Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy - znamy wyniki. Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” absolutnym zwycięzcą

WG
Laureaci konkursu 10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy - Fot. BAiPP - um.warszawa.pl

Poznaliśmy wyniki 10 edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy, nagradzającego najlepsze stołeczne inwestycje i wydarzenia architektoniczne. Grand Prix zdobył przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” projektu pracowni topoScape i Archigrest.

23 kwietnia 2024 roku, podczas uroczystej gali organizowanej w Bibliotece Narodowej (wyróżnionej nagrodą Grand Prix za 2022 rok), poznaliśmy wyniki jubileuszowej, 10. edycji konkursu Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy. Jury, złożone z przedstawicieli miasta, architektów i krytyków architektury, oceniało stołeczne inwestycje i wydarzenia, zrealizowane w 2023 roku.

Nominacje przyznano w 5 kategoriach podstawowych:

Park Akcji "Burza" - Fot. Michał Szlaga/UM Warszawa

Grand Prix, czyli najważniejszą nagrodę w plebiscycie, otrzymał przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza”, autorstwa pracowni topoScape i Archigrest. Przypomnijmy, kopiec z charakterystycznym znakiem Polski Walczącej na szczycie, usypany został z gruzów zwożonych w czasie powojennej odbudowy Warszawy. Miejsce to "żyło" tylko podczas rocznicowych obchodów Powstania Warszawskiego. Teren porastały chaszcze, dostępne tylko dla najwytrwalszych (miejsce to szczególnie lubili rowerzyści). Dziś teren jest dostępny dla wszystkich. Na szczyt prowadzą ścieżki "wąwozy" ze ścianami z gruzobetonu. Powstały też atrakcyjne place zabaw dla dzieci.  Projekt przebudowy Kopca Czerniakowskiego z parkiem Akcji "Burza" otrzymał również nagrodę za  rozwiązania proekologiczne;

W kategorii "Architektura użyteczności publicznej" nagrodzono ex aequo dwie, skrajnie różne realizacje - ogromne Muzeum Wojska Polskiego w Cytadeli Warszawskiej (proj. WXCA) i małą, drewnianą bibliotekę publiczną w Choszczówce (projektu pracowni Ambient Magdaleny Pios).  Bibliotekę nagrodzono również za rozwiązania zapewniające dostępność.

Muzeum Wojska Polskiego. Proj. WXCA - Fot. Marcin Czechowicz
Biblioteka publiczna przy ul. Kłosowej na Białołęce - Fot. mat. prasowe

W kategorii "Architektura mieszkaniowa" zwyciężył Dom Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności. Powstał on we Włochach, przy ul. Foliałowa 10, dzięki siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia. Miasto przekazało działkę pod inwestycję. Projekt budynku powstał w pracowni xystudio. To obiekt oszczędny w środkach wyrazu ale bardzo funkcjonalny.

Nagroda w kategorii "Nowe życie budynków" przyznano Fundacji BRDA za projekty OKNO i BUDO. Projekt OKNO polegał na pozyskiwaniu okien z rozbieranych w Polsce budynków i przewożeniu ich do Ukrainy. Tam okna wykorzystywano do remontów zniszczonych wojną. budynków.

Działania Fundacji BRDA, którą nagrodziliśmy za nowe życie budynków, dają nadzieję, że da się zbudować lepszy świat. Mieszkańcy Ukrainy naprawiają swoje uszkodzone domy i mogą spojrzeć z nadzieją przez różowe okna pozyskane np. z rozebranego biurowca na Woli. Przetrwamy solidarnie tę okropną wojnę i przekażemy nasze doświadczenie „zgruzowstania” Warszawy po 1945 roku naszym koleżankom i kolegom w Ukrainie

– zapewnia dyrektorka Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy i jurorka Marlena Happach.

W kategorii "Wydarzenie architektoniczne" jury doceniło wystawę w Muzeum Warszawy i książkę „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”.

 

Dom Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności. Proj. xystudio - Fot. Piotr Krajewski

Nagrodę w plebiscycie mieszkańców zdobył Kwartał społeczno-kulturalny EP 29-31.  Dawna miejska szkoła przy ul. Emilii Plater 29-31 od czterech lat służy za siedzibę Teatru Komuna Warszawa. Kolektyw prowadzi tu bogaty społeczno-kulturalny program, przyciągający mieszkańców z całego miasta.

---

Co ciekawe, tym roku jury nie nominowało realizacji w kategorii architektura komercyjna. Jak wyjaśniają, zabrakło wyjątkowych projektów. Podczas gali dowiedzieliśmy się, że ze swoim miejscem pracy żegna się Marlena Happach, szefowa miejskiego Biura Architektury i Planowania Przestrzennego. Będzie teraz odpowiadać za inwestycję w Miejskim Ogrodzie Zoologicznym.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

WARSZAWA Z NIEBA. Premiera albumu i wystawa zdjęć lotniczych Macieja Margasa i Aleksandry Łogusz na 32. piętrze…
Malwina Konopacka otwiera showroom w Warszawie
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Skomentuj:

10. Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy - znamy wyniki. Przebudowany Kopiec Czerniakowski z parkiem Akcji „Burza” absolutnym zwycięzcą

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej