Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Archipelag Łeba - kompleks kameralnych budynków projektu APA Wojciechowski

Mat. prasowe

Archipelag Łeba, czyli planowany kompleks kameralnych budynków z obiektem basenowym i innymi udogodnieniami to przykład przemyślanego, zrównoważonego budownictwa. Projekt autorstwa renomowanej pracowni APA Wojciechowski Architekci, ma zrealizować trójmiejski deweloper ALLCON. Nowa inwestycja może przynieść wiele korzyści nie tylko przyszłym właścicielom czy turystom, ale także mieszkańcom Łeby.

Archipelag Łeba. Proj. APA Wojciechowski
Archipelag Łeba. Proj. APA Wojciechowski
Wiz. mat. prasowe

Archipelag Łeba powstanie przy ulicy Turystycznej. To spokojna okolica, sąsiadująca od północy i zachodu z lasami Parku Narodowego, a od wschodu i południa – z rzeką Łebą. Do centrum miasta oraz nadmorskiej plaży można dostać się bardzo szybko – wystarczy kilkuminutowy spacer.

- Staraliśmy się w jak największym stopniu wykorzystać walory działki: nie tylko ze względu na ochronę środowiska i zasady budownictwa zrównoważonego, ale też po to, by przyszli właściciele apartamentów oraz lokalni mieszkańcy mogli korzystać  z walorów przyrody– mówi Szymon Wojciechowski, prezes zarządu, współwłaściciel, architekt-partner w wielokrotnie nagradzanej pracowni APA Wojciechowski Architekci, której projekty realizowane są w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Planowany zespół 3 i 4-piętrowych budynków będzie charakteryzował się spokojną, nawiązującą do architektury Łeby formą. W centrum kompleksu zaplanowano dwukondygnacyjny obiekt sportowo – rekreacyjny z basenem, zaś w jednym budynku od ul. Turystycznej – lokale usługowe, w tym przystosowane pod gastronomię. W projekcie architektury krajobrazu uwzględniono m.in. plac publiczny miejsca spotkań, altany, place zabaw oraz strefy relaksu.

- Naszą ambicją jest, by po zakończeniu realizacji powstało otwarte, pełne spokojnego  i kameralnego życia osiedle, o klasycznej choć nietuzinkowej architekturze, doskonale wpisujące się skalę niewielkiego miasta, jakim jest Łeba – dodaje arch. Szymon Wojciechowski.

Inwestorem planującym przedsięwzięcie jest trójmiejska firma ALLCON. Deweloper zapowiedział już starania o certyfikat BREEAM Communities, który promuje projektowanie zagospodarowania terenu w odniesieniu do kontekstu otoczenia.

Archipelag Łeba. Zieleń na pierwszym miejscu

Łeba znana jest z pięknej natury, spokojnych, szerokich plaż i największego w Europie pasu ruchomych wydm. Otoczone morzem i lasami Słowińskiego Parku Narodowego, ruchome piaski tworzą malownicze, pustynne krajobrazy i unikalne rzeźby, które pod wpływem oddziaływania słońca, morza i wiatru nieustannie zmieniają kształt. To niezwykłe zjawisko geologiczne stanowi jedną z największych atrakcji na polskim wybrzeżu.

Przyroda odgrywa kluczową również rolę w planowanym projekcie Archipelagu Łeba. Budynki, zlokalizowane na terenie ok. 5 ha, będą otulone różnorodną zielenią, wplecioną  w częściowo zachowany drzewostan. Deweloper planuje także przesadzenia około 20 - 30 istniejących zdrowych drzew – głównie dębów. W województwie pomorskim nigdy wcześniej nie realizowano przesadzeń na taką skalę.

- Planowane są nasadzenia ponad 200 nowych drzew. Ponadto szacujemy, iż na terenie inwestycji zostanie posadzonych ponad 100 tys. różnorodnych roślin: od krzewów, po byliny, trawy ozdobne i rośliny hydrofitowe. Większość z nich to przedstawiciele gatunków rodzimych, uzupełniająco będziemy nasadzać inne rośliny z uwagi na ich zimozielony charakter, odporność na choroby i szkodniki oraz zmienne warunki pogodowe.  W projekcie uwzględniono liczne ogrody deszczowe, zaopatrzone  w roślinność hydrofitową – mówi Łukasz Śledź, dyrektor Działu Przygotowania  i Inwestycji w spółce deweloperskiej ALLCON.

Wstępne plany inwestora zakładają wieloetapową realizację osiedla. Przewidywany czas budowy całego założenia to kilkanaście lat. ALLCON planuje rozpocząć budowę od realizacji budynku z 34 apartamentami oraz z lokalami usługowymi na parterze
i ogólnodostępnym placem. Deweloper, biorąc pod uwagę lokalny biznes i jego potrzeby, zaplanował proces budowy tak, by w czasie szczytu sezonu turystycznego minimalizować uciążliwe dla otoczenia prace.

-Tworząc koncepcję inwestycji czerpaliśmy z bogatego, ponad 30-letniego doświadczenia w zakresie realizacji nadmorskich nieruchomości. Szeroko przeanalizowaliśmy zarówno lokalizację, jak i wpływ projektu na otoczenie. Dzięki tej analizie, mamy przekonanie, że Archipelag Łeba to rozwojowa propozycja zarówno dla miasta, jak i przyszłych właścicieli apartamentów – podsumowuje Piotr Tarkowski.

    Więcej o:

Skomentuj:

Archipelag Łeba - kompleks kameralnych budynków projektu APA Wojciechowski