Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Inwestycje z przyszłością. Bryły w budowie

Monika Jarosz-Andrzejczyk

Poznań z dostępem do Bałtyku, zielone handlowe serce Białołęki, ukłon dla katowickiego spodka i przejście ze starej do nowej Łodzi w stali i rdzy. Bryła.pl już teraz przygląda się nowym inwestycjom, które mają szansę na nominacje w niedalekiej przyszłości.

Bałtyk w Wielkopolsce
Bałtyk w Wielkopolsce
Fot. materiały prasowe

Brama miasta to dwa 14-kondygnacyjne biurowce, traktować jako argumenty "na tak". Bryła budynku powstawała które powstaną w Łodzi przy ul. Kilińskiego, w miejscu w ten sposób, że z początkowego kształtu zamkniętego łączącym historyczne centrum z przestrzenią nowego granicami działki po kolei "odcinaliśmy" kolejne fragmenty. miasta. Inwestycja jest częścią większego projektu Taras południowy stanowi swoistą interpretację ograniczeń zwanego Nowym Centrum Łodzi, które zakłada rewitalizację architektonicznych w tej części miasta, a olbrzymie wcięcie śródmieścia na terenie ok. 100 ha. Za projekt odpowiada śląskie studio Medusa Group. Nowy projekt odnosi się do idei bramy, ale w sposób mniej dosłowny. Monolityczna bryła została wprawdzie rozcięta i rozsunięta na boki, ale celem tego działania było stworzenie przestrzeni pomiędzy budynkami dostępnej dla mieszkańców Łodzi.

BAŁTYK W WIELKOPOLSCE

W tym roku zmiany czekają również Poznań. Na początku czerwca oddany do użytku zostanie nowy obiekt, którego nazwa pochodzi od kina, które kiedyś istniało w tym miejscu - kina Bałtyk. Biurowiec znajduje się w centrum miasta, na przecięciu głównych szlaków komunikacyjnych, przy rondzie Kaponiera, obok hotelu Sheraton i centrum designu Concordia Design. Bałtyk zaprojektowała holenderska pracownia architektoniczna MVRDV. Budynek liczy 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego miejsca wygląda inaczej. Z jednej strony przypomina piramidę schodkową, z drugiej - podciętą od dołu skałę. Projektanci tłumaczą, że prace nad koncepcją budynku trwały bardzo długo m.in. ze względu na obostrzenia konserwatorskie, korytarze powietrzne, którymi latają w tym obszarze samoloty, oraz konieczność "doklejenia" biurowca do szczytowej ściany hotelu Sheraton. Zdaliśmy sobie sprawę, że ograniczenia trzeba powstało, by zaakcentować wejście do budynku - opowiada o projekcie Anton Wubben, architekt z MVRDV.

BIUROWCE KTW W KATOWICACH

W samym centrum miasta architekci z Medusa Group postawili na bardzo proste bryły. Biurowce wyglądają jak kostki poustawiane jedna na drugiej i nieco przesunięte względem siebie. Inspiracją był m.in. nowy gmach Muzeum Śląskiego, siedziba NOSPR oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Architekci zdecydowali się zrezygnować z rozwiązań opartych na rzucie koła, elipsy lub miękkich linii, aby nie odwracać uwagi od Spodka.

GALERIA PÓŁNOCNA W WARSZAWIE

To centrum handlowe powstaje na terenie Białołęki, jednej z największych warszawskich dzielnic, która do początku lat 90. XX wieku należała do najmniej zaludnionych obszarów miasta. Dopiero w ostatnim dziesięcioleciu nastąpił gwałtowny rozwój inwestycji mieszkaniowych i dzielnica stała się tzw. sypialnią Warszawy. Projekt, który podpisało studio APA Wojciechowski oraz Moshe Tzur Architects, zakłada m.in., że ponad 40 proc. fasady będzie przeszklone. Na szczególną uwagę zasługuje dach. Zaplanowano na nim m.in. alejki spacerowe, plac zabaw oraz food court.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

    Więcej o:

Skomentuj:

Inwestycje z przyszłością. Bryły w budowie