Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Aż 13% muzeów na świecie może przestać istnieć z powodu pandemii. Zapraszamy na debatę z architektami i dyrektorami muzeów

Mat. prasowe/red. WG
Debata "Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii" - Mat. organizatorów

Pandemia COVID-19 odcisnęła piętno na całej kulturze. Jakie potrzeby stoją dziś przed instytucjami muzealnymi i jak mogą na nie opowiedzieć architekci? Zapraszamy na dwie dyskusje w ramach debaty "Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”.

W ostatnich latach obserwowaliśmy prawdziwy "boom" na nowe placówki muzealne. Na całym świecie otwierano kolejne muzea a budowy nowych obiektów pięły się ku górze. Jak podaje UNESCO i Międzynarodowa Rada Muzeów ICOM, w latach 2012-2020 liczba muzeów wzrosła o 60 procent.

Pandemia, która odcisnęła piętno na całej kulturze, nie oszczędziła także ich. Mówi się, że aż 13% z ponad 95 tysięcy funkcjonujących dziś na świecie muzeów, może zniknąć z kulturalnej mapy w wyniku pandemii COVID-19.

Choć w Polsce muzea i galerie mogą już działać to niewątpliwie zmagają się z pytaniami o przyszłość. Długotrwałe zamknięcie, odwołanie wydarzeń towarzyszących wystawom, zablokowanie komercyjnej działalności polegającej np. na wynajmowaniu przestrzeni na eventy - to wszystko sprawiło, że muzea znalazły się w niecodziennej sytuacji. Te, które mogły szybko dostosować się do nowych warunków, przeniosły się ze swoją ofertą do świata on-line. Ale wirtualna działalność ma inną specyfikę niż ta, która realizuje się w stałym fizycznym kontakcie ze zwiedzającymi. Zasady społecznego dystansu i zachowania sanitarnego reżimu sprawiły, że także architekci przeprojektowują swoje myślenie o przestrzeni muzealnych obiektów i wystaw. Jakie więc potrzeby stoją dziś przed instytucjami i jak na te potrzeby mogą opowiedzieć architekci?

To tylko część zagadnień, nad którymi wspólnie zastanowią się uczestnicy debaty „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”, w ramach której już 9 września odbędą się dwie dyskusje - o godz. 17.00 „Muzeum w nowej rzeczywistości” i  o godz. 18.00 „Nowe wyzwania w projektowaniu muzeów”. Wydarzenie zorganizowano z inicjatywy Mirosława Nizio, właściciela pracowni Nizio Design International, specjalizującej się w projektowaniu architektury i ekspozycji muzealnych.

W dyskusji wezmą udział dyrektorzy muzeów oraz reprezentanci biur architektonicznych pracujących nad muzealnymi realizacjami. Goście debaty spotkają się w przestrzeni Galerii Nizio.

Zobacz także: Nizio Design International - najważniejsze realizacje i projekty>>

Przypominamy, debata odbędzie się 9 września (środa) o godzinie 17:00 i będzie emitowana online w kanałach społecznościowych instytucji i pracowni uczestniczących w wydarzeniu.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku>>

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Powstaje nowa Galeria Sztuki Starożytnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. To projekt Nizio Design International
Fabrica Ecclesiae - muzeum techniki i architektury. Ekspozycja w zabytkowym budynku Infułatki w Zamościu
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku gotowe. Trwają pracę nad montażem wystawy

Skomentuj:

Aż 13% muzeów na świecie może przestać istnieć z powodu pandemii. Zapraszamy na debatę z architektami i dyrektorami muzeów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej