Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Aluminium w służbie nauki i kultury – Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie z systemami Aluprof

Artykuł sponsorowany
Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie fot. Robert Chmara - Aluprof

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie to obiekt, który zasługuje na szczególną uwagę z wielu względów. Jego imponująca bryła, przypominająca kadłub statku, nie tylko odzwierciedla portowy charakter miasta, ale też stanowi przykład harmonijnego połączenia designu z funkcjonalnością, tworząc przestrzeń przyjazną zarówno dla środowiska, jak i odwiedzających. Uzyskanie takiego efektu było możliwe m.in. dzięki zastosowaniu innowacyjnych systemów firmy Aluprof – lidera w branży aluminiowych systemów budowlanych.

Jeden obiekt, wiele funkcji

Projektanta Morskiego Centrum Nauki inwestor postanowił wyłonić w konkursie. Zwycięzcą okazał się Piotr Płaskowicki z pracowni Piotr Płaskowicki & Partnerzy Architekci, która w swoim portfolio posiada bardzo dużą liczbę budynków użyteczności publicznej. Już na etapie budowy postanowiono jednak, że placówka zyska dodatkowe funkcje, tak, by stać się nowoczesnym, interaktywnym centrum naukowym. To znacznie wydłużyło oddanie obiektu do użytku – od rozpoczęcia prac projektowych do zakończenia realizacji minęło 11 lat. Nie był to jednak czas stracony. Dzięki determinacji inwestora oraz odważnemu podejściu Piotra Płaskowickiego zlokalizowane na szczecińskiej wyspie Łasztownia Morskie Centrum Nauki nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale też stanowi jedno z najnowocześniejszych muzeów w Polsce. Na odwiedzających to miejsce czekają takie atrakcje jak m.in. planetarium, multimedialna wystawa poświęcona żegludze morskiej czy ponad 200 interaktywnych stanowisk. Łączna powierzchnia użytkowa centrum to 7681 m² – nic dziwnego, że zajmuje ono aż trzy poziomy.

Imponujące gabaryty i efektowna fasada

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zwraca na siebie uwagę z wielu powodów. Pierwszy, to imponujący rozmiar: obiekt mierzy 122 metry długości i 14 metrów wysokości. Drugi, to oryginalny kształt bryły, która swoim wyglądem przypomina kadłub statku. I wreszcie trzeci – oryginalna, aluminiowo-szklana dwuwarstwowa fasada o dużym kącie nachylenia (odchylenie od pionu: 22-42 stopnie). Pierwsza z warstw została stworzona z kolorowych paneli elewacyjnych, które za sprawą swojego układu i formy budzą oczywiste skojarzenie z morskimi kontenerami ustawionymi jeden na drugim. Druga to z kolei czarna, cięto-ciągniona siatka tworząca dzięki swojej fakturze atrakcyjny efekt przestrzenny. Wyjątkowość Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie potęguje też fakt, że  ściany boczne zostały ustawione względem siebie pod różnymi kątami, co sprawia, że – w zależności od tego, z której strony obiekt jest oglądany – ukazuje różne oblicza. Co ważne – budynek nie tylko zachwyca swoim wyglądem i funkcjonalnością, ale też doskonale wpisuje się w założenia zrównoważonego budownictwa.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie fot. Robert Chmara - Aluprof

Design i ekologia dzięki rozwiązaniom Aluprof

Atrakcyjny wygląd oraz wysoka energooszczędność Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha to w dużej mierze zasługa zastosowanych w nim systemów aluminiowych Aluprof. W obiekcie wykorzystana została choćby ściana słupowo-ryglowa MB-SR50N w wersji wykończenia z tzw. płaską listwą w liniach poziomych, dzięki której możliwe było stworzenie fasady z wąskimi liniami podziału i tym samym uzyskanie efektu jednolitej w widoku kratownicy. Dodatkowo, system wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami w zakresie izolacyjności cieplnej. W szczecińskim centrum nauki zastosowanie znalazły też: świetlik z systemu fasadowego MB-SR50N HI+ z oknami oddymiającymi MB-RW, okna z systemu MB-86SI z przegrodą termiczną oraz system MB-78EI – przegrody przeciwpożarowe z drzwiami w klasach EI15 do EI90.

Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie to dla Aluprof kolejna ważna realizacja w portfolio. Dzięki innowacyjnemu podejściu architekta Piotra Płaskowickiego oraz m.in. naszym produktom elewacja zyskała wyjątkowy charakter a cały budynek, w którym ślusarkę aluminiową wykonała spółka Gosco FP, stał się kolejnym ważnym punktem na mapie Szczecina. Bardzo cieszy nas fakt, że jako dostawca systemów aluminiowych bierzemy udział w tworzeniu tak ważnych obiektów, które nie tylko cieszą oko, ale też tworzą ważny element kulturalny miasta, wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju oraz odgrywają istotną rolę w tworzeniu przyjaźniej dla środowiska przestrzeni miejskiej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Trendy w przęsłach ogrodzeniowych: nowoczesne rozwiązania dla każdego
Zestawienie blachodachówki z blachą trapezową
Jakie słuchawki Apple z ANC wybrać i czy warto postawić na AirPods 4?

Skomentuj:

Aluminium w służbie nauki i kultury – Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha w Szczecinie z systemami Aluprof

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej