Apartamenty przy Warzelni w Browarach Warszawskich. Dynamiczna fasada, która ciągle się zmienia
Apartamenty przy Warzelni to symbol transformacji miejskiego kwartału w sercu Warszawy. Budynek, który wyrósł na dominantę miastotwórczego projektu – Browarów Warszawskich - wyróżnia dynamiczna elewacja, którą tworzą ruchome panele-okiennice w miedzianym kolorze. Dzięki nim fasada ciągle zmienia swój rysunek, ożywiając budynek. Autorem projektu jest pracownia JEMS Architekci.
Browary Warszawskie jako nowy zespół mixed-use, połączył w sobie mieszkalnictwo, biznes oraz rekreację. Miejsce życia, pracy, spotkania, odpoczynku i zabawy wpisało się w potrzeby mieszkańców. Pracownia JEMS Architekci – która jest autorem masterplanu i wszystkich projektów, a także współautorem publicznych przestrzeni między budynkami - przekształciła opuszczone tereny, czerpiąc z bogatego dziedzictwa historycznego dawnych Browarów.
Nowy, prawie 30-metrowy budynek apartamentowy, który jest dominantą przestrzenną i ikoną całego kompleksu, powstał w miejscu dawnej słodowni. - Przemysłowy obiekt był formalnym punktem odniesienia – nowa zabudowa powtarza jego uskokowy obrys od strony południowej i formułę najwyższych, węższych od pozostałej części budynku elewacji. Również szerokość apartamentowca odpowiada szerokości zabytkowych murów – tłumaczy Marek Moskal, partner i wspólnik JEMS Architekci.
Budynek położony jest w centrum kompleksu, przy najważniejszych ciągach komunikacyjnych i przestrzeniach publicznych. Na parterze znajdują się usługi i wyłożone lustrzanymi panelami przejście, które łączy kluczowe przestrzenie publiczne Browarów Warszawskich. - Dzięki nim budynek zyskuje miejski charakter. Również przestrzeń wokół niego jest ogólnodostępna. W bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się trzy różne place – kameralny placyk miejski po drugiej stronie ulicy, zielony skwer i tzw. Plac Centralny z fontanną i miejscem dedykowanym artystom– opisuje Maciej Rydz, partner w JEMS Architekci.
O współczesnym charakterze Apartamentów przy Warzelni decyduje oryginalna elewacja wykonana z rozwieranych paneli-okiennic, wypełnionych siatką aluminiową w kolorze miedzianym. - Dzięki ruchomym elementom fasada mieni się w świetle i mnoży światłocienie, w zależności od indywidulanego ustawienia żaluzji przez mieszkańców. Mieszkańcy mogą zasłaniać fragmenty ścian i okien, kontrolując swoją prywatność i ilość docierającego do wnętrz światła. Tworzą żywy obraz, urozmaicając rysunek elewacji - tłumaczy Katarzyna Kuźmińska, architektka pracowni JEMS.
Ściany znajdujące się za okiennicami wykończone są tynkiem w kolorze szarym, stanowią więc neutralne tło dla firanki z rudej siatki i nie wpływają na kompozycję właściwej fasady. W projekcie zastosowano okna i drzwi aluminiowe, malowane proszkowo na kolor grafitowy. Chodziło o zbliżenie ich kolorystyki do zastosowanego tynku, tak aby druga linia fasady podkreślała grę światłocienia na miedzianych, obrotowych panelach.
W budynku znajduje się 76 mieszkań o bardzo zróżnicowanych metrażach – od kawalerek, po dwukondygnacyjne penthousy na najwyższych kondygnacjach. Wszystkie dostępne są z trzech, zaprojektowanych z niezwykłą starannością klatek schodowych.
Projekt Apartamentów przy Warzelni otrzymał nagrodę SARP 2021 w kategorii budynek mieszkalny wielorodzinny, Grand Prix Nagrody Prezydenta M. St. Warszawy, a także wyróżnienie w plebiscycie TOP Builder 2022.
- Więcej o:
Nine’s - restauracja Roberta Lewandowskiego w Browarach Warszawskich
Browary Warszawskie: Apartamenty przy Warzelni gotowe
"Tu dzieje się miasto" - neon w Browarach Warszawskich
Pięć nowych miejskich placów na terenie Browarów Warszawskich
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach