ikony architektury
Kaplica Notre Dame du Haut w Ronchamp. Wyjątkowa architektura sakralna Le Corbusiera [IKONY ARCHITEKTURY]
Nieopodal małej miejscowości Ronchamp we wschodniej Francji, niedaleko granicy z Niemcami, znajduje się jeden z najwspanialszych przykładów modernizmu w architekturze sakralnej. To kaplica Matki Bożej na Górze (Kaplica Notre Dame du Haut), zaprojektowana w latach 50. XX wieku przez Le Corbusiera.
Habitat 67 w Montrealu - kompleks mieszkalny Moshe Safdiego z 1967 roku [IKONY ARCHITEKTURY]
Wybudowany w 1967 roku Habitat 67 w Montrealu to jeden z najbardziej oryginalnych budynków XX wieku. Składa się on z 354 identycznych prefabrykowanych żelbetowych elementów, zestawionych w różnych konfiguracjach.
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Derżprom to monumentalny budynek znajdujący się w samym sercu Charkowa w Ukrainie. Zbudowany w latach 1925–1928, uchodzi za jeden z najważniejszych przykładów radzieckiego konstruktywizmu, a jego futurystyczna sylwetka i unikatowy charakter uczyniły go jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. 28 października wystrzelona przez Rosjan bomba FAB-500 poważnie zniszczyła wieżowiec.
Dom Mielnikowa w Moskwie - radziecki konstruktywizm w mieszkalnym wydaniu [IKONY ARCHITEKTURY]
Stojący w Moskwie dom własny wybitnego architekta Konstantina Mielnikowa to jeden z najciekawszych przykładów radzieckiego konstruktywizmu. Poznajcie historię tego niezwykłego budynku.
MIT Chapel - kaplica światła Eero Saarinena [IKONY ARCHITEKTURY]
Kiedy w 1955 roku Eero Saarinen projektował kaplicę na najlepszej technicznej uczelni na świecie - kampusie MIT (Massachusetts Institute of Technology) w Cambridge w stanie Massachusetts, postanowił odejść od tego, z czego był znany. Nie znajdziemy tu rzeźbiarskich, dynamicznych form, jakie znamy chociażby z terminalu TWA. Niewielki obiekt sakralny miał być skromny, niemalże ascetyczny, ale jednocześnie wywołujący niezwykłe wrażenie obcowania z absolutem.
Opera w Sydney. Jørn Utzon zaprojektował symbol miasta [IKONY ARCHITEKTURY]
Egipt ma piramidy, Paryż wieżę Eiffla, a Sydney - operę, swój niekwestionowany symbol. Pomimo, że zaprojektowany przez Jørna Utzona budynek powstał ponad pół wieku temu, do dziś budzi zachwyt. Stał się prawdziwą ikoną architektury.
Atomium w Brukseli. Miało zostać rozebrane a stało się symbolem miasta [IKONY ARCHITEKTURY]
Wybudowane na Wystawę Światową EXPO 1958 Atomium w Brukseli to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Konstrukcja miała być być symbolem innowacji i postępu technologicznego, a jednocześnie hołdem dla ery atomowej, która kształtowała wizje przyszłości w połowie XX wieku.
Willa Savoye Le Corbusiera. Biała kostka rzucona na trawę [IKONY ARCHITEKTURY]
Willa Savoye to ikona modernizmu. Położona na paryskich przedmieściach w Poissy jest kluczowym dziełem szwajcarskiej gwiazdy modernistycznej architektury – Le Corbusiera, które stworzył wspólnie z kuzynem – Pierrem Jeanneretem w latach 1928-1931.
Dom Schminke w Löbau - makaronowy parowiec Hansa Scharouna [IKONY ARCHITEKTURY]
Wybudowany w latach 30. XX wieku Dom Schminke w Löbau (niemiecka Saksonia), znany jest również jako „Makaronowy parowiec”. Jest jednym z czterech najważniejszych budynków mieszkalnych klasycznego modernizmu na świecie.
Biały Dom w Waszyngtonie: symbol amerykańskiej władzy [IKONY ARCHITEKTURY]
Biały Dom (The White House), jest nie tylko oficjalną rezydencją i miejscem pracy prezydenta Stanów Zjednoczonych, ale także jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków na świecie. Położony przy 1600 Pennsylvania Avenue NW w Waszyngtonie, budynek ten stał się symbolem amerykańskiej władzy i demokracji. Kiedy powstał? Ile ma pokoi? Jakie tajemnice skrywa?
Villa Empain w Brukseli - arcydzieło art déco [IKONY ARCHITEKTURY]
Jest jednym z najpiękniejszych budynków w stylu art déco w Brukseli. Willa Empain przy Avenue Franklin Roosevelt 67 podczas II wojny światowej była siedzibą Wehrmachtu, po wojnie – ambasadą ZSRR. Dziś jest centrum sztuki.
Mäusebunker, czyli Mysi Bunkier w Berlinie. Brutalizm uratowany [IKONY ARCHITEKTURY]
Ikona niemieckiego brutalizmu - „Mäusebunker” miała zostać zrównana z ziemią. W ostatniej chwili została wpisana na listę zabytków miasta, co uchroniło ją przed wyburzeniem. Teraz czeka na renowację.
Kościół Nevigeser Wallfahrtsdom - skała z betonu i szkła [IKONY ARCHITEKTURY]
Kościół pielgrzymkowy Nevigeser Wallfahrtsdom, zaprojektowany w latach 60. przez Gottfrieda Böhma, przypomina swym kształtem betonowy monolit. Ten zaskakujący budynek sakralny w pobliżu Kolonii stał się prawdziwą ikoną architektury.
Opera w Oslo - jak wielka góra lodowa [IKONY ARCHITEKTURY]
Zaprojektowana przez pracownię Snøhetta, otwarta w 2008 roku opera w Oslo, jest największym budynkiem powstałym w Norwegii od 700 lat. Prosta bryła szybko stała się ikoną nowoczesnej architektury.
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Willa Tugendhatów w Brnie, zaprojektowana przez Ludwiga Miesa van der Rohe, to doskonały przykład modernistycznej architektury okresu międzywojennego. Elegancki, nowoczesny i idealnie wkomponowany w otoczenie dom z lat 1928-30 łączy w sobie prostotę z funkcjonalnością. Jest celem wypraw architektów, historyków i teoretyków sztuki z całego świata.
Statua Wolności - symbol USA i jeden z największych posągów na świecie
Jest jedyną mieszkanką Liberty Island, wyspy leżącej u ujścia rzeki Hudson, w zachodniej części Nowego Jorku. Początkowo nazywała się „Wolność Oświeca Świat", dziś to Statua Wolności, symbol Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Centre Pompidou w Paryżu. Budynek, który wywrócił świat architektury do góry nogami [IKONY ARCHITEKTURY]
Centre Pompidou w Paryżu (Centre National d'Art et de Culture Georges-Pompidou), zaprojektowane przez Renzo Piano i Richarda Rogersa, to jedno z najbardziej charakterystycznych dzieł architektury XX wieku. W chwili otwarcia w 1977 roku budynek budził ogromne kontrowersje. Dzięki swojej nowatorskiej formie, która radykalnie odwróciła tradycyjne podejście do projektowania muzeów i centrów kulturalnych, budynek stał się ikoną.
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Są budynki, które nigdy nie przestają zachwycać. Fallingwater, czyli dom nad wodospadem, zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta w latach 30-tych XX wieku taki właśnie jest. Jego niezwykła lokalizacja i wyjątkowa, wpasowana w naturę architektura spowodowały, że budynek ten stał się najbardziej rozpoznawalnym prywatnym domem na świecie.
Budynki szkoły Bauhausu w Dessau [IKONY ARCHITEKTURY]
Gdyby nie Bauhaus i Walter Gropius współczesna architektura bez wątpienia wyglądałaby inaczej. Prezentujemy jedną z ikon architektury nowoczesnej - budynki szkoły Bauhausu w Dessau.
High Line - park na trasie dawnej linii kolejowej w Nowym Jorku [IKONY ARCHITEKTURY]
High Line w Nowym Jorku to bez wątpienia realizacja, którą warto znać. Dawną kolejową estakadę kolejową, zamieniono w wiszący 10 metrów nad ziemią park. Tym samym, w środku zatłoczonego miasta powstała prawdziwa oaza zieleni. To prawdziwa ikona współczesnej architektury krajobrazu.
