Aluminiowy Dom Alberta Freya z 1931 roku po latach wędrówki stanął w Palm Springs [IKONY ARCHITEKTURY]
Okrzyknięty ikoną modernizmu, uznany przez Architectural Record za jeden z najważniejszych budynków zbudowanych na świecie w ciągu ostatnich 125 lat Aluminaire House (Aluminiowy Dom) po latach wędrówki po wschodnim wybrzeżu USA stanął w Palm Springs w Kalifornii. Od kilku dni jest otwarty dla zwiedzających.
Aluminaire House - dom składający się głównie z metalu i szkła powstał w 1931 roku zaledwie w 10 dni. Został zaprojektowany przez szwajcarsko- amerykańskiego architekta Alberta Freya oraz A. Lawrence'a Kochera, ówczesnego redaktora magazynu Architectural Record.
Aluminaire House: dom wystawowy
Po raz pierwszy został pokazany na wystawie Architectural and Allied Arts Exhibition w sali Grand Central Palace przy Lexington Avenue w Nowym Jorku. Przykuł uwagę publiczności tak bardzo, że w ciągu zaledwie tygodnia obejrzało go ponad 100 tys. gości.
Po raz drugi trafi na wystawę w 1932 roku (Architectural League of New York sponsorowanej przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej MoMa) i został sprzedany architektowi Wallace'owi K. Harrisonowi. Architekt zapłacił za niego tysiąc dolarów, zdemontował dom i przeniósł do swojej posiadłości na Long Island.
Według koncepcji Aluminare House miał powstawać z niedrogich, gotowych materiałów. Prognozowano, że będzie kosztować 3200 dolarów, jeśli zostanie wyprodukowany w liczbie 10 tysięcy sztuk.
Aluminaire House: pięć pomieszczeń dla dwojga
Architekturą dom nawiązuje do elementów stylu Le Corbusiera, z którym Frey współpracował w Paryżu. Trzypiętrowy dom o powierzchni 110 mkw. z pięcioma pomieszczeniami został stworzony dla dwojga osób. Ma formę sześcianu z przesuniętymi górnymi kondygnacjami wspartym na sześciu kolumnach z rur aluminiowych. Duża część jego szkieletu została wykonana ze stali, a ściany zewnętrze pokryto blachą falistą. Od wewnątrz są one wyłożone cienką płytą izolacyjną pokrytą tkaniną.
Na parterze Aluminaire House znajduje się hol wejściowy i garaż. Przestrzenie mieszkalne zajmują pierwsze piętro. Łóżka zawieszono na metalowych linkach. Krzesła były gumowe, wypełnione powietrzem. Salon z jadalnią rozciąga się na całą szerokość domu i ma podwójną wysokość (5 metrów). Składane parawany i półprzezroczyste ścianki działowe zwiększają poczucie otwartości, przekształcając poszczególne pomieszczenia w wszechstronne, wielofunkcyjne przestrzenie. Schody w bibliotece na antresoli na półzamkniętym drugim piętrze prowadzą na zadaszony taras.
Aluminaire House: wędrówka po USA
Dom wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, a do pierwotnego projektu wprowadzono zmiany, m.in. dobudowano piętro. W latach 80. XX wieku nowi nabywcy postanowili wyburzyć dom. Udało się go uratować dzięki inicjatywie grupy aktywistów, w tym krytyka architektury Paula Goldbergera. Dom został zdemontowany i przeniesiony do kampusu Szkoły Architektury i Projektowania Central Islip NYIT na Long Island i tam ponownie zmontowany. Następnie sprzedano go Fundacji Aluminaire House Foundation, która go rozebrała i schowała do magazynu. W 2015 roku ogłoszono, że Aluminaire House zostanie przeniesiony do Palm Springs w Kalifornii, gdzie znajdują się inne prace Freya. Stało się to rok później.
Aluminaire House: w muzeum
Przy ponownym montażu w Palm Springs wykorzystano oryginalną konstrukcję, a także oryginalne drzwi z ramą stalową. Wykonano jednak nową aluminiowa okładzinę, dodano także systemy chłodzenia.
23 marca 2024 roku odrestaurowany dom został otwarty dla zwiedzających jako część muzealnej kolekcji Alberta Freya, która obejmuje także ostatni dom architekta, Frey House II. Można go oglądać tylko z zewnątrz, bo budynku nie da się dostosować do współczesnych standardów umożliwiających dostęp do wnętrza bez istotnych zmian, a na to nie godzą się muzealnicy.
Aluminare Hause był pierwszym całkowicie metalowym domem zbudowany w USA i jednym z pierwszych przykładów nowoczesnego
- Więcej o:
Seagram Building w Nowym Jorku. Szklany wieżowiec Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Sanatorium w Paimio. Instrument medyczny Alvara Aalto [IKONY ARCHITEKTURY]
30 St Mary Axe w Londynie - "Ogórek" od Normana Fostera [IKONY ARCHITEKTURY]
Glass House - szklany dom Philipa Johnsona [IKONY ARCHITEKTURY]
Kaplica Notre Dame du Haut w Ronchamp. Wyjątkowa architektura sakralna Le Corbusiera [IKONY ARCHITEKTURY]
Habitat 67 w Montrealu - kompleks mieszkalny Moshe Safdiego z 1967 roku [IKONY ARCHITEKTURY]
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Dom Mielnikowa w Moskwie - radziecki konstruktywizm w mieszkalnym wydaniu [IKONY ARCHITEKTURY]