37 pracowni chce zaprojektować rozbudowę Muzeum Architektury
6 grudnia minął termin na nadsyłanie prac w międzynarodowym konkursie na koncepcję rozbudowy wrocławskiego Muzeum Architektury. Ostatecznie do rywalizacji stanęło 37 pracowni, które nadesłały swoje pomysły. Werdykt poznamy 20 grudnia.
Konkurs na modernizację tej miejskiej placówki został ogłoszony w sierpniu. Organizuje go Muzeum Architektury przy udziale wrocławskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. Muzeum mieści się w dawnym zespole klasztornym bernardynów, który figuruje w rejestrze zabytków. To przestrzeń o ogromnym potencjale, ale jej modernizacja wymaga od architektów nie tylko kreatywności, ale też wrażliwości na zastaną tkankę. W trosce o wysoki poziom nadsyłanych prac nie zdecydowano się na całkowicie otwartą formułę. Wnioski o dopuszczenie do udziału w międzynarodowym konkursie składały pracownie architektonicznie, które mogły pochwalić się określonym regulaminowo dorobkiem, zaś organizator analizował i decydował, czy zaprosi zainteresowaną pracownię do startu.
- Do udziału w konkursie zakwalifikowanych zostało 80 pracowni. Ostatecznie projekty koncepcyjne w wymaganym terminie do 6 grudnia złożyło 37, co jest bardzo dobrym wynikiem. Zostaną ocenione przy ścisłym przestrzeganiu zasady anonimowości. Aż do rozstrzygnięcia Sąd Konkursowy nie będzie wiedział, kim są autorzy którejkolwiek z analizowanych propozycji – mówi dyrektor Muzeum Architektury dr Michał Duda, członek jury.
To ma być kolejna wizytówka Wrocławia
Werdykt poznamy 20 grudnia. Łączna pula nagród pieniężnych wynosi 150 tys. zł brutto (w tym 50 tys. za pierwsze miejsce). Laureat pierwszej nagrody zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia publicznego z wolnej ręki. Ich finałem ma być podpisanie umowy na wykonanie projektu, który ostatecznie będzie realizowany.
- Miasto sfinansowało nagrody i sfinansuje również koszt wykonania dokumentacji projektowej. W przypadku tak wymagającej przestrzeni mówimy o kilku milionach złotych za samą dokumentację. Położenie w centrum Wrocławia, bliskość Odry, sąsiedztwo Muzeum Narodowego i Panoramy Racławickiej wymagają, by Muzeum Architektury było wizytówką Wrocławia - mówi Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
- Jednocześnie chcemy, by po przearanżowaniu Muzeum jeszcze lepiej niż do tej pory edukowało o mieście, architekturze, urbanistyce, jej związkach z potrzebami społecznymi - dodaje Bartłomiej Świerczewski, wicedyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego, który zasiada w sądzie konkursowym.
Już podczas konkursu, a tym bardziej w późniejszych fazach, aż do realizacji, potrzebna będzie kooperacja m.in. z Dolnośląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który został zaproszony do współpracy z sądem konkursowym w roli konsultanta.
Muzeum Architektury obchodzi w przyszłym roku 60-lecie istnienia. To jedyne w Polsce i jedno z niewielu w Europie muzeów zajmujących się głównie architekturą. Budowla ma piętnastowieczny rodowód, ale muzeum funkcjonuje od 1965 roku. Odbudową bardzo zniszczonego w czasie działań wojennych klasztoru pobernardyńskiego oraz adaptacją do funkcji muzealnych kierował prof. Edmund Małachowicz, bardzo zasłużona postać w ratowaniu wrocławskich zabytków i wybitny znawca średniowiecznej architektury.
Co wymaga zmian?
Obecnie muzeum potrzebuje jednak większych przestrzeni oraz poprawienia dostępności dla osób o specjalnych potrzebach. Brakuje w nim przestrzeni do pracy konserwatorów, magazynów. Konieczne jest także powiększenie i przearanżowanie przestrzeni wystawienniczej. Przewidywane jest m.in. przeprojektowanie strefy wejściowej (tak, aby znajdowała się od strony zachodniego dziedzińca wychodzącego na ul. Bernardyńską), wzniesienie dodatkowego budynku od strony Alei Słowackiego oraz włączenie do strefy zwiedzania poddasza dawnego kościoła.
Jeszcze przed ogłoszeniem konkursu prowadzono także inwentaryzację i ocenę wartości przyrodniczej okolicznej zieleni. Wytyczne konkursu dość szeroko opisują oczekiwania organizatora w tym zakresie, a do współpracy z sądem konkursowym zaproszono m.in. Małgorzatę Piszczek, biolożkę, przyrodniczkę i architektkę krajobrazu.
- Formuła tego konkursu zapowiada święto architektury, na które bardzo się cieszymy. Nad rozstrzygnięciem pracować będzie szerokie gremium wybitnych ekspertów. Ich doświadczenie pozwoli na ocenę aspektów nie tylko architektonicznych i przestrzennych, lecz również społecznych, dostępności oraz zrównoważonego rozwoju. Przyszli projektanci będą pracować na niezwykle trudnej i wartościowej tkance zabytkowej, w obrębie istotnego obiektu w skali miasta, stąd zadanie stojące przed sądem konkursowym jest bardzo wymagające – komentuje wrocławski architekt Michał Goncarzewicz, sędzia referent powołany z ramienia Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Szacowany na dziś koszt przebudowy Muzeum Architektury to ponad 110 mln złotych. Placówka chce ubiegać się o finansowanie zewnętrzne, w tym m.in. o Fundusze Norweskie. Jak będzie wyglądał projekt, który trafi do realizacji? Tego dowiemy się 20 grudnia. W planach jest publiczna wystawa wszystkich nadesłanych prac oraz dyskusja pokonkursowa z udziałem uczestników.
Skomentuj:
37 pracowni chce zaprojektować rozbudowę Muzeum Architektury