Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Big Chicken - restauracja z 1963 roku z wielkim kurczakiem na dachu

WG
Restauracja Big Chicken z 1963 roku, Marietta USA - Fot. shutterstock / Rob Hainer

Stalowa konstrukcja o wysokości 17 metrów w formie kurczaka od 60 lat stoi na dachu restauracji w Marietta w stanie Georgia. Big Chicken (pol. Wielki Kurczak), bo tak jest nazywana, jest dziełem Huberta Pucketta.

Restauracja została zbudowana w 1963 roku przy 12 Cobb Parkway. Właściciele firmy Johnny Reb’s Chick, Chuck and Shake, S. R. „Tubby” Davis, w 1963 roku wznieśli nad nią 17-metrową stalową konstrukcję. Wielki Kurczak został zaprojektowany przez Huberta Pucketta, ówczesnego. studenta architektury Georgia Tech, a wykonany przez firmę Atlantic Steel w pobliskiej Atlancie.Kurczak miał ruchomy dziób i oczy.

Big Chicken - restauracja z 1963 roku. Marietta, USA. Zdjęcie z 2017 roku - Fot. shutterstock / HodagMedia

Big Chicken: franczyza KFC

W 1974 roku restauracja stała się franczyzą KFC. Kierownictwo firmy planowało usunięcie reklamy, aby restauracja pasowała do brandingu KFC, ale ostatecznie Kurczak pozostał. W styczniu 1993 roku wichury uszkodziły konstrukcję. Pomysł, aby ją zburzyć (szkody wyceniono na 100 tys. dolarów), wywołał liczne protesty - kierownictwo KFC otrzymało ponad 10 tys, listów. Wielkiego Kurczaka obronili... piloci, dla których budynek był punktem odniesienia podczas zbliżania się do międzynarodowego lotniska Hartsfield – Jackson w Atlancie i bazy lotniczej Dobbins.

27 stycznia 1993 roku wiceprezes KFC Chuck Rawley ogłosił, że firma „zainwestuje do 200 000 dolarów w nowy obiekt orientacyjny, dzięki któremu Wielki Kurczak znów będzie mógł latać”. Szybko rozpoczęły się prace nad nową strukturą, a restauracja została ponownie otwarta w 1994 roku. Odnowiony znak zawierał oryginalny projekt dzioba i poruszających się oczu. Resztę konstrukcji sprzedano kolekcjonerom. W kwietniu 2006 roku, gdy nad Mariettą przechodziło tornado, restauracja o włos uniknęła kolejnego zniszczenia.

Zobacz także: Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia>>

Big Chicken: remont

Na początku 2017 roku ogłoszono, że restauracja i Wielki Kurczak przejdą remont. Prace trwały pół roku i kosztowały 2 miliony dolarów. Wewnątrz budynku obok restauracji powstało minimuzeum i sklep oferujący pamiątki z wizerunkiem Wielkiego Kurczaka.Znak znalazł się też w wielu grach i komiksach. I choć Hubert Puckett zaprojektował wiele obiektów (m.inb. 21 budynków w College of the Bahamas w Freeport, dwa budynki w kurorcie Atlantis Bahamas na Paradise Island,międzynarodowe lotnisko Grand Bahamas) to do historii wszedł jako twórca Wielkiego Kurczaka.

Zobacz także: Googie - kosmiczna architektura lat 50. XX wieku>>

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii
Wat Samphran - świątynia ze smokiem w Tajlandii [NAJDZIWNIEJSZE BUDYKI ŚWIATA]
Dziwne budynki w kształcie zwierząt

Skomentuj:

Big Chicken - restauracja z 1963 roku z wielkim kurczakiem na dachu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej