News
Roark Studio z prestiżową nagrodą 2021 European Property Award za projekt rewitalizacji Budynku Dyrekcji
Zespół Roark Studio otrzymał nagrodę 2021 European Property Award w kategorii Office Architecture za projekt rewitalizacji Budynku Dyrekcji, przyznawaną przez panel ponad 80 niezależnych ekspertów branżowych. Udana rewitalizacja obiektu została również wyróżniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w konkursie „Zabytek Zadbany”.
Biurowiec na wąskiej działce w Krakowie – prezentacja online i wywiad, 1.12.2021 r., godz. 11:00
Wąski budynek biurowo-usługowy przy ul. Krasickiego w Krakowie to doskonały przykład obiektu wpisanego w zabytkową zabudowę. Realizacja w pełni wykorzystuje trudną, trapezową działkę oraz spełnia wymogi inwestorów i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Zapraszamy na wywiad z autorem tej koncepcji, Jarosławem Wilkiem z pracowni CAVU Architekci, oraz prezentację biurowca w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.
Wyniki konkursu na Fasadę Roku 2021
"Fasada Roku 2021" powoli przechodzi do historii. Profesjonalne jury wyłoniło zwycięskie obiekty, rozstrzygając tym samym, komu w udziale przypadnie tytuł i nagroda w wysokości 10 000 zł, a także prawo do reprezentowania Polski w rywalizacji na poziomie międzynarodowym. Wcześniej swój ranking fasad stworzyli również internauci, oddając w tegorocznej edycji plebiscytu aż 240 tysięcy głosów! Poznajcie tegorocznych laureatów.
TRŁ ZIMA! w Warszawie, PGE Narodowy, 11-12 grudnia 2021 r.
Rekordowa liczba 320 wystawców zaprezentuje się podczas przedświątecznej edycji Targów Rzeczy Ładnych TRŁ/ZIMA!, które odbędą się w weekend, 11 i 12 grudnia 2021 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie. Największe tegoroczne wydarzenie z cyklu TRŁ to również możliwość znalezienia oryginalnych prezentowych inspiracji.
Ogłoszenie wyników konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021” – zapraszamy na transmisję online
Już w najbliższy poniedziałek, 29 listopada o godz. 13.00, odbędzie się finał konkursu KOŁO „Projekt Łazienki 2021”, podczas którego poznamy laureatów tegorocznej edycji. Serdecznie zapraszamy na transmisję online, którą będzie można oglądać za pośrednictwem Facebooka oraz YouTube.
Zeitgeist rusza z renowacją kamienic przy ul. Św. Barbary w Warszawie
Zeitgeist Asset Management, firma specjalizująca się w usługach deweloperskich i zarządzaniu aktywami dla inwestorów prywatnych i instytucjonalnych, rozpocznie w grudniu tego roku prace renowacyjne kamienicy przy ul. Św. Barbary 6/8. Budynek ten jest częścią kompleksu nieruchomości w ścisłym centrum stolicy, który firma odkupiła od Orange w 2019 r. Restaurowana kamienica zostanie przeznaczona na mieszkania do wynajęcia oraz lokale usługowe.
X edycja konkursu International VELUX Award
Rozpoczęła się jubileuszowa, dziesiąta edycja międzynarodowego konkursu International VELUX Award dla studentów architektury. Jego stałym motywem przewodnim jest światło dzienne. Od lat konkurs cieszy się dużą popularnością i dotychczas wzięło w nim udział już 10 tysięcy studentów z ponad 800 uczelni ze 100 krajów, przedstawiając swoje fascynujące projekty na temat światła naturalnego. Prace oceniać będzie światowej sławy jury. Polscy studenci już kilkakrotnie byli nagrodzeni, w ostatniej edycji zwyciężył zespół z Politechniki Śląskiej. Zapisy trwają do 1 kwietnia 2022 r., zaś termin złożenia pracy to 15 czerwca 2022 roku.
Dom Kwadrantowy zwycięzcą ICONIC AWARDS 2021 w dwóch kategoriach!
Organizatorem Iconic Awards jest German Design Council, organizacja powołana w 1953 roku przez niemiecki parlament. Każdego roku nagradza ona projektantów z całego świata, którzy tworzą innowacyjną i wizjonerską architekturę.
Innowacyjne stoisko Cosentino na Warsaw Home 2021
Jedno z najczęściej odwiedzanych, fotografowanych i komentowanych stoisk na zakończonych targach Warsaw Home to dzieło Szymona Hanczara dla Cosentino. Znany projektant zabrał nas na spacer szlakiem hiszpańskich muzeów, ulic i parków, pokazując materiały Cosentino w zupełnie nowej odsłonie, zainspirowanej twórczością Antonio Gaudiego, Pablo Picasso i Joan Miro. W przestrzeni wystawienniczej pojawiły się przykuwające wzrok gości charakterystyczne totemy, kryjące w sobie historię poszczególnych marek - oraz portfolio dostępnych wzorów.
Dom Przełamany we Wrocławiu. W nawiązaniu do tradycyjnej zabudowy – prezentacja online i wywiad, 24.11.2021 r.
Wrocławskie osiedle Oporów to specyficzna okolica z zachowanym historycznym układem urbanistycznym i charakterystycznym typem zabudowy. Właśnie tutaj stanął Dom Przełamany projektu pracowni S3NS Architektura, który został dostosowany do tego cennego, zabytkowego kontekstu. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Igorem Kaźmierczakiem, oraz prezentację budynku w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 24 listopada 2021 o godz. 11:00, na kanałach YouTube, Facebook i LinkedIn.
Konkurs: Projektuj dla fabryki Mercedesa w Jaworze!
Mercedes-Benz Manufacturing Poland ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji przestrzenno-architektonicznej dwóch placów przy bramie głównej fabryki silników i baterii w Jaworze na Dolnym Śląsku. Dla laureatów przygotowano nagrody pieniężne oraz nagrodę specjalną – staż w Dziale Projektowym Mercedes-Benz Manufacturing Poland.
Interaktywna książka "Brutal East II"
Architektura na wyciągnięcie ręki - dosłownie. Porcja wiedzy oraz dziewięć papierowych modeli budynków, które "powołasz do życia" przy użyciu kleju.
Press Glass. Nowoczesny biurowiec ze szkła – prezentacja online i wywiad, 17.11.2021 r., godz. 11:00
W miejscowości Konopiska koło Częstochowy powstał szklany biurowiec Press Glass. Siedziba firmy stanęła w nietypowym dla biurowca otoczeniu, z dala od miejskiej zabudowy. Priorytetem architektów z Konior Studio było stworzenie komfortowego miejsca pracy, dobrze doświetlonego i otwartego na otaczający krajobraz. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Tomaszem Koniorem, oraz prezentację budynku w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL".
"Tu dzieje się miasto" - neon w Browarach Warszawskich
Dokładnie w 95. rocznicę rozbłyśnięcia pierwszego neonu w Warszawie, Browary Warszawskie oddają stolicy neon przy ul. Haberbuscha i Schielego. Data i miejsce nie są przypadkowe, ponieważ pierwszy stołeczny neon, który warszawiacy podziwiali w 1926 roku, reklamował piwo Porter z browaru "Haberbusch i Schiele". Kolejna odsłona świetlnego napisu to charakterystyczne już dla Browarów Warszawskich hasło – „Tu dzieje się miasto”.
Kolejny mural w Fabryce Norblina
Na terenie Fabryki Norblina na warszawskiej Woli, której rewitalizacja niedawno dobiegła końca, powstał kolejny mural. Tym razem znalazł się on wewnątrz kompleksu. Autorem dzieła, na bazie którego został wykonany, jest Tytus Brzozowski – znany malarz, architekt i miłośnik stołecznej historii oraz architektury. Za realizację odpowiada pracownia IDEAMO.
Apartamenty na Wilczej Porębie w karkonoskim stylu – prezentacja online i wywiad
Na Wilczej Porębie w Karpaczu, w bezpośrednim sąsiedztwie lasów Karkonoskiego Parku Narodowego, stanęły dwa budynki mieszkalne. Jeden mieści osiem, drugi siedem apartamentów. Za realizację odpowiada studio de.materia. Forma obiektów inspirowana jest regionalną architekturą tych terenów. Zapraszamy na wywiad z autorem tej realizacji, Adamem Wysockim - oraz prezentację budynków w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Transmisja odbędzie się 27 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.
Pierwszy taki przewodnik dla inwestorów budujących na wynajem w Polsce
Inwestycje mieszkaniowe budowane na wynajem to, obok logistyki, najszybciej rosnący sektor rynku nieruchomości w Polsce. O najmie instytucjonalnym jako nowym modelu biznesowym dyskutowali w Sopocie uczestnicy Forum Rynku Nieruchomości. Punktem kulminacyjnym imprezy stała się m.in. premiera „Przewodnika po PRS” opracowanego przez ThinkCo we współpracy z Decoroom. To kompendium wiedzy o planowaniu i projektowaniu budynków na wynajem (Private Rented Sector).
Dyplom Roku SARP: znamy laureatów 57. edycji konkursu
Ósmego października, podczas uroczystości ogłoszenia wyników i wręczenia nagród w Pawilonie Wystawowym SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie, poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu SARP na najlepszy dyplom architektoniczny w Polsce.
Trzecia edycja festiwalu Art in Architecture. 7 grudnia poznamy laureatów konkursu
Trwa trzecia edycja Art in Architecture Festival, organizowanego przez Fundację Innowacji Społeczno-Kulturalnych. Festiwal, poprzez promocję szerszego wykorzystania sztuki w przestrzeni prywatnej, publicznej i obiektach komercyjnych, ma na celu zachęcenie inwestorów, architektów i projektantów wnętrz do współpracy z artystami.
DYPLOM Z ARCHICADEM: ruszyła 5. edycja konkursu
Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszej magisterskiej i inżynierskiej pracy dyplomowej w zakresie architektury i urbanistyki, architektury wnętrz oraz architektury krajobrazu, wykonanej z wykorzystaniem programu Archicad. Do wygrania są nagrody o łącznej wartości ponad 70 000 złotych. Termin nadsyłania prac upływa 28 lutego 2022 roku.
FUZJA w Łodzi: kolejne mieszkania już w sprzedaży
Szukacie mieszkania w Łodzi? Deweloper Echo Investment ruszył ze sprzedażą kolejnego etapu mieszkaniowego łódzkiej Fuzji - inwestycji realizowanej na terenie, który kiedyś zajmowały zakłady włókiennicze Scheiblera. Teraz powstaje tu wielofunkcyjny kompleks , łączący miejsca do życia, pracy, odpoczynku i rozrywki. Lokale mieszkalne, dostępne w poprzednich etapach sprzedaży, cieszyły się dużym zainteresowaniem. W najnowszym deweloper oferuje 156 mieszkań o zróżnicowanym metrażu i rozkładzie.
Warsaw UNIT z precertyfikacją WELL v2 Core
Warsaw UNIT jest największym projektem w Europie i jedynym wieżowcem w Polsce, który uzyskał precertyfikat w systemie WELL v2 Core.
Gdańskie mieszkanie w stylu Bauhaus – prezentacja online i wywiad, 20.10.2021 r., godz. 11:00
Chociaż niemiecka szkoła Bauhaus została zamknięta w latach 30. ubiegłego wieku, duch modernizmu przetrwał, a dziś coraz śmielej wraca na salony. Uproszczone formy i zachowawcza paleta barw – oto, co zastaniemy we wnętrzach mieszkania w Gdańsku, inspirowanego modernistyczną estetyką. Zapraszamy na wywiad online z Marią Zrzelską-Pawlak oraz Magdaleną Bielicką z pracowni MagMa, połączony z prezentacją wnętrz zaprojektowanego przez nie mieszkania, w ramach cyklu "Finaliści i laureaci Plebiscytu Polska Architektura XXL". Rozmowa będzie dotyczyła realizacji, innych ciekawych projektów z portfolio pracowni oraz planów na przyszłość. Transmisja 20 października 2021 o godz. 11:00, na kanale YouTube, FB i LinkedIn.
