Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

"Archiprzewodnik po Europie" - instrukcja czytania architektury. Zapraszamy na live z Robertem Koniecznym i Tomaszem Malkowskim

WG

Robert Konieczny i Tomasz Malkowski, autorzy książki "Archiprzewodnik po Europie", zabiorą nas w wirtualną podróż po najodważniejszych dziełach architektury współczesnej na Starym Kontynencie. Już 17 grudnia zapraszamy na wieczór autorski online!

Live z Roberetm Koniecznym i Tomaszem Malkowskim
Live z Roberetm Koniecznym i Tomaszem Malkowskim
Mat. organizatorów

Kilka dni temu miała miejsce premiera książki "Archiprzewodnik po Europie"Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego (recenzję przeczytacie tutaj>>). Już we czwartek 17 grudnia o godz. 18.00 , na miłośników architektury czeka nie lada gratka - spotkanie online z autorami książki. Zapraszamy na wirtualną wędrówkę po najodważniejszych działach architektury współczesnej w Europie!

Każdemu opisanemu w książce "Archiprzewodnik po Europie" budynkowi, towarzyszy dyskusja autorów. Panowie czasem prezentują dwie, czasem skrajne opinie. Pozwala to spojrzeć na obiekty z wielu różnych perspektyw i samemu wyrobić sobie o nich zdanie.

Przypominamy, spotkanie online z Robertem Koniecznym i Tomaszem Malkowskim odbędzie się we czwartek 17 grudnia o godz. 18.00 na Facebooku wydawnictwa Pascal, Bryla.pl, Lubimyczytac.pl i KWK Promes. Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/844803406296592/


Poniżej, publikujemy fragment wstępu z książki "Archiprzewodnik po Europie":

Okładka książki "Archiprzewodnik po Europie"
Okładka książki "Archiprzewodnik po Europie"
Fot. mat. wyd. Pascal

Tomasz Malkowski: Przygoda z tą książką zaczęła się... Mogę sprawdzić po zdjęciach w telefonie, kiedy dokładnie... 2 lutego 2019 roku. Siedzieliśmy z Alicją Wasilkowską, wydawcą, i Bartkiem Witkowskim, grafikiem, w twojej Arce w Brennej. Zaczęliśmy rozmawiać o przewodniku i już przy wyborze pierwszych budynków mocno się pokłóciliśmy. To miała być książka o najlepszej współczesnej architekturze w Polsce, a ty zacząłeś torpedować ten pomysł.

Robert Konieczny: Nie widziałem szans na zapełnienie całej książki tylko polskimi budynkami.

Ale przecież mamy w Polsce dużo dobrej architektury, że nie wspomnę o twoich realizacjach, które zdobywają laury na całym świecie.

To nie jest tak, że w kraju nie mamy dobrej architektury. Jest sporo porządnych budynków, ale ustaliliśmy przecież, że będziemy szukać do przewodnika obiektów wyznaczających nowe ścieżki rozwoju w architekturze, często totalnie prekursorskich, i przy tak wysoko postawionej poprzeczce wiedziałem, że musimy rozszerzyć przewodnik na całą Europę.

Podczas tego pierwszego dnia pracy w twoim domu Alicja nagle wykrzyknęła:  "Trzeba was nagrywać, jak rozmawiacie o budynkach. To jest żywe i interesujące!". I tak przypadkiem powstała idea tej książki, która jest w całości mówiona. Mieliśmy napisać rzetelne teksty o każdym obiekcie, a wyszły nam z tego rozmowy.

Ja w ogóle jestem typem opowiadacza, dobrze się czuję podczas prowadzenia wykładów, lecz gorzej, kiedy mam coś napisać. Wiedziałem, że z twoim doświadczeniem dziennikarskim rozmowy będą lepsze. Ta formuła mi się od razu spodobała, bo dzięki niej czytelnik może czuć się włączony w dyskusję. Wartością dodaną tego przewodnika może być też to, że przy okazji prezentacji budynków pokażemy, jak można rozmawiać o architekturze.

A wiadomo, że wszyscy Polacy się znają na architekturze, podobnie jak na przykład na epidemiologii czy piłce nożnej.

Tak, żyjemy w kraju ekspertów (śmiech). Ale mówiąc serio, wierzę w sens tej publikacji, jej misję - wiem, duże słowo - popularyzacji współczesnej architektury. Brakuje mi książek, które byłyby napisane prostym i przystępnym językiem, a do tego dobrze wydanych i ze świetnymi zdjęciami.

Szukaliśmy do przewodnika jak najbardziej różnorodnych obiektów - od ikon i znanych, nagradzanych budynków, po małe kaplice wiejskie gdzieś na prowincji czy obiekty przemysłowe. Mamy nawet spalarnię śmieci i nastawnię kolejową! Jednak przede wszystkim liczyła się dla nas myśl stojąca za architekturą.

Sam uważam się za konceptualistę. I naturalnie najbardziej interesują mnie konceptualne projekty, z mocną, wyrazistą ideą. Cieszę się, że udało nam się stworzyć taki zbiór budynków, które wręcz prą do przodu, niektóre mocno wyprzedzają swój czas lub trendy.

Pamiętasz, ile świetnych obiektów nam wypadło? Choć dobrze wyglądały, były funkcjonalne, to nie widzieliśmy w nich szczególnie świeżej myśli.

Jeśli za budynkiem nie stał jakiś wyrazisty pomysł, to nawet nie chciało mi się o nim rozmawiać. Bo co tu mówić - że jest ładna elewacja i fajne proporcje?

Jak uważasz, do kogo adresowana jest tak książka? Gdy przystępowaliśmy do pracy, myśleliśmy o czytelnikach, którzy choć trochę interesują się architekturą współczesną.

Teraz, kiedy mam przed oczami całość i widzę teksty naszych rozmów ze zdjęciami, to przypomina mi to instrukcję czytania architektury. Często wyjaśniamy krok po kroku, jak działa jakiś budynek, jak został wypisany w lokalny kontekst. Argumentujemy każdy wybór obiektu w sposób logiczny. Myślę więc, że ta książka jest dla wszystkich, którzy chcą głębiej spojrzeć na architekturę. Warto być świadomym użytkownikiem architektury, bo jest ona ważnym elementem naszej codzienności. A do tej świadomości prowadzi tylko droga przez edukację.

(...)

 

    Więcej o:

Skomentuj:

"Archiprzewodnik po Europie" - instrukcja czytania architektury. Zapraszamy na live z Robertem Koniecznym i Tomaszem Malkowskim