Archicad 25 – poznaj jego nowe funkcje
Najnowsza wersja programu Archicad, która swoją światową premierę miała 07.07.2021 r., to przykład skutecznej integracji zagadnień modelowania BIM, zarządzania informacją, prezentacji idei projektowych oraz współpracy i komunikacji międzybranżowej.
Skuteczne modelowanie BIM
Zgodnie z wymaganiami technologii BIM zadania, między innymi takie jak automatyczne przygotowanie dokumentacji lub koordynacja międzybranżowa, są wykonywane w oparciu o cyfrowy model budynku i mogą być realizowane w jednym, stosowanym na co dzień środowisku oraz łatwo współdzielone z innymi uczestnikami procesu realizacji inwestycji.
Komponenty modelu BIM mogą być dodawane przy pomocy dedykowanych narzędzi, w których możliwie jest odwzorowanie praktycznie wszystkich cech geometrycznych i informacyjnych dotyczących elementów budynku. Zastosowanie programowania wizualnego w narzędziu PARAM-O pozwala na łatwe tworzenie własnych obiektów parametrycznych, natomiast połączenie ze środowiskiem programów Rhino/Grasshopper lub użycie języka Python daje praktycznie nieograniczone możliwości modyfikacji geometrii lub zarządzania informacjami powiązanymi z modelem BIM.
Większy komfort projektowania
Takie rozwiązania, jak automatyczne generowanie dokumentacji 2D, interaktywne zestawienia lub wbudowany, wysokiej klasy silnik renderujący ułatwiają wykonywanie codziennych zadań związanych z przygotowaniem projektu.
Tworzenie rysunków 2D (elewacji i przekrojów) w najnowszej wersji Archicada wzbogacone zostało o możliwość pełnego wykorzystania tekstur przypisanych do komponentów modelu. Wraz z możliwością współdzielenia projektu na urządzeniach przenośnych, za pomocą formatu BIMx czyni to z programu Archicad skuteczne narzędzie wspomagające prezentację i komunikację z innymi uczestnikami procesu projektowego.
Współpraca międzybranżowa
Archicad to również wiodąca platforma zawierająca najnowsze rozwiązania współpracy i komunikacji międzybranżowej w standardzie OPEN BIM. Wykorzystanie formatu IFC, wbudowane narzędzia wykrywania kolizji, porównywanie modeli lub system dodawania uwag do projektu, z możliwością ich udostępniania w standardzie BCF, ułatwiają koordynację i współdzielenie decyzji projektowych z projektantami innych branż.
W najnowszej, 25. edycji Archicada zaimplementowane zostały kolejne narzędzia ułatwiające wykorzystanie standardu IFC - między innymi definiowanie punktu początkowego modelowania i jego relacji do rzeczywistej lokalizacji projektu za pomocą wbudowanego punktu geodezyjnego.
Ponadto, generowanie i edycja modelu analitycznego konstrukcji (dostępne od wersji 24.) uzupełnione zostały o definiowanie obciążeń. Dzięki temu Archicad 25 może być coraz skuteczniej wykorzystywany również przez projektantów konstrukcji, którzy mogą pracować wspólnie z architektami na jednym modelu fizycznym.
Wraz z wieloma innymi zmianami czyni to z programu Archicad 25 narzędzie przystosowane do potrzeb architektów oraz umożliwia skuteczne i efektywne prowadzenie całego procesu projektowego w jednym zintegrowanym środowisku.
Uwaga!
Na 20.07.2021 zaplanowana jest premiera polskiej wersji Archicada 25. Wtedy też po wszelkie szczegóły zapraszamy na stronę: wsc.pl/programy/archicad.
Skomentuj:
Archicad 25 – poznaj jego nowe funkcje