Akademiki w Hongkongu od Zaha Hadid Architects. Budynki połączy podniebny chodnik
W Hongkongu na Uniwersytecie Nauki i Technologii w 2023 roku powstanie osiedle studenckie zaprojektowane przez Zaha Hadid Architects i lokalne studio Leigh & Orange. Kampus składać się będzie z sześciu budynków o rozmaitej wysokości, połączonych 200-metrowym chodnikiem na dachu.
Założony w 1991 roku Hong Kong University of Science and Technology (HKUST) należy do najlepszych szkół w Hongkongu.
Gówna siedziba uczelni mieści się nad zatoką Clear Water Bay. Już dziś w szkole studiuje ponad 16 tys. osób, a chętnych jest więcej. Z myślą o przyjezdnych studentach władze uczelni zdecydowały o budowie akademików - HKUST Student Residence. Ich projekt powstał w pracowni Zaha Hadid Architects, która współpracowała ze studiem Leigh & Orange.
Nad zatoką Clear Water Bay powstanie sześć budynków o rozmaitej wysokości, które połączy 200-metrowy chodnik na dachu. Kampus powstaje na pagórkowatym terenie. Projekt zakłada więc budowę bloków o wysokości od sześciu do ośmiu kondygnacji. Każdy blok będzie połączony z sąsiednim budynkiem, a także z niektórymi istniejącymi już budynkami uniwersyteckimi, poprzez zadaszony chodnik na dachu. Będzie on stanowił główny ciąg komunikacyjny osiedla. Według założeń stanie się też miejscem spotkań i odpoczynku studentów i pracowników, dzięki czemu pomiędzy nimi powstanie silniejsza więź.
Osiedle będzie oferować trzy typy mieszkań studenckich, tzw. klastrów. W bloku tzw. liniowym w każdym klastrze zamieszka po 18 studentów, w Y- 27, a w V 36. W sumie w nowym osiedlu na łącznej powierzchni 35 500 metrów kwadratowych zamieszka ponad 1500 studentów.
W każdym klastrze będą jedno lub dwuosobowe sypialnie, odrębne miejsca do nauki, salon i kuchnia. W klastrze V mieszkania będą dwupoziomowe z przestrzenią mieszkalną o podwójnej wysokości i schodami łączącymi salon na piętrze z jadalnia-kuchnią na niższym poziomie. Otwartą przestrzeń w klastrach będzie można dowolnie podzielić za pomocą ścianek działowych.
Sypialnie we wszystkich apartamentach są zgrupowane i oddzielone od pomieszczeń ogólnodostępnych dodatkowymi drzwiami, aby ograniczyć hałas. Każdy pokój ma zapewniony widok na otwarte przestrzenie zewnętrzne.
Usytuowanie bloków stworzy cztery dziedzińce wewnętrzne. Wśród nich znajdzie się Ogród Zen - bufor między salami studenckimi a pomieszczeniami dla pracowników, oraz tarasowe dziedzińce, przeznaczone do zajęć, ćwiczeń i pikników.
Budynki powstaną z prefabrykowanych paneli, które zostaną pokryte płytkami ceramicznymi zmieniającymi barwę w zależności od ich nagrzania – w ten sposób powstanie wciąż zmieniający się mural. Umieszczone nad oknami osłony przeciwsłoneczne ochronią przed przegrzaniem budynków, a w chłodniejsze dni przed stratami ciepła. Służyć temu będzie również 70 mm warstwa termoizolacyjna na elewacji i podwójnie oszklone okna. Scentralizowany system ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji będzie zasilany przez inteligentny system zarządzania. Do energooszczędnego systemu chłodzenia będzie wykorzystana woda morska. Z kolei umieszczone na niedostępnych częściach dachu panele fotowoltaiczne pomogą zminimalizować zużycie energii i zneutralizować emisję dwutlenku węgla.
Osiedle HKUST Student Residence ma zostać ukończone w 2023 roku. Wzgórze otaczające uczelnię zostanie wówczas obsadzone nową zielenią, co zapobiegnie erozji gleby. Powstaną na nim tereny rekreacyjne.
Skomentuj:
Akademiki w Hongkongu od Zaha Hadid Architects. Budynki połączy podniebny chodnik