Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Banksy: obrazy, graffiti, street art. Kim jest Banksy?

Redakcja

Banksy to wyjątkowa postać. Za sprawą bogatego dorobku można powiedzieć o nim dużo, z drugiej strony tak naprawdę niewiele o nim wiadomo. Do publicznej wiadomości wciąż nie trafiła nawet tożsamość artysty. Bez wątpienia zasługuje on jednak na to miano. Banksy tworzy bowiem nie tylko street art, ale również zmusza nas do refleksji - zwraca uwagę na problemy tego świata, wyśmiewa jego przywary i przypomina o wartościach. Przyjrzyjmy się bliżej jego pracom. Myślicie, że Banksy kiedyś się ujawni?

Graffiti na ścianie budynku w Londynie. Autor: Banksy
Graffiti na ścianie budynku w Londynie. Autor: Banksy
Shutterstock

Kim jest Banksy?

Banksy to pseudonim artystyczny twórcy znanych na całym świecie murali. Jego prawdziwe nazwisko, jak i twarz, wciąż pozostają w ukryciu - i nic nie wskazuje, aby w najbliższej przyszłości miało się to zmienić. Przypisuje mu się różne tożsamości, regularnie też można spotkać w mediach informacje o ustaleniu personaliów tego twórcy. Tak naprawdę jednak nie wiemy, kim jest Banksy. Jeśli zależy mu na tym, aby cała uwaga była skupiona nie na nim, a na jego pracach, można z całym przekonaniem stwierdzić, że nie do końca osiągnął swój cel. To zaskakujące, jak wiele czasu i uwagi można poświęcać czyjejś anonimowości, a w przypadku tego artysty dokładnie tak to wygląda.

Wiadomo, że Banksy urodził się w Bristolu, w Wielkiej Brytanii - i w tym mieście można znaleźć wiele jego prac. Ze względu na uliczną lokalizację jego twórczości, jest zaliczany do grona artystów tworzących street art. Jego malowidła ścienne to w zasadzie połączenie graffiti z malarstwem szablonowym. Początkowo jego zainteresowania skupiały się wokół pierwszej techniki, jednak pewien incydent sprawił, że poszerzył paletę swoich umiejętności. Uciekając przed policją schował się kiedyś pod wagonem i był zmuszony spędzić tam kilka godzin, w trakcie których przypatrywał się namalowanemu na wagonie od szablonu numerowi. To zdarzenie zainspirowało go do sięgnięcia po tę technikę malarską. Szybko okazało się to strzałem w dziesiątkę, a Banksy posiłkuje się nią do dzisiaj.

Banksy i Dismaland

Jako osoba nietuzinkowa i niezwykle kreatywna, Banksy tworzył nie tylko malowidła na ścianach. W 2015 roku zaprosił 60 artystów do wspólnej pracy przy stworzeniu tymczasowego parku rozrywki w Weston-super-Mare w angielskim hrabstwie Somerset. Dismaland, bo taką nazwę nosiło to miejsce, miał być „rodzinnym parkiem rozrywki nieodpowiednim dla dzieci”, a zobaczyć można w nim było upiorne instalacje, zamek rodem z horroru, makietę przedstawiającą wybuch atomowy, orkę wyskakującą z muszli klozetowej czy skręconą ciężarówkę. Banksy stworzył miejsce, za sprawą którego po raz kolejny udało mu się zaszokować odbiorców.

Zobacz także: Uwaga! Sztuka w mieście. Artyści i ich dzieła w przestrzeni publicznej >>

Brytyjska królowa jako Ziggy Stardust, postać sceniczna stworzona przez Dawida Bowie. Praca wykonana przez Banksy'ego na jednym z budynków w Bristolu.
Brytyjska królowa jako Ziggy Stardust, postać sceniczna stworzona przez Dawida Bowie. Praca wykonana przez Banksy'ego na jednym z budynków w Bristolu.
Shutterstock

Banksy graffiti

Swoje prace Banksy celowo tworzy w taki sposób, aby wprawić odbiorców w zakłopotanie. Przyznał się do tego w zrealizowanym przez siebie w 2010 roku dokumencie "Exit Through the Gift Shop", który był nominowany do Oscara. Street art w jego wykonaniu zmusza też do myślenia, a przypadkowe miejsca realizacji sprawiają, że możemy natknąć się na nie niespodziewanie w różnych miejscach na świecie. Artysta ma na swoim koncie również liczne przedstawienia uliczne, ale w powszechnej świadomości wciąż najbardziej znany jest właśnie z malunków na murach. Banksy graffiti to prace wzbogacone detalami malowanymi przy użyciu szablonów, które stały się jego znakiem rozpoznawczym.

Zobacz także: Mistrz iluzji! Artysta namalował największy obraz świata >>

Banksy w Betlejem - mural przedstawiający człowieka przymierzającego się do rzutu... bukietem kwiatów
Banksy w Betlejem - mural przedstawiający człowieka przymierzającego się do rzutu... bukietem kwiatów
Shutterstock

10 najpopularniejszych dzieł Banksy`ego

Banksy nie jest jeszcze u schyłku swojej kariery, a ma już na koncie tysiące prac. Trudno się dziwić, skoro wykorzystuje technikę pozwalającą na uzyskanie niemal błyskawicznego efektu. Używanie szablonów umożliwia bowiem masową "produkcję" dzieł, a przy okazji zapewnia anonimowość, ponieważ krótki czas wykonania wiąże się z szybką ucieczką z miejsca zdarzenia. W związku z tym niemal niemożliwe jest zastanie artysty w trakcie pracy - Banksy zawsze pojawia się znienacka, i równie szybko znika.

Oto 10 najpopularniejszych dzieł Banksy`ego:

  • Pokojówka - Banksy pokazał postać sprzątającej pokojówki. Młoda kobieta ubrana w charakterystyczny strój w jednej ręce trzyma szufelkę, a drugą podnosi białą tkaninę, za którą jest mur z czerwonej cegły, aby wyrzucić tam śmieci. Tyle, że całość wygląda w taki sposób, jakby ta osoba podnosiła nie tkaninę, ale białą "warstwę muru", pod którą jest drugi, w innym kolorze.
  • Szczury - to bez wątpienia jeden z ulubionych motywów, które Banksy wykorzystuje w swojej pracy artystycznej. Z jednej strony autor nawiązuje z ich pomocą do współczesnego wyścigu szczurów, z drugiej podkreśla, jak ogromny wpływ na ludzi mają te zwierzęta pomimo bycia tępionymi i znienawidzonymi. Szczury pojawiły się dotąd w bardzo wielu pracach tego twórcy - przykładem może być umieszczenie ich na ścianach i desce sedesowej we własnej łazience, co Banksy opisał jako "Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję z domu".
  • Pulp Fiction - to nie jedyny motyw zaczerpnięty z popkultury, który Banksy umieścił w swojej pracy. Dwaj bohaterowie tego filmu, Vincent Vega oraz Jules Winnfield, stoją obok siebie ubrani w czarne garnitury, białe koszule i czarne krawaty - a ręce mają wyciągnięte jakby do strzału. Tyle, że w dłoniach każdy z nich trzyma nie broń, a żółtego banana.
  • Flower Bomber - tutaj z kolei Banksy ukazuje młodego mężczyznę, który przymierza się do rzutu. Jego twarz jest częściowo zasłonięta chustą, a pozycja ciała wskazuje, jakby celował w coś lub kogoś kamieniem. Zamiast przedmiotu, którym mógłby wyrządzić krzywdę, trzyma jednak w dłoni bukiet kwiatów. Praca powstała w 2005 roku w Jerozolimie.
  • Queen Bowie - To połączenie wizerunku Królowej Elżbiety II z postacią stworzoną przez Dawida Bowie. Muzyk na pewnym etapie swojej kariery występował jako Ziggy Stardust, którego do dzisiaj kojarzymy z namalowaną na twarzy czerwono-niebieską błyskawicą. I właśnie tę błyskawicę Banksy przeniósł na namalowany wizerunek monarchini.
  • Kissing Coopers - to prześmiewcze ukazanie dwóch całujących się policjantów najprawdopodobniej wynikało z chęci zemsty Banksy'ego na przedstawicielach władzy, z którymi artysta miał dosyć trudne przejścia na wczesnym etapie swojej kariery.
  • Obraz "Game Changer" - pojawił się w marcu 2020 roku w szpitalu w angielskim mieście Southampton. Banksy namalował małego chłopca, który bawi się zabawkami. Szybko jednak można się zorientować, że trzyma w dłoni lalkę-pielęgniarkę, której dodano pelerynę i maskę, aby bardziej przypominała superbohaterkę. Tymczasem w koszu obok leżą pozostałe zabawki, czyli wszystkim dobrze znany Batman i Spiderman. W ten sposób artysta chciał podziękować personelowi medycznemu za jego heroiczną walkę z pandemią, a także podkreślić, że współcześnie to właśnie lekarze i pielęgniarki są superbohaterami. Obraz trafił na aukcję, gdzie anonimowy nabywca kupił go za imponującą sumę 16,7 mln funtów. Pieniądze uzyskane w ten sposób trafiły do brytyjskiej służby zdrowia.
  • Peace dove - Banksy umieścił podobiznę gołębia na murze na terenie Autonomii Palestyńskiej. Ptak ma rozpostarte skrzydła, w dziobie trzyma gałązkę oliwną, a jego korpus przykrywa kamizelka kuloodporna. Zestawienie tego symbolu pokoju z ochronnym elementem umundurowania wojskowego stwarza przejmujący kontrast. Dodatkowo emocje podnosi czerwone kółko widoczne na kamizelce - sugerujące, że gołąb znalazł się na celowniku strzelca.
  • Girl Frisking Soldier - To jedna z prac, jakie znajdują się na murze w Betlejem. Przedstawia żołnierza w pełnym umundurowaniu, który stoi w rozkroku przodem do muru i opiera na nim ręce. Wygląda, jakby miał zostać poddany przeszukaniu, z tym, że tej czynności nie dokonują inne służby mundurowe, a dziewczynka z warkoczykami i w różowej sukience.

Wśród 10 najpopularniejszych dzieł Banksy`ego znajdziemy też Dziewczynkę z balonikiem - pracę, o której warto opowiedzieć nieco więcej w związku z pewnym wydarzeniem mającym miejsce w trakcie licytacji w znanym domu aukcyjnym.

Chłopcy podglądający kobietę biorącą prysznic - mural, który Banksy stworzył w Weston-super-Mare.
Chłopcy podglądający kobietę biorącą prysznic - mural, który Banksy stworzył w Weston-super-Mare.
Shutterstock

Banksy Dziewczynka z balonikiem

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną pracą tego artysty jest Dziewczynka z balonikiem. Banksy nazwał to dzieło "There is Always Hope", ale w powszechnej świadomości funkcjonuje częściej właśnie jako ta dziewczynka. To małe dziecko w biało-czarnej kolorystyce, wyciągające rękę w kierunku czerwonego balonika w kształcie serca, który odlatuje pchany wiatrem. Uciekający balonik symbolizuje utratę dziecięcej niewinności, szczęścia lub miłości. W zasadzie każdy odbiorca może nazwać tę stratę na swój sposób, w zależności od tego, czego doświadczył w swoim życiu.

Banksy Dziewczynka z balonikiem to również intrygująca historia dotycząca próby sprzedaży obrazu artysty. Piątego października 2018 roku w brytyjskim domu aukcyjnym Sotheby’s w Londynie odbywała się aukcja, na której został wystawiony obraz "There is Always Hope". Ostatecznie ten słynny motyw został wylicytowany za ponad 1 milion funtów, jednak tuż po zakończeniu aukcji wydarzyło się coś, czego nikt się nie spodziewał - i co wprawiło wszystkich obecnych w osłupienie. Nagle rozległ się dźwięk alarmu, a obraz uległ częściowemu zniszczeniu. Potem okazało się, że Banksy celowo umieścił w dolnej części ramy obrazu niszczarkę, która miała się uruchomić, jeśli obraz kiedykolwiek zostanie sprzedany.

Zobacz także: Street art na klatkach schodowych. Hit czy kit? >>

Dziewczynka z balonikiem - jedna z najsłynniejszych prac artysty. Motyw został wykorzystany jako reklama nieautoryzowanej wystawy prac Banksy'ego.
Dziewczynka z balonikiem - jedna z najsłynniejszych prac artysty. Motyw został wykorzystany jako reklama nieautoryzowanej wystawy prac Banksy'ego.
Shutterstock

Banksy obrazy

Artysta z pewnością zdaje sobie sprawę z tego, iż fenomen jego twórczości czyni ją wyjątkowo pożądaną, a co za tym idzie - kopiowaną. Czy można zatem założyć, że Banksy obrazy, które w niewysokich cenach możemy nabyć za pośrednictwem Internetu, dodatkowo przyczyniają się do rozpowszechnienia jego sztuki? Z pewnością, tym bardziej, że sam autor tworzy w miejscach ogólnodostępnych, a jako płótna używa ścian budynków oraz murów. Banksy obrazy są dla każdego, tak samo jak cały street art.

Wiszący mężczyzna, mural w Bristolu. Autor: Banksy
Wiszący mężczyzna, mural w Bristolu. Autor: Banksy
Shutterstock

Plakaty Banksy, czyli namiastka sztuki w Twoim domu

Namiastkę street artu możemy mieć w domu - wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie reprodukcje. Plakaty Banksy można nabyć w wielu sklepach internetowych, a przy zakupie wybrać taki rozmiar, jaki będzie odpowiedni do naszego mieszkania. Znane motywy są dostępne również w postaci obrazów drukowanych nie tylko na płótnie, ale i na papierze, a następnie chowanych za szkłem i zabezpieczanych ramą. Plakaty Banksy znajdziemy też w klasycznej formie, którą kurier dostarczy nam w ochronnej tubie, a my potem umieścimy je na ścianie za pomocą choćby samoprzylepnych plastrów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Banksy: obrazy, graffiti, street art. Kim jest Banksy?