Biblioteka Publiczna w Tuchowie projektu GK-Atelier. Tu nie ma nudy!
Biblioteka Publiczna w niewielkim Tuchowie (woj. małopolskie) przeszła metamorfozę - zyskała nowe futurystyczne oblicze. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna Grzegorza Kłody - GK Atelier.
Pamiętacie kolorową bibliotekę "Nowy Horyzont" w Kraśniku? Otrzymała nagrodę German Design Award 2024. Teraz Grzegorz Kłoda z pracowni GK-Atelier, wziął na warsztat bibliotekę w Tuchowie. To kolejna realizacja, która robi wrażenie!
Biblioteka po przebudowie zyskała nowe skrzydło, które niemal dwukrotnie zwiększyło jej powierzchnię użytkową. Jej przestrzeń realizuje najnowsze, światowe standardy bibliotekarstwa. To nie tylko wypożyczalnia książek, ale także miejsce spotkań, rozwoju i odpoczynku dla lokalnej społeczności. Co ważne, biblioteka została pozbawiona barier architektonicznych, dzięki czemu jest przyjazna i dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
Nowe skrzydło - czerń i biel
Estetyka nowego skrzydła jest ascetyczna, wykorzystująca jedynie dwa kolory: czarny i biały. Na tej kondygnacji znajdują się przestrzenie komunikacyjne, sanitariaty, klatka schodowa z windą oraz wielofunkcyjna sala z galerią sztuki, zaprojektowaną z myślą o lokalnych artystach.
Minimalistyczna klatka schodowa prowadzi na pierwsze piętro, gdzie znajdują się strefy ekspozycji książek. Sekcje dla dzieci i młodzieży mają pastelowe kolory i pochyłe kształty regałów, dodające lekkości i dynamiki. Obok tej przestrzeni znajduje się nowoczesne pomieszczenie multimedialne, którego układ można swobodnie dostosować w zależności do potrzeb użytkowników. Lekkie, mobilne biurka pozwalają na szybkie przekształcenie stanowisk indywidualnych w duży stół konferencyjny. Pomieszczenie to zostało także wyposażone w strefę VR oraz drukarkę 3D. Ściany wykończone lamelami zapewniają optymalną akustykę, zatrzymując i tłumiąc dźwięki.
Biblioteka w Tuchowie: stara część na nowo
W starej części biblioteki umieszczono strefę ekspozycji książek dla dorosłych. Po modernizacji powstały geometryczne, dynamiczne układy, wzbogacone o siedziska w formie „tuneli”, które przecinają grzebieniowy ciąg regałów.
W drugim skrzydle strefy ekspozycji książek zastosowano również układ grzebieniowy, jednak tym razem pomiędzy regałami pojawiły się specjalne wnęki o podwójnej funkcji – mogą być jednocześnie siedziskiem oraz miejscem pracy. Dodatkowe oświetlenie w tych strefach zapewnia komfort użytkowania nawet podczas długich godzin spędzonych na lekturze lub pracy.
W strefie dla seniorów znajduje się zielona ściana – ogród wertykalny. Główne oświetlenie zapewnia świecący sufit napinany, a rozmieszczone nieregularnie geometryczne lampy dodają całości futurystycznego charakteru. Nowoczesny styl podkreśla podłoga z białego mikrocementu.
Dzięki odważnym rozwiązaniom architektonicznym, przestrzeń zyskała futurystyczny charakter. Ascetyczna kolorystyka i minimalistyczne formy sprawiają, że wnętrze emanuje spokojem i uporządkowaniem, ale jednocześnie zaskakuje śmiałymi, dynamicznymi detalami.
---
Biblioteka Publiczna w Tuchowie
Inwestor: Biblioteka Publiczna w Tuchowie
Główny projektant: Grzegorz Kłoda
Projektant: Justyna Baran
Powierzchnia: 500 mkw
Realizacja: 2024 r.
Fotografie: Wojciech Januszewski, Tutek Media
Zakres: projekt aranżacji wnętrz wraz z nadzorem autorskim,
- Więcej o:
Projekt budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach. Architektura parametryczna
Ponowne Powitanie Pegazów. Skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej
Ekologiczna biblioteka na warszawskiej Białołęce otwarta. Zdobyła już wiele nagród
BUW - Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego
Projekt biblioteki i przedszkola wraz z zagospodarowaniem terenu w Józefowie
Biblioteka Ibsena w Skien w Norwegii od Kengo Kuma & Associates. Ma przypominać żyłę srebra
Biblioteka Narodowa Izraela od Herzog & de Meuron. Automatyka w "Studni Wiedzy"
Sharjah z nową biblioteką od Foster + Partners. Instytucja zdefiniowana na nowo