Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Atomium w Brukseli. Miało zostać rozebrane a stało się symbolem miasta [IKONY ARCHITEKTURY]

WG
Atomium w Brukseli - Fot. agsaz / shutterstock

Wybudowane na Wystawę Światową EXPO 1958 Atomium w Brukseli to jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście. Konstrukcja miała być być symbolem innowacji i postępu technologicznego, a jednocześnie hołdem dla ery atomowej, która kształtowała wizje przyszłości w połowie XX wieku.

Atomium - ogromny, powiększony 165 miliardów razy model kryształu żelaza, znajduje się w Parku Heysel, w dzielnicy Laeken na przedmieściach Brukseli.  Wybudowany został na odbywającą się w Brukseli Wystawę Światową EXPO 1958. Projektantem Atomium był belgijski inżynier André Waterkeyn. Wnętrza „sfer” stworzyli André i Jean Polakowie. Atomium powstało jako symbol nowoczesności, postępu naukowego i technologicznego, szczególnie w dziedzinie fizyki atomowej i chemii.

Z czego słynie Atomium?

Konstrukcja Atomium przedstawia model kryształu żelaza - dziewięć kul połączonych stalowymi rurami. Każda kula ma średnicę 18 metrów, a cała konstrukcja ma 102 metry wysokości. W łączeniach "atomów" znajdują się windy i schody. Wnętrza pięciu kul są dostępne dla zwiedzających i mieszczą wystawy związane z nauką, technologią i kulturą. W najwyższej kuli znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Brukseli. Można do niej dostać się windą. Jest tu również restauracja.

Atomium - na chwilę?

Pierwotnie Atomium miało być obiektem tymczasowym, przeznaczonym tylko na czas trwania EXPO 1958 (podobnie jak Wieża Eiffla, którą zbudowano z okazji Expo 1889 w Paryżu). Popularność obiektu sprawiła, że władze zdecydowały się zachować Atomium. Od czasu swojej budowy Atomium przeszło kilka remontów, aby dostosować je do wymogów współczesnych technologii i standardów bezpieczeństwa. W latach 2004-2006 przeprowadzono gruntowną renowację, która obejmowała wymianę aluminiowej powłoki na bardziej nowoczesną, wykonaną ze stali nierdzewnej. Dzięki temu Atomium odzyskało dawny blask, a jednocześnie stało się bardziej trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Co ciekawe, stara pokrywa Atomium została podzielona na kawałki i... sprzedana (jeden trójkątny kawałek długości 2 m kosztował 1000 euro). Pozyskane w ten sposób środki pozwoliły częściowo sfinansować remont obiektu.

Atomium podczas EXPO1958 - Fot. By Archiv der Evangelischen Kirche im Rheinland from Düsseldorf/ Boppard, Deutschland - Ev. Pavillon auf der EXPO in Brüssel, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50083163
Wnętrza Atomium - Fot. By Harald Hoyer from Schwerin, Germany - Atomium Escalator, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=24324645
Widok na Brukselę z Atomium - Fot. Adriana Cevdari / shutterstock

Atomium - zwiedzanie. Ceny, godziny otwarcia

Atomium można zwiedzać przez 7 dni w tygodniu od 10.00 do 18.00 (ostatnie wejście jest o 17.30). Bilety wstępu we wrześniu 2024 roku kosztują 16 euro dla dorosłych, 8,50 euro dla dzieci i 15 euro dla seniorów. Dzieci poniżej 115 cm wchodzą bezpłatnie. Korzystając z tego samego biletu można zwiedzić oddalone o 150 metrów Design Museum Brussels

---

Dziś Atomium jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Brukseli, przyciągającą miliony zwiedzających rocznie. Jego nowoczesny wygląd, połączony z unikalnym znaczeniem historycznym, sprawia, że jest to miejsce chętnie odwiedzane przez miłośników architektury, nauki i historii. Atomium stało się czymś więcej niż tylko pamiątką po Wystawie Światowej z 1958 roku. Dla wielu ludzi jest symbolem optymizmu lat powojennych, gdy nauka była postrzegana jako droga do lepszej przyszłości. Jest także symbolem samej Brukseli, obok takich ikon jak Grand Place czy Manneken Pis.

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych…
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Chełmie. Po starym budynku zostanie tylko część piwnic
Czy w Kielcach powstaną trzy 21-piętrowe wieżowce? Inwestor planuje też basen dla nurków

Polecane

Willa Savoye Le Corbusiera. Biała kostka rzucona na trawę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Schminke w Löbau - makaronowy parowiec Hansa Scharouna [IKONY ARCHITEKTURY]
Hundertwasserhaus w Wiedniu. Najsłynniejszy budynek Hundertwassera [IKONY ARCHITEKTURY]

Skomentuj:

Atomium w Brukseli. Miało zostać rozebrane a stało się symbolem miasta [IKONY ARCHITEKTURY]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej