Blaty kuchenne: tradycyjne czy nowoczesne?
Blat kuchenny to podstawowe miejsce pracy przy przygotowywaniu codziennych posiłków. To miejsce, które żyje razem z domownikami, dlatego warto postawić na jego funkcjonalność i trwałość. Piękno dostępnych materiałów pozwoli dopasować go stylu każdej kuchni. Jakie blaty kuchenne znajdują się w ofertach producentów?
Blaty kuchenne: czym kierować się przy wyborze?
Możemy wyróżnić kilka trendów, jeśli chodzi o aranżacje blatów kuchennych. Wybierane są albo bardzo cienkie albo dość grube modele – w zależności od tego, czy blat ma się wyróżniać na tle mebli, czy z nimi stapiać. Kolejny wybór to kolorystyka, która może nawiązywać do różnych elementów wyposażenia kuchni. Przede wszystkim jednak dobiera się ją do koloru mebli – korpusów lub frontów. Co więcej, blat kuchenny może wystawać poza meble, tworząc wygodne do siedzenia zagłębienie lub być idealnie dopasowany do głębokości szafek.
Zobacz także: Trwałe i solidne - materiały na blaty kuchenne >>
Blaty kuchenne: w tradycyjnej formie
Drewniane blaty kuchenne to dobry wybór do kuchni w stylu klasycznym i rustykalnym. Dodają przytulności i ocieplają wnętrze. Do wyboru są rodzime gatunki, takie jak jesion, buk, olcha, czy jawor, ale również egzotyczne drzewa: merbau, akacja azjatycka, palisander, orzech amerykański, bambus. Ze względu na większą dostępność gatunki lokalne są zwykle tańsze, jednak to te egzotyczne wyróżnia największa wytrzymałość. Blaty kuchenne drewniane dostępne są w klasie AB oraz BC. Klasa AB oznacza drewno o naturalnej kolorystyce, delikatnym rysunku oraz ze słabiej widocznymi sękami. Klasa BC natomiast stosowna jest do określenia blatów z widocznymi przebarwieniami oraz dynamicznym rysunkiem z wieloma sękami. Dostępne grubości blatów to zwykle 19, 27, 30, 38 oraz 40 mm. Blaty kuchenne drewniane mogą być zabezpieczone olejem lub lakierem.
Zobacz także: Trzy sposoby na blat kuchenny >>
Blaty kuchenne laminowane: wzory i kolory
Blaty kuchenne laminowane to jedne z najczęściej wybieranych modeli. Są łatwe do utrzymania w czystości, wytrzymałe i odporne na ścieranie, działanie środków chemicznych oraz niewielkich ilości wody. Ich zaletą jest również spora odporność na wysokie temperatury. Można na nich postawić ciepłe garnki bez obaw, że zostawią nieestetyczne ślady. Mają również bogate wzornictwo i kolorystykę. Mogą „udawać” drewno, kamień albo po prostu być kolorowe, dlatego też można je dobrać do każdego stylu i kolorystyki wnętrza. Blaty kuchenne laminowane mogą mieć wykończenie matowe lub z połyskiem. Zwykle wykonywane są z płyty wiórowej o grubości 38 mm.
Zobacz także: Czarna kuchnia – jaki blat, co na ścianę? >>
Naturalne i efektowne blaty kuchenne
Blaty kuchenne z kamieni pasują do kuchni w stylu angielskim, są eleganckie i wyjątkowo efektowne. Funkcjonalne są te z granitu, gdyż jest to kamień bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, plamy z tłuszczu. Równie ładny jest marmur, ale powinien być jednak zaimpregnowany, bo jako skała metamorficzna, powstała głównie z wapieni, nie jest tak odporny na zarysowania oraz plamy. Blaty kuchennez kamienia mogą mieć powierzchnię wykończoną na kilka sposobów. We wnętrzach często są stosowane te polerowane – ze względu na łatwość utrzymania ich w czystości. Do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym znakomicie nadają się kamienne elementy o powierzchni szczotkowanej (tak zwanej antico), która jest lekko nierówna i nie błyszczy. Ostatnio chętnie wybierane są również kamienie wykończone matowo lub całkiem surowe.
Zobacz także: Aranżacja kuchni: dla singla, rodziny i nie tylko >>
Blaty kuchenne: nowoczesność w ciekawej formie
W nowoczesnych wnętrzach świetnie wyglądają blaty kuchenne z konglomeratu, kompozytu i spieku, które oferują różne firmy. Konglomerat naturalny to połączenie różnych elementów skalnych, takich jak piasek, elementy skał, a czasem nawet całe skały. Są także konglomeraty kwarcowe, marmurowe oraz granitowe. Konglomeraty sztuczne powstają z połączenia drobnego materiału kamiennego, takiego jak marmur czy granit z żywicą poliestrową. Takie blaty kuchenne są odporne na uszkodzenia mechaniczne, trudno jest je zarysować czy trwale uszkodzić. Ten materiał jest lekki, można go połączyć go bez widocznych spojeń. Z kolei blaty kompozytowe są plamoodporne, a także niewrażliwe na większość środków chemicznych i detergentów (w przeciwieństwie do naturalnego kamienia, którego nie powinno się czyścić detergentami zawierającymi kwasy), więc nie trzeba ich impregnować. W skład spieków kwarcowych wchodzą skaleń, piasek kwarcowy, glinka oraz tlenki mineralne poddawane procesowi spiekania, trwającemu kilka godzin. Blaty kuchenne ze spieków występują w szerokiej gamie kolorów i wykończeń. Wykonany ze spieku blat kuchenny jest lekki, odporny na plamy oraz wodę, działanie promieni UV, wysokie temperatury.
Zobacz także: Blaty kuchenne - wady i zalety rożnych materiałów >>
Blaty kuchenne: loftowy design
Beton to symbol trwałości i solidności. Co prawda kojarzy się z konstrukcjami budowlanymi, takimi jak ławy fundamentowe, nadproża lub słupy, ale ma też swój odpowiednik doceniony przez architektów wnętrz. Mowa o betonie architektonicznym GRC. Blaty kuchenne betonowe są zbrojone włóknem szklanym, co zdecydowanie uodparnia je na złamanie lub pęknięcie. Polerowana lub zaimpregnowana powierzchnia jest gładka i łatwa do czyszczenia. Kolor blatu z betonu zapewniają barwniki dodawane w procesie produkcji do mieszanki wody, cementu i kruszywa kamiennego. Powierzchnię blatu kuchennego z betonu można pomalować przezroczystą żywicą albo zaimpregnować środkiem hydrofobizującym.
Zobacz także: Blaty kuchenne: co wybrać? >>
Ściana nad blatem kuchennym
Wiele projektów opiera się na tradycyjnych rozwiązaniach, gdzie blat w kuchni wkomponowany jest w zabudowę meblową. Wówczas musimy zastanowić się nad aranżacją położonej nad nim ściany. Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych na ścianie w kuchni jest cegła. Niewielkie, pełne uroku płytki świetnie odnajdą się na tej ograniczonej przestrzeni, stanowiąc przykuwający uwagę detal. Warto rozważyć wybór kolekcji klinkierowych – z jednej strony do złudzenia przypominają one tradycyjnie wypalany materiał, z drugiej natomiast utrzymanie ich w czystości nie stanowi problemu. Możemy też zdecydować się na drobną mozaikę. Będzie ona nie tylko doskonałym uzupełnieniem nowoczesnych aranżacji opartych na wielkoformatowych płytkach podłogowych, ale wprowadzi do wnętrza nieco ciepła i przytulności. Jeśli zależy nam na minimalistycznym kuchennym wnętrzu, nie pozostaje nic innego jak postawić na wielkoformatowe płytki o strukturze betonu. Interesującym zabiegiem będzie wykorzystanie tej samej kolekcji zarówno na podłodze, jak i ścianie nad blatem, dzięki czemu kompozycja zyska na spójności.
Zobacz także: Mała kuchnia urządzona z pomysłem. 10 inspirujących kuchni >>
Estetyczne uchwyty meblowe
Modne uchwyty krawędziowe (listwowe) świetnie wpisują się we współczesną stylistykę kuchni. Mają oryginalny, elegancki design i są wygodne w użytkowaniu. Wyjątkowo oryginalnie są modele w kolorze złota szczotkowanego. Dzięki takiemu wykończeniu korzystnie prezentują się zarówno na białych, jak i ciemnych frontach. Uniwersalne są z kolei te w kolorze czarnego chromu. Może mieć on wiele odsłon – wypolerowany na efekt lustra odbija w swojej powierzchni kolory otoczenia. Za chłodną elegancją skrywa urok i czar.
Zobacz także: Uchwyty meblowe GTV w nowej, modnej odsłonie >>
- Więcej o:
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025
Szafki cargo - modne i wygodne
Drewniana podłoga w kuchni