Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Biblioteka Ibsena w Skien w Norwegii od Kengo Kuma & Associates. Ma przypominać żyłę srebra

WG
Biblioteka Ibsena w Skien w Norwegii. Proj. Kengo Kuma & Associates. - Wiz. Mir

W Skien w Norwegii powstanie nowa biblioteka według projektu japońskiej firmy Kengo Kuma & Associates. Bryła budynku nawiązywać ma żyły srebra, z którego wydobycia słynie rejon Telemark.

Biblioteka Ibsena

Skien to największe miasta regionu Telemark i siódme w całej Norwegii. To tu w 1828 roku przyszedł na świat jeden z najwybitniejszych pisarzy norweskich – Henrik Ibsen. Nowa biblioteka będzie nosić jego imię.

Projekt Kengo Kuma & Associates zakłada stworzenie w mieście nie tylko nowego miejsca wypożyczania książek, ale prawdziwego centrum kulturalnego, angażującego społeczność Skien i gości odwiedzających miejsce urodzenia Ibsena. Koncepcja powstała we współpracy z norweskimi zespołami Mad Arkitekter i Buro Happold Engineering.

Budynek biblioteki Ibsena, bo taką będzie nosić nazwę nowy obiekt, powstanie w miejskim parku, na łagodnym zboczu. Bryła o miękkich liniach otoczy park, zespalając się z naturą i będzie przerzucona nad niewielkim amfiteatrem. Ma przypominać żyłę srebra, z którego wydobycia słynie rejon Telemark, a na którą powoływał się Ibsen, tłumacząc symbolikę człowieka i historii. Zakrzywiony dach będzie wznosił się w stronę miasta, symbolizując oddziaływanie kultury na urbanistykę.

Biblioteka Ibsena w Skien w Norwegii. Proj. Kengo Kuma & Associates. - Wiz. Mir

Biblioteka Ibsena - architektura

Biblioteka będzie miała 7 760 m² powierzchni użytkowej. Projekt zakłada zagłębienie jej w ziemię. Oba poziome są otwarte i łagodnie się przenikają.

Na parterze planowane są m.in. kawiarnia i kącik dla dzieci. Dzięki dużym przeszkleniom będą one płynnie połączone z zielenią. Poziom podziemny to spokojna i kameralna przestrzeń przeznaczona głównie dla dorosłych do cichej lektury.
Prowadzi do niego szeroka, ale łagodna rampa. Różnice poziomów podkreślą regały o miękkich liniach, które tworzą podesty, na których można przysiąść. Ta część bryły przypomina łagodne zbocze.

Wewnętrzne podłogi i ściany są w znacznym stopniu wykończone drewnem. Pojawiający się gdzieniegdzie tynk ma ziemistą tonację i stwarza wrażenie przebywania w terenie.

Dach jest pokryty gontem drewnianym, powszechnie stosowanym w tradycyjnych norweskich budynkach. Deseczki są tak ułożone, jakby poszycie dachu składało się z luźnych stron książek. Świetliki w dachu filtrują naturalne światło do wnętrza, w podobny sposób, jak czynią to liście drzew. W ciemnych porach roku i wieczorem światło z wnętrza biblioteki będzie wydostawać się ze świetlików, dając delikatny blask.

Wykorzystując naturalne, ciepłe materiały i tekstury, projekt tworzy wygodne, angażujące zmysły środowisko, w którym ludzie są zachęcani do nauki i tworzenia.

Krajowe centrum Ibsena

Oprócz swojej podstawowej funkcji bibliotecznej, budynek Kengo Kuma będzie służył także mieszkańcom i gościom miasta. Powstanie w nim punkt informacji turystycznej, a także krajowe centrum Ibsena. Pisarz będzie obecny w wielu przedmiotach, pojawi się m.in. na grafikach i malowidłach umieszczonych wzdłuż zewnętrznej ściany bryły. Architektura budynku pozwala również na wykorzystanie specjalnych efektów scenograficznych, które jeszcze bardziej podkreślą obecność Ibsena. Okazję do performansu stwarza nie tylko wnętrze, czyli tarasowaty układ podziemia i przestrzenie nadziemne otwierające się na miasto, ale też zewnętrzny amfiteatr sąsiadujący z naturalnym otoczeniem.

Japoński projekt zakłada integrację, otwartość i integrację sztuki w społeczność lokalną.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Tak będzie wyglądało obserwatorium wielorybów w Norwergii. Zaprojektowała je Dorte Mandrup
Oslo: Restauracja Ekebergrestauranten - ocalona perła funkcjonalizmu z 1929 roku
Obserwatorium dzikich zwierząt. Tak to się robi w Norwegii

Skomentuj:

Biblioteka Ibsena w Skien w Norwegii od Kengo Kuma & Associates. Ma przypominać żyłę srebra

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej