polska architektura
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Jedna z głównych ulic śródmieścia Gliwic do 1945 roku nosiła nazwę Wilhelmstrasse. Wytyczono ją w latach 80. XIX wieku. Po obu jej stronach szybko stanęły secesyjne kamienice. I wśród tych piękności w 1928 roku Richard Koban postawił… "pudełko" z tarasami na dachu – modernistyczny Dom Towarowy Fedora Karpego z charakterystycznymi tarasami na dachach. Budynek przetrwa wojnę i wciąż się wyróżnia awangardową formą
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Przenieśmy się 50 lat wstecz. Jako dbający o zdrowie i tężyznę fizyczną obywatele na wakacje wybieramy się do jednego z ówczesnych, modnych kurortów - kuracjusze dostają skierowania a urlopowicze przydziały. . Popularnością cieszą się zwłaszcza te ośrodki położone nad morzem oraz w górach. Obok złocistego piasku, czy też malowniczych szczytów i górskiego klimatu, tym co przyciąga PRL-owskich kuracjuszy, jest niepowtarzalna architektura. Zapraszamy na podróż po perłach architektury uzdrowiskowej w Polsce!
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku, oddział Muzeum Gdańska, przejdzie gruntowną modernizację. Jednym z założeń jest przygotowanie wystawy łączącej historię z nowoczesnym podejściem do narracji muzealnej. Projekt czerpie inspiracje z modernizmu międzywojennego Gdańska, podkreślając jego ducha oraz oddając hołd bohaterstwu obrońców Poczty Polskiej.
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Na krakowskim Zabłociu powstaje kameralny budynek wielorodzinny, którego projekt w założeniu architektów z pracowni UCEES kształtować ma przyszły charakter zabudowy mieszkaniowej tej postindustrialnej okolicy.
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości
Łódź kojarzona jest przede wszystkim z zabudową rodem z XIX wieku. Niewielu wie, że po wojnie powstała znaczna ilość projektów i koncepcji mających uczynić z niej nowoczesną, modernistyczną metropolię.
Wrocław: nowe wnętrza Biblioteki Dolnośląskiej. Zastosowano tu technologię parametryczną
Zakończył się remont w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego na wrocławskim Rynku. Powstało miejsce intrygujące, a zarazem wpisujące się w historyczny kontekst. Po raz pierwszy w Europie w budynku zabytkowym wykorzystano technologię parametryczną umeblowania i wystroju wnętrz. Modernizacji poddano Galerię pod Plafonem, recepcję wraz z punktem informacji oraz szatnię i węzeł sanitarny. Miejsca te dostosowano do osób z niepełnosprawnościami.
Wrocław: Biurowiec Swobodna SPOT projektu Kuryłowicz & Associates już z pełną wysokością
Zakończyły się prace nad konstrukcją 11. piętrowego budynku przy ulicy Swobodnej 60 we Wrocławiu. Symboliczne zawieszenie wiechy na szczycie Swobodna SPOT wieńczy kluczowy etap na placu budowy. Szklana elewacja pokrywa już zdecydowaną większość nowego budynku w centrum miasta. Realizowany przez Echo Investment biurowiec zapewni 16 000 mkw. powierzchni i będzie gotowy już po wakacjach.
Termomodernizacja z historią w tle. Rewitalizacja pałacu w Bukowcu na Dolnym Śląsku
Zakończył się remont XVI-wiecznego pałacu w Bukowcu, będącego obecnie własnością Związku Gmin Karkonoskich. Inwestycja warta 25 mln zł objęła szereg prac związanych z poprawą efektywności energetycznej budynku, renowację elewacji i pokrycia dachowego, a także częściowe odrestaurowanie zabytkowych wnętrz. W trakcie prac odkryto fragmenty polichromii sprzed kilkuset lat. Dzięki ścisłej współpracy generalnego wykonawcy, firmy Pre-Fabrykat, z konserwatorem zabytków i architektem, pałac przeszedł niezwykłą metamorfozę, która pozwoliła mu odzyskać dawny blask.
Warszawa: Prudential, czyli Hotel Warszawa - historia jednego budynku
Do momentu wybudowania Pałacu Kultury i Nauki, zaprojektowany przez Marcina Weinfelda Prudential był najwyższym budynkiem w Polsce. Poznaj historię wieżowca, który stał się symbolem nowoczesnej, przedwojennej Warszawy.
Nad Jeziorem Rożnowskim ma powstać nietypowy park. Motywem przewodnim bedzie kamień
Część dawnej żwirowni w Rożnowie zamieni się w nietypowy park pełny bujnej roślinności, ścieżek spacerowych i kamiennych instalacji. Jego wizualizacje przygotowała pracownia 55Architekci - ta sama, która odpowiada za projekt Enklawy Przyrodniczej Bobrowisko w Starym Sączu.
