ARCHICAD 27 w pigułce. Co warto wiedzieć przed aktualizacją?
Premiera najnowszej wersji Archicada nadchodzi wielkimi krokami. Już 27 września będziemy mogli przesiąść się na kolejną edycję programu, a wraz z nią skorzystać z odświeżonych funkcjonalności i szeregu usprawnień. Dostępność nowych wersji programu regularnie stawia przed użytkownikami pytanie - czy inwestycja w aktualizację to dobry pomysł? Zanim się na nią zdecydujemy, warto wiedzieć, co przyniesie i jakie decyzje należy podjąć przed przejściem na Archicada 27.
Archicad 27 wprowadza nowe rozwiązania, które dodatkowo ułatwiają pracę nad projektami architektonicznymi i poprawiają wydajność zespołów. Przykłady obejmują nowe narzędzia do projektowania, współpracy międzybranżowej i wspierające produktywność. Wspólnie przyjrzymy się każdemu z tych obszarów i nowościom, jakie przynoszą, a także opowiemy, dlaczego nowa wersja programu jest warta uwagi i jak wyciągnąć z niej 100% korzyści.
1. PROJEKTOWANIE
Ile koncepcji musisz zaprezentować, aby uzgodnić z inwestorem finalną wersję? Zapewne odpowiesz, że więcej niż jedną. Każda kolejna oznacza nowy plik Archicada. Im więcej ich tworzymy, tym trudniej swobodnie manewrować rozwiązaniami i zachować świeże spojrzenie. Więcej plików to piętrzące się problemy. Archicad 27 wprowadza w tym zakresie porządek dzięki nowej funkcjonalności - Wersjom projektu.
Analiza chłonności
Droga od analizy chłonności do zdobytego zlecenia projektu jest daleka i wymaga rozważenia wielu opcji. Czy lepiej postawić dwa budynki, czy jeden duży? Ile powierzchni daje każda z tych możliwości? Wersje projektu pozwolą Ci stworzyć wiele opcji zagospodarowania działki w jednym pliku, a następnie obliczyć bilans każdej z nich, aby wybrać tę najbardziej korzystną.
Wariantowanie koncepcji
Znalezienie najlepszej odpowiedzi projektowej w danym kontekście to spore wyzwanie. Czy lepszy będzie budynek o formie jednorodnej czy rozdrobnionej? Inwestorowi mogą podobać się balustrady szklane, ale analiza otoczenia podpowiada użycie tralek ze stalowych prętów. Jak go przekonać? Każdy problem projektowy ma wiele rozwiązań. Dobrze jest móc zaprezentować każde z nich. Pomogą Ci w tym właśnie Wersje projektu.
Tworzenie elementów powtarzalnych
Jeśli budynek zawiera powtarzalne elementy, życie ułatwią Moduły Hotlink. Jednak z czasem ich struktura zaczyna się komplikować. Np. przez jedno z typowych mieszkań trzeba nagle przeprowadzić dodatkowy pion, a kolejne musi mieć węższą kuchnię. O ile prościej byłoby, gdyby zamiast tworzyć kolejne moduły, każdy z nich mógł występować w różnych Wersjach? W Archicadzie 27 to możliwe.
2. WSPÓŁPRACA
W jakich programach pracuje Twój zespół projektowy? Niezależnie od odpowiedzi na to pytanie, oprogramowanie nie powinno ograniczać Twojego wyboru współpracowników. Archicad 27 rozszerza możliwości współpracy wielobranżowej rozwijając narzędzia dla architektów, projektantów konstrukcji i instalacji.
Swoboda wyboru
Wyobraź sobie, że starasz się o nowe, duże zlecenie. W opisie przedmiotu zamówienia zawarto obowiązek pracy w programie, którego nie znasz i dlatego inwestor wybiera inną pracownię. O otrzymaniu zlecenia decyduje posiadany software, a nie Twoje kompetencje. OpenBIM ma za zadanie zapobiegać takim sytuacjom. Archicad 27 posiada certyfikację buildingSMART dla importu i eksportu IFC4, umożliwiając swobodną współpracę w otwartych standardach i formatach.
Modelowanie instalacji
Jak wyglądać będzie kanał wentylacji, który przebiega przez pomieszczenie albo rura gazowa na elewacji? Instalacje w budynku potrafią przyprawić o ból głowy, a w dodatku nie zawsze projektant instalacji potrafi dostarczyć ich model. W takich momentach dobrze jest móc je wymodelować i obejrzeć finalny efekt. Pomoże w tym nowy, uproszczony MEP Modeler nowej wersji Archicada.
Wymiana z Revit
Specyfikując drzwi do budynku musisz pomyśleć o wielu ich parametrach. Na szczęście coraz więcej producentów dostarcza obiekty biblioteczne zawierające pełną informację o produkcie. Po prostu wyszukujesz biblioteki BIM na ich stronie, a następnie wybierasz interesujący Cię model. Co zrobić, jeśli czeka Cię niemiła niespodzianka i producent zapewnia tylko obiekty Revita? Nie ma problemu - w Archicadzie 27 możesz swobodnie korzystać z importu rodzin Revita 2024.
3. PRODUKTYWNOŚĆ
Największy zysk z automatyzacji dostrzeżesz w drobnych, ale często powtarzanych czynnościach. Jak co roku, nowy Archicad zawiera również dużą liczbę niewielkich zmian, które w sposób znaczący przekładają się na produktywność podczas Twojej codziennej pracy. Usprawnione wprowadzanie elementów do modelu, rozbudowane wyszukiwanie i struktura folderów to tylko niektóre z nich.
Prostsze projektowanie
Planowanie budynku przypomina przeciąganie liny. Zmiana w jednym miejscu, ma swoje konsekwencje w innym. Czy przesuwając ścianę między pomieszczeniami masz pewność, że oba zachowują odpowiednie wymiary? A ile czasu przy projektowaniu elewacji zajmuje Ci ustalenie równych odległości między oknami? Z Archicadem 27 zapanujesz nad funkcją i formą, dzięki wyświetlaniu wskaźników odległości tworzonych lub zaznaczonych elementów.
Wszystko na swoim miejscu
Telefon z budowy o świcie nie wróży nic dobrego. Porządek staje się sprawą kluczową, kiedy musisz szybko wydać nowy detal, bo za chwilę dostarczony zostanie świeży beton. W takim momencie szukanie odpowiedniego rysunku potrafi wyprowadzić z równowagi największego stoika. Szczególnie jeśli współpracownicy zajmujący się projektem są akurat na urlopie. Nowe, rozbudowane opcje wyszukiwania i porządkowania atrybutów w foldery może nie wymyślą za Ciebie szczegółu technicznego, ale pomogą szybko zareagować w kryzysowych momentach.
Prezentacja danych
Czy zestawienie powierzchni w Twoim projekcie powoduje, że mieni Ci się w oczach? Przewijanie niekończących się, jednostajnych tabel często utrudnia wyszukiwanie i zmusza Cię regularnie do eksportu do Excela. Od teraz możesz rozróżniać kolorami odpowiednie wiersze zestawień, aby uczytelnić prezentację danych Twojego projektu, a także lepiej kontrolować sposób wyświetlania tytułów.
4. CZY WARTO?
Wymienione funkcjonalności to tylko część z tego, co przyniesie nam Archicad 27. Nowa wersja programu to bez wątpienia cały szereg usprawnień względem poprzedniej edycji, które mogą bezpośrednio wpłynąć na szybkość i jakość pracy Twojej i Twojego zespołu. Warto jednak pamiętać, że jest to tylko jedna strona medalu. Co zatem zrobić, aby pieniądze wydane na aktualizację dawały nam poczucie sensowności? Przede wszystkim zadbać o dobry poziom wdrożenia nowej wersji w Twoim zespole.
Często nadmiar obowiązków i wieczny niedobór czasu zniechęcają nas do przeznaczania go na naukę i doskonalenie swoich umiejętności. Jeśli nie zapoznamy się z nowymi funkcjami, nie będziemy ich wykorzystywać i w konsekwencji nie przełożą się one na jakość codziennej pracy i realizowanych przez nas projektów. Inwestując pieniądze w nową wersję programu, możemy oczekiwać zwrotu jedynie w parze z inwestycją czasu na jej poznanie. Jak zatem zrobić pierwszy krok?
5. WEBINAR: ARCHICAD 27 - CO NOWEGO?
Dołącz do otwartego webinaru Multibim - oficjalnego dystrybutora Archicada w Polsce, prezentującego możliwości najnowszej edycji programu. W trakcie około 120 minut z BIM managerami, praktykami i pasjonatami Archicada przejdziemy krok po kroku przez nowości, które przyniesie najnowsza edycja programu, a następnie rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości podczas sesji pytań i odpowiedzi zaplanowanej na koniec wydarzenia. Zespół Multibim jest odpowiedzialny za lokalizację polskiej wersji Archicada 27, stąd możesz być pewien, że nikt nie zna jej lepiej.
Webinar jest całkowicie bezpłatny i zarówno doświadczeni użytkownicy Archicada, jak i osoby dopiero rozpoczynające pracę w programie znajdą w nim coś dla siebie. Wejdź na stronę wydarzenia, zarejestruj się i dołącz do nas 27 września, punktualnie o 10.00. Czeka Cię 2 godziny konkretów i czystej praktyki, które zapewnią Ci łatwe wejście w świat Archicada 27 w dniu jego premiery.
Skomentuj:
ARCHICAD 27 w pigułce. Co warto wiedzieć przed aktualizacją?