Antysmogowy mural w Gdańsku
W Gdańsku, przy ul. Malczewskiego, powstał mural inspirowany przeszłością dzielnicy Siedlce. Malowidło zostało wykonane w stylistyce starych gdańskich pocztówek i przedstawia obiekty nawiązujące do historii okolicy, jak młyn czy winnica. Za inicjatywę odpowiada trójmiejski deweloper ALLCON. Autorem muralu jest Marcin Budziński ze studia WAKEUPTIME. Dzieło zostało pokryte powłoką antysmogową.

Siedlce to atrakcyjna dzielnica, nie tylko ze względu na bliskość Śródmieścia, ale też niezwykle bogatą historię, której ślady można spotkać do dziś. Sąsiedztwo dzisiejszego Śródmieścia sprzyjało rozwojowi tych terenów i powiększaniu majątków mieszkańców. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu były położone na wzgórzach winnice. Siedlce słynęły również z pięknych sadów oraz rozległych ogrodów, w których uprawiano warzywa i owoce, ale też oddawano się chwilom relaksu. Życie towarzyskie gdańszczan kwitło w restauracjach i kawiarniach, jakich nie brakowało w tej zielonej okolicy. Dużą popularnością cieszyły się również młyny, z których pierwszy powstał w XV wieku. Wszystkie te elementy zobaczymy na przygotowywanym na zlecenie ALLCON muralu.
Chcieliśmy upiększyć przestrzeń dzielnicy, ale również zaprosić mieszkańców w podróż po kartach historii Siedlec. Mural został wykonany w stylistyce tradycyjnych gdańskich pocztówek i nawiązuje do niezwykle ciekawej przeszłości tej okolicy.
Projekt muralu przedstawia drzewo, symbol długowieczności. W jego koronie znajdują się wcześniej wspomniany sad, młyn oraz winnica. Autorem projektu jest Marcin Budziński ze studia WAKEUPTIME, znanego z m.in. murali przedstawiających legendarną oruńską pralnie czy też Opactwo Oliwskie.
Warto wspomnieć, że właśnie na gdańskich Siedlcach znajdują się dwie inwestycje ALLCON: Kamienice Malczewskiego oraz dopiero ukończone Młyny Gdańskie, których projekt jest zainspirowany bogatą historią gdańskich Siedlec.
- Więcej o:
Idea. Forma. Funkcja. Projektowanie i Przemysł w Polsce 1918-1939 – nowa wystawa w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego
Czas na architektoniczne emocje – ruszyły zgłoszenia do konkursu Fasada Roku 2025
Mistrzowie światła - jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze
Targi Rzeczy Ładnych WIOSNA! w Warszawie: 5-6.04.2025 r. w EXPO XXI
Konkurs fotograficzny "Granice miasta / Granice w mieście". Refleksje nad przestrzenią Warszawy
Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci - nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Warszawa: Apartamenty M7 w ramach projektu Towarowa22 nabierają kształtu [WIEŚCI Z BUDOWY]
Targi Rzeczy Ładnych w Poznaniu! Największe święto designu już w ten weekend!