Blok jednorodzinny z wielkiej płyty w Myślęcinku. Miał stać kilka miesięcy, przetrwał 44 lata
Eksperymentalny dom jednorodzinny z wielkiej płyty stał w latach 1972-2016 na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku w Bydgoszczy. Wykonany z betonowych prefabrykatów parterowy dom, nazywany prześmiewczo blokiem mieszkalnym, miał pokazać możliwości zastosowania technologii wielkopłytowej w wiejskim budownictwie jednorodzinnym, ale też zapowiadał rewolucję w budownictwie wielorodzinnym
Nowoczesny budynek naukowo - badawczy PAN w Mikołajkach. To projekt pracowni ArchitecTHOR
Na Kampusie Instytutu Nenckiego w Mikołajkach powstał nowy budynek stacji badawczej Instytutu Biologii Doświadczanej im. M. Nenckiego PAN. Zaprojektowała go pracownia architecTHOR.
Biurowiec z drewna w Wielu pod Kościerzyną. To jedna z pierwszych realizacji biurowych tego typu w Polsce
W Wielu pod Kościerzyną powstał trzykondygnacyjny obiekt o łącznej powierzchni około 1500 m², który wiosną 2025 roku stanie się siedzibą firmy SYLVA – znanego producenta drewna o trzydziestoletniej tradycji, będącego częścią francuskiego koncernu Piveteaubois. Inwestycja, zaprojektowana przez pracownię APA Wojciechowski Architekci, stanowi jedną z pierwszych realizacji biurowych tego typu w Polsce, będąc jednocześnie dowodem na rosnący potencjał w nowoczesnym budownictwie technologii drewna, umownie zwanego CLT (cross laminated timber – drewno klejone krzyżowo) .
Warszawa: Trybuna honorowa przed Pałacem Kultury i Nauki na nowo. Teraz będzie miejscem odpoczynku
Na Placu Centralnym przed Pałacem Kultury, w miejscu dawnej trybuny honorowej, powstaje nowa konstrukcja. Będzie to współczesna interpretacja stojącej tu od lat 50. XX wieku.trybuny honorowej. Za projekt odpowiada pracownia Architekci A-A Collective.
Miastotwórczość na przykładzie projektów pracowni BBGK Architekci
Czym jest "miastotwórczość"? Czym różni się od "urbanistyki"? Jak dziś rozumieć pojęcie "miejskość"? Z perspektywy "miastotwórzości" przyglądamy się trzem najnowszym masterplanowym projektom pracowni BBGK Architekci.
Sejm Śląski, czyli budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach - monumentalne arcydzieło modernizmu
Gmach Sejmu Śląskiego w Katowicach, obecnie siedziba śląskiego Urzędu Marszałkowskiego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, ma 600 pomieszczeń, 1300 okien i 6 kilometrów korytarzy. W jego podziemiach jest obszerny schron, skarbiec oraz tajny tunel. A wszystko opakowane w monumentalną i surową architekturę.
Różne lecz spójne. Zespół czterech domów na Ursynowie projektu 77 Studio architektury
Na warszawskim Ursynowie powstał zespół czterech domów jednorodzinnych autorstwa 77 Studio architektury. Budynki odzwierciedlają indywidualizm właścicieli, a jednocześnie tworzą spójną kompozycję, co wyróżnia je na tle okolicznej zabudowy.
Warszawa: NOHO ONE - pierwsza taka inwestycja w Europie. Więcej niż "premium"
Na warszawskiej Woli, na 5-hektarowej działce dawnych Zakładów Farmaceutycznych Polfa, w sąsiedztwie biznesowego serca stolicy, powstaje NOHO ONE - wyjątkowy projekt apartamentowo-usługowy, autorstwa pracowni BBGK Architekci. To pierwsza tego typu inwestycja w Europie, która w tak kompleksowy sposób odpowiada na wyszukane potrzeby najbardziej wymagających mieszkańców.
Postmodernistyczne "Złote Kamienice" w Gdańsku do wyburzenia. Była tu siedziba Amber Gold, będzie apartamentowiec
Dla jednych "Złote Kamienice" przy ul. Długie Ogrody w samym centrum Gdańska to "architektoniczna lambada". Dla innych świetny przykład postmodernistycznej architektury, który powinien być zachowany dla przyszłych pokoleń. Waterside (tak brzmi oficjalna nazwa budynku) nazywany jest "gdańskim Solpolem". Już wiemy, że powtórzy los słynnego budynku z Wrocławia. Złote kamienice zostaną wyburzone a w ich miejscu powstanie apartamentowiec z funkcjami usługowymi na parterze.
Dominikanie na Służewiu - betonowe sacrum w Warszawie
Zaprojektowany przez Władysława Pieńkowskiego w latach 80. warszawski kościół pod wezwaniem św. Dominika i jest uważany za jedną z najlepszych budowli sakralnych, wzniesionych w Polsce w drugiej połowie XX wieku. Zaglądamy do Dominikanów na Służewiu.
Bernardyńska 4 we Wrocławiu spod kreski Maćków Pracownia Projektowa Z myślą o przyszłości, z szacunkiem dla historii
Bernardyńska 4 we Wrocławiu to 5-piętrowy kompleks ekskluzywnych apartamentów Bernardyńska 4 autorstwa Maćków Pracownia Projektowa. Dzięki nieszablonowemu podejściu architekta inwestycja zyskała niepowtarzalny wygląd, zdecydowanie wyróżniając się na tle innych budynków mieszkalnych, a jednocześnie nawiązując do historycznej zabudowy Wrocławia. Obiekt otrzymał główną nagrodę w konkursie "Obiekt roku w systemach Aluprof" 2024
Dom Pamięci Obławy Augustowskiej w historycznym Domu Turka w Augustowie. Za projekt odpowiada Tremend
Historyczny Dom Turka w Augustowie stanie się siedzibą Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. Należący do Instytutu Pileckiego obiekt będący świadkiem tragicznych wydarzeń z lipca 1945 r. został w ostatnich miesiącach odrestaurowany i dostosowany do funkcji muzealnych. Za projekt przebudowy, rozbudowy i adaptacji zabytkowej kamienicy na miejsce pamięci odpowiada pracownia architektoniczna Tremend. Jak wyznają architekci, główną ideą projektową było stworzenie przestrzeni, która przywróci należytą pamięć ofiarom Obławy Augustowskiej, przy jednoczesnym pełnym poszanowaniu dla historycznej wartości zabytku.
Jan "Koszczyc" Witkiewicz - tradycja i nowoczesność [ZNANI ARCHITEKCI]
Jan Witkiewicz ps. Koszczyc dążył do tworzenia nowatorskich koncepcji architektonicznych powiązanych z tradycyjnymi motywami architektury polskiej. Wpływ jego twórczość miał styl zakopiański, stworzony przez jego stryja Stanisława Witkiewicza, a także wczesny modernizm wraz z koncepcjami szkoły monachijskiej i architekta Franka Lloyda Wrighta. Największym jego dziełem jest gmach Głównej Szkoły Handlowej w Warszawie.
Warszawa: Fort Rawelin 8 na Ursynowie. Apartamentowiec w carskiej twierdzy
Na warszawskim Ursynowie trwa budowa nietypowego apartamentowca Fort Rawelin 8. Za projekt odpowiada pracownia S.A.M.I. Architekci. Rawelin to trójkątna budowla fortyfikacyjna wnoszona przed linią obrony twierdzy. Nowy budynek czerpie inspirację z jego bryły. Widoczna jest już jego betonowa konstrukcja.
Warszawa: Przy Alejach Jerozolimskich, blisko centrum miasta, powstanie 18-piętrowy apartamentowiec
Na granicy Ochoty i Śródmieścia w Warszawie, przy Al. Jerozolimskich 86/88 jeszcze w tym roku ruszy budowa 18-kondygnacyjnego wieżowca. Projekt przygotowała pracownia Grupa5 Architekci.
Nowe zrównoważone biuro Arup w Krakowie. Jakie rozwiązania w nim zastosowano?
Arup, firma specjalizująca się w zrównoważonej inżynierii, postanowiła uczynić ze swoich biur wizytówkę działalności, a jej warszawska siedziba została 2 lata temu wyróżniona wśród najbardziej zrównoważonych na świecie. Teraz jej twórcy prezentują nową realizację swojej siedziby w Krakowie. W biurze zastosowano takie rozwiązania, jak okładziny akustyczne z naturalnego korka, regały pełne roślin czy meble z recyklingu. Projektanci zadbali także o poprawę komfortu pracy i dostępność przestrzeni dla użytkowników o różnych potrzebach. Jak wygląda krakowska odsłona nowego projektu zrównoważonego biura Arup?
Dom letniskowy pod Bolimowem. Jest jak kompleks domków ukrytych w lesie
Mimo sporej kubatury budynek ten za sprawą swojej formy, materiałów wykończeniowych i kolorystyki zlewa się z naturalnym krajobrazem Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Za jego projekt odpowiada warszawska pracownia Exterio.
Białobrzeskie Centrum Kultury „Białe Brzegi” - nowy wymiar kultury
W maju 2023 roku otwarte nowe skrzydło budynku, w którym do marca 2022 roku funkcjonował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Białobrzegach. Dziś mieści się tu prężnie działające Białobrzeskie Centrum Kultury "Białe Brzegi". Nowoczesna bryła powstała w pracowni J.Projekt.
Okrąglak ma 70 lat. Jak zmieniała się architektoniczna ikona Poznania?
Nowoczesny, odważny, modernistyczny budynek Okrąglaka, zaprojektowany przez Marka Leykama w 1955 roku, na stałe wpisał się w pejzaż Poznania. Dziś to jedna z najważniejszych ikon polskiego modernizmu. W 70. rocznicę otwarcia otwarcia Okrąglaka, przypominamy jego historię.
Gdańsk: Olivia Pulse. 16-piętrowy apartamentowiec przy Olivia Centre
Olivia Pulse to kolejna inwestycja realizowana przez spółkę deweloperską Olivia Home. 16-piętrowa wieża mieszkalna powstaje na terenie kompleksu biurowego Olivia Centre. Budowa już ruszyła. Mieszkania mają być gotowe latem 2026 roku.