Mapa warszawskiej architektury lat 90.: spotkanie promocyjne 12.10.2021 r.
Lata 90. u wielu osób budzą sentyment, jednak architektura tamtego okresu powoduje wręcz skrajne emocje. Jedni najchętniej wyburzyliby wszystko o transformacyjnym rodowodzie, inni życzyliby sobie zobaczyć wiele obiektów w rejestrze zabytków. O ile połyskujące błękitnym szkłem refleksyjnym biurowce wydają się w miarę znośne, o tyle już tolerowanie pstrokatych budowli o nieraz wręcz kuriozalnych bryłach przychodzi z niemałym trudem. Często jednak za powstaniem tych oryginalnych form kryją się historie, które dotąd nie zostały poznane.
Nagroda Prezydenta Poznania im. Jana Baptysty Quadro: poznaliśmy finalistów konkursu
W konkursie na najlepszy obiekt architektoniczny, zrealizowany w Poznaniu w 2020 roku, pozytywną weryfikację Jury otrzymało dziewięć inwestycji. Zwycięski projekt poznamy 18 października 2021 r., a jego autorzy zostaną uhonorowani Nagrodą Quadro.
Robert Konieczny wybiera najlepsze realizacje Estonii 2020/2021
Stowarzyszenie Architektów Estońskich (Eesti Arhitektide Liit) raz do roku zaprasza uznanego zagranicznego architekta, aby dokonał wyboru najlepszej realizacji na terenie tego kraju. W poprzednich latach w tej roli wystąpili: Rainer Mahlamäki, Fuensanta Nieto, Vytautas Biekša, Sami Rintala, Lina Ghotmeh czy Samuli Woolston. W tym sezonie zaproszono Roberta Koniecznego.
EXPO 2020 w Dubaju: Pawilon Polski i wędrujące ptaki
Ta pierwsza na Bliskim Wschodzie światowa wystawa miała się odbywać od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku, ale organizatorzy zostali zmuszeni do zmiany terminu w związku z pandemią. Nowe ramy czasowe to 1 października 2021 - 31 marca 2022 roku. Z początkiem października otworzył się dla zwiedzających również Pawilon Polski w Dubaju, zachwycający turystów niezwykłą, kinetyczną instalacją.
RAPORT: Co turyści sądzą o stanie sanitarnym w górach?
Czy dostępność toalet przy górskich szlakach jest wystarczająca i spełnia potrzeby turystów? Aby poznać zdanie miłośników wycieczek po górach powstała ankieta, której wyniki są jednoznaczne – nie jest dobrze. Toalety nie spełniają oczekiwań użytkowników zarówno pod względem higienicznym, jak i praktycznym – do tego stopnia, że niemal 65% ankietowanych po prostu rezygnuje z korzystania z nich i szuka innych rozwiązań. Niemal 80% respondentów ocenia stan toalet negatywnie – ich czystość, braki w wyposażeniu, brak przystosowania toalet do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami czy opiekunów z dziećmi.
E-konferencja: BIM a architektura zrównoważona, 30.09.2021 r.
Konferencja ma za zadanie pokazania relacji, jakie funkcjonują pomiędzy cyfrowym modelowaniem a ekologicznymi wskaźnikami, przypisywanymi do każdej inwestycji. Zapraszamy na spotkanie online, które odbędzie się 30 września 2021 r. o godz. 9:00. Aby wziąć w nim udział, wystarczy się zarejestrować.
Galeria Rynek 30 - nowa przestrzeń dla artystów w Muzeum Warszawy
W Muzeum Warszawy powstało nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza wystawa, przygotowana we współpracy z kolektywem Sputnik Photos, to pokaz "Jak powraca las" Sayama Ghosha, o historii Puszczy Kampinoskiej. Projekt wystartował 22.09.2021 r.