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku - budynek jak wstęga [IKONY ARCHITEKTURY]
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku to jedna z najważniejszych budowli XX wieku i prawdziwa ikona architektury. Otwarty w 1959 roku, zaprojektowany przez Franka Lloyda Wrighta budynek, od początku budził mnóstwo kontrowersji.
Wieżowiec MetLife w Nowym Jorku. Gdy powstawał budził ogromne kontrowersje [IKONY ARCHITEKTURY]
Tuż obok Grand Central Terminal na Manhattanie w Nowym Jorku znajduje się 58-piętrowy wieżowiec z napisem MetLife na szczycie. Jest dwunastym co do wysokości budynkiem w mieście i ikoną architektury.
Betonowy klaszor Sainte Marie de La Tourette. Milczące miejsce Le Corbusiera [IKONY ARCHITEKTURY]
Modernistyczny, wykonany z betonu klasztor Sainte Marie de La Tourette jest jednym z najważniejszych projektów Le Corbusiera. Budowla w 2016 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Hundertwasserhaus w Wiedniu. Najsłynniejszy budynek Hundertwassera [IKONY ARCHITEKTURY]
Hundertwasserhaus w Wiedniu to jedna z najważniejszych architektonicznych atrakcji Austrii. Dom znajdujący się na rogu ulic Kegelgasse 34-38 i Löwengasse 41-43, w dzielnicy Landstraße, powstał w latach 1983-1985.
Aluminiowy Dom Alberta Freya z 1931 roku po latach wędrówki stanął w Palm Springs [IKONY ARCHITEKTURY]
Okrzyknięty ikoną modernizmu, uznany przez Architectural Record za jeden z najważniejszych budynków zbudowanych na świecie w ciągu ostatnich 125 lat Aluminaire House (Aluminiowy Dom) po latach wędrówki po wschodnim wybrzeżu USA stanął w Palm Springs w Kalifornii. Od kilku dni jest otwarty dla zwiedzających.
Tańczący dom w Pradze - pomost między epokami [IKONY ARCHITEKTURY]
Jest jedną z ikon współczesnej architektury. W 1996 r. "Tańczący dom" w Pradze otrzymał wyróżnienie od amerykańskiego czasopisma "Time" i pierwsze miejsce w kategorii design roku.
Wotrubakirche w Wiedniu - kościół z betonu i światła [IKONY ARCHITEKTURY]
Wotrubakirche, czyli wiedeński kościół Świętej Trójcy, to ikona brutalistycznej architektury, w której można się doszukać wpływów futuryzmu, ekspresjonizmu czy początków nadchodzącego dekonstruktywizmu. Wyglądająca z zewnątrz trochę przerażająco bryła od środka skąpana jest w świetle, co w połączeniu z monumentalnym charakterem wnętrza stanowi kontynuację tradycji budowlanej kościoła rzymskokatolickiego, w której Bóg często jest nazywany światłością - kościoły były projektowane tak, by w przestrzeni ołtarza rozgrywały się ciekawe efekty światłocieniowe.
Królewski Teatr Narodowy w Londynie - kontrowersyjny brutal [IKONY ARCHITEKTURY]
Królewski Teatr Narodowy (Royal National Theatre) to brutalizm w czystej postaci. Jedni doceniają jego surowe, betonowe piękno. Inni nazywają go najbrzydszym budynkiem w mieście i domagają się jego wyburzenia. Oto krótka historia jednego z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Londynie.
Seagram Building w Nowym Jorku. Szklany wieżowiec Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Ukończony w 1958 roku Seagram Building w Nowym Jorku, ostatecznie przypieczętował erę nowoczesnych wieżowców. Szklana bryła, zaprojektowana przez Ludwiga Miesa van der Rohe, stała się najczęściej kopiowanym wieżowcem na świecie.
30 St Mary Axe w Londynie - "Ogórek" od Normana Fostera [IKONY ARCHITEKTURY]
30 St Mary Axe, wieżowiec znajdujący się w centrum Londynu, jest dziełem pracowni Foster & Partners, założonej przez Normana Fostera. Ze względu na charakterystyczny kształt mieszkańcy miasta wieżę nazywają „Ogórkiem”. Budynek szybko stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wieżowców świata.