Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Bloki - film dokumentalny Konrada Królikowskiego online. Obejrzyj w ramach akcji Projektor w domu

WG
Bloki mieszkalne na os. Na Skarpie w Toruniu - Fot. Pko - Fotografia własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1223354

Bloki - film dokumentalny Konrada Królikowskiego, to opowieść o polskim budownictwie mieszkaniowym od 1956 roku do czasów obecnych. To nie tylko historia architektury - to obraz współczesnej historii Polski opowiedziany przez socjologów, architektów i zwyczajnych mieszkańców. Film obejrzycie online w ramach akcji Projektor w domu.

Film Bloki

Polska premiera filmu Bloki - pierwszego, długometrażowego obrazu poświęconego polskiemu budownictwu mieszkaniowemu w Polce od 1956 roku do współczesności - odbyła się w 2017 roku, podczas Westivalu – Sztuka Architektury. Po raz pierwszy Bloki, dokument Konrada Królikowskiego, pokazano w Rotterdamie na najważniejszym europejskim festiwalu filmów poświęconych architekturze. Od tego czasu o film starało się wiele instytucji kulturalnych z różnych zakątków świata. Dlaczego?

Bloki są nie tylko filmem o architekturze.

To obraz o skomplikowanej polskiej współczesnej historii. Spojrzenie na budownictwo z punktu widzenia socjologa, architekta i zwyczajnego mieszkańca. Bloki. Dlaczego w zasadzie powstawały? Jaka myśl stała za osiedlami mieszkaniowymi? Czy "blok" brzmi dumnie? Czy w dzisiejszych "blokowiskach" żyje się dobrze? A może to miejsca, z których się ucieka?

Twórcom filmu Bloki udało się porozmawiać z wieloma architektami Pojawiają się tu m.in. wypowiedzi nieżyjącego już Henryka Buszko (twórcy m.in. Osiedla Tysiąclecia w Katowicach) czy Danuty Olędzkiej (współtwórczyni gdańskich Falowców). Wypowiada się także prof. Adam Maria Szymski ze Szczecina, dziennikarz i reporter Filip Springer a także sami mieszkańcy bloków.

W blokach mieszka 12 milionów Polaków. O blokach mówił w wywiadzie dla Bryły grafik David Navarro, prowadzący studio Zupagrafika: "To właśnie one zapadają mi w pamięć, gdy przyjeżdżam do Polski, a nie sympatyczne "starówki". Bloki (...) to wasze ikony". Cały wywiad przeczytacie tu>>

Bloki - film online

Film Bloki obejrzeć będzie można online w ramach akcji "Projektor w domu", zorganizowanej przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Poznaniu oraz Wielkopolską Okręgową Izbę Architektów RP. Na stronie wydarzenia na Facebooku, dwa razy w tygodniu (czwatki i niedziele) można obejrzeć wybrany dokument o designie i architekturze. Udostępniane przez organizatorów filmy zawsze pochodzą z legalnego źródła, a o tytule flmmu widzowie dowiadują się dwa dni przed wydarzeniem.

Bloki - film dokumentalny Konrada Królikowskiego obejrzycie 16 kwietnia 2020 roku (czwartek). Link do filmu pojawi się o 20.00 na stronie wydarzenia na Facebooku https://www.facebook.com/events/221398562442948/ i będzie dostępny przez 3 godziny.

Zapraszamy na seans, a organizatorom gratulujemy świetnej inicjatywy

Plakat filmu Bloki - Mat. dystrybutora
Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Gdzie kręcono Czarnobyl? Fabianiszki w Wilnie zagrały Prypeć
U nas bloki, na Słowacji panelaki. Petržalka - jedno z największych blokowisk Europy
Polskie blokowiska, które musisz zobaczyć

Skomentuj:

Bloki - film dokumentalny Konrada Królikowskiego online. Obejrzyj w ramach akcji Projektor w domu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej