Jury plebiscytu Bryła Roku 2017
Plebiscyt Bryła Roku 2017 wkracza w decydującą fazę. Spośród