceglany, a w jego wnętrzu będzie można poczekać w komfortowych warunkach na przyjazd pociągu – dworzec w Jastarni został właśnie otwarty dla pasażerów.
Poznań: Skarbiec przy Placu Wolności 15. Apartamenty w dawnym gmachu Banku Wschodniego
Wzniesiony w 1911 roku gmach dawnego Banku Wschodniego przy Placu Wolności 15 w Poznaniu już wkrótce zyska nowe życie. Powstanie tu Skarbiec - inwestycja Piotra Wita Voelkela. W całkowicie odrestaurowanym budynku będzie 36 apartamentów różnej wielkości i wysokości. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Tekktura, pod nadzorem i we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków.
Supersam w Warszawie - najnowocześniejszy pawilon handlowy [ZAPOMNIANE KLISZE]
Supersam był najnowocześniejszym pawilonem handlowym w Polsce. Oprócz sklepu samoobsługowego były tu m.in. palarnia kawy i ogromny bar samoobsługowy Frykas. Oryginalna bryła uznawana była za jedno z najwybitniejszych osiągnięć polskiego modernizmu. Dziś Supersam możemy oglądać już tylko na starych fotografiach.
Co dalej z Placem Teatralnym w Bydgoszczy? Przemysław Gawęda: "Jedyna właściwa forma to międzynarodowy konkurs architektoniczny"
Plac Teatralny w samym sercu Bydgoszczy, od lat pozostaje niezagospodarowany. Niedawno zorganizowano debatę, na temat jego przyszłości. Przemysław Gawęda, architekt współtworzący pracownię Archigeum.pl, laureat nagród 40 UNDER 40 za rok 2023 oraz Architect of the Year Awards 2023, od 20 lat mieszkający w Bydgoszczy, opowiada o swoich pomysłach na to miejsce.
Scorpio House - system budowy schronów o wytrzymałości atomowej od BXB studio
Pracownia BXB studio Bogusława Barnasia opracowała Scorpio House - system budowy schronów o wytrzymałości atomowej. To modułowy, łatwy w transporcie oraz szybki w realizacji system, który można dowolnie konfigurować.
Warszawa: biurowiec Office House w wielofunkcyjnym projekcie Towarowa 22 osiągnął docelową wysokość
Gotowy jest już stan surowy budynku Office House, który powstaje w biznesowym centrum Warszawy. Biurowiec osiągnął docelową wysokość 9 pięter, a na jego elewacji rozpoczął się montaż energooszczędnego szkła. Biały beton, wszechobecna zieleń i technologia wzorowana na przyrodzie to niektóre z wyróżników projektu autorstwa pracowni JEMS Architekci. Budynek będzie gotowy wiosną 2025 r.
Kadzielnia w Kielcach. Amfiteatr w dawnym kamieniołomie
Otwarty 22 lipca 1971 roku amfiteatr Kadzielnia w Kielcach jest jednym z największych tego typu obiektów w Polsce – jego scena po modernizacji ma ponad 1250 mkw. powierzchni.
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Choć na świecie pomysł adaptacji przestrzeni sakralnych do świeckich potrzeb nie budzi już kontrowersji, w Polsce to wciąż nowość. Zupełnie pionierską inicjatywą jest elbląska Galeria EL mieszcząca się w XIII-wiecznym kościele.
"Do zamieszkania!" - nowa wystawa o modernistycznej architekturze Syrkusów w galerii Art Walk
Już 16 maja w warszawskiej galerii Art Walk na placu Europejskim otworzy się nowa wystawa plenerowa: „Do zamieszkania! Projekty Heleny i Szymona Syrkusów”. Tym razem tematem przewodnim ekspozycji stała się architektura mieszkaniowa spod kreski jednego z najwybitniejszych duetów polskiego modernizmu – małżeństwa Syrkusów. Wystawa odbywa się pod patronatem Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, a jej organizatorem jest Fundacja Sztuka w Mieście i firma Ghelamco.
NU Warszawa Wola. Startuje sprzedaż drugiego etapu osiedla projektu Kuryłowicz & Associates
Skanska Residential Development Poland rozpoczyna sprzedaż drugiego etapu osiedla NU Warszawa Wola. W ramach inwestycji powstaną dwa budynki, w których łącznie znajdzie się 136 mieszkań oraz 7 lokali usługowych. Projekt powstał w pracowni Kuryłowicz & Associates
Wrocław: nowy taras widokowy na Sky Tower już otwarty
Multimedialne windy, wyjątkowe animacje 3D, punkt barowo-kawiarniany oraz spektakularne widoki na miasto i okolice – to wszystko można zobaczyć w Sky Tower! Już 11 maja 2024 roku zostanie udostępniony przebudowany Taras Widokowy wszystkim gościom. Od momentu rozpoczęcia prac, taras przeszedł ogromną metamorfozę, by stać się nowoczesną i wygodną przestrzenią dla zwiedzających.
Maszt w Konstatynowie przez 17 lat był najwyższym obiektem na świecie. Runął w 1991 roku
W lipcu 2024 roku minie 50 lat od czasu uruchomienia radiostacji w Konstantynowie. Jej maszt, o wysokości 646 metrów, przez 17 lat był najwyższą konstrukcją inżynierską na świecie. Runął 8 sierpnia 1991 roku.
W Poznaniu powstaje apartamentowiec Aura projektu Roberta Koniecznego. Elewację pokryje 140 tysięcy roślin
W Poznaniu na Winogradach powstaje Aura, budynek prawie w całości pokryty zieloną elewacją składającą się ze 140 tysięcy roślin. To projekt pracowni KWK Promes Roberta Koniecznego.
Modernizacja parku Pole Mokotowskie w Warszawie projektu WXCA. Akupunktura przestrzeni
Pole Mokotowskie to jeden z największych i najpopularniejszych parków w Warszawie. Park ten jest także swoistym społecznym fenomenem: jego przestrzeń uformowała się w równej mierze w wyniku aktywności jego projektantów, co w oddolnym procesie społecznym. Miejsce to powszechnie przyjęło się jako sceneria dla nieformalnych aktywności mieszkańców miasta. Jest więc nośnikiem utartych praktyk, przyzwyczajeń i wspomnień. W zetknięciu z tak wrażliwym ekosystemem architekci WXCA zaproponowali podejście, które określić można mianem „projektowej akupunktury”.
Nowy dworzec kolejowy w Tłuszczu już otwarty. Jest nowoczesny i przyjazny środowisku
Nowoczesny wygląd, elewacją ze szkła i cegły licowej, przestronne i komfortowe wnętrze, wiele rozwiązań przyjaznych środowisku oraz osobom z niepełnosprawnościami – taki jest nowy dworzec w Tłuszczu. Pod koniec kwietnia skorzystali z niego pierwsi pasażerowie.
Rusza remont remont modernistycznej nastawni bramowej w Bytomiu
W piątek 26 kwietnia rozpoczął się remont zabytkowej nastawni bramowej w Bytomiu. Wyjątkowy, modernistyczny obiekt z 1935 roku odzyska blask.
Skalny amfiteatr na Górze św. Anny - pomnik megalomanii nazistów. To jeden z największych tego typu obiektów na świecie
Nazistowski amfiteatr skalny na Górze świętej Anny był przed II wojną światową jednym z największych tego typu obiektów na świecie. Niszczejący obiekt ma zostać wyremontowany do sierpnia 2025 roku. Amfiteatr zaprojektowało dwóch berlińskich architektów: Franz Böhmer i Georg Petrich.
Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
W sercu Wrocławia, w ramach dwóch kompleksowo rewitalizowanych kamienic, powstają nowe, przestronne apartamenty w loftowym charakterze. Projekt inwestycji opracowała pracownia Łapacz Winkowski Architekci.
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Wkrótce centrum Katowic wzbogaci się o kolejne wyjątkowe miejsce – wszystko za sprawą rewitalizacji zabytkowego kwartału kamienic znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca kolejowego. Inwestycja Kwartał Dworcowa nie tylko przywróci blask historycznej zabudowie, ale też – poprzez wprowadzenie wielu nowych funkcji – wzmocni atrakcyjność centrum miasta.
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie
Zaprojektowany przez warszawską pracownię Exterio dom hołduje minimalizmowi. Dzięki dużym przeszkleniom otwiera się na zieleń, a jego naturalny charakter podkreśla zastosowane na elewacji drewno.
Teatr Letni w Ciechocinku - jedyny taki obiekt w Polsce
Drewniany Teatr Letni w Ciechocinku jest jednym z trzech tego typu obiektów w Europie i jedynym w Polsce. Powstał w 1891 roku i wciąż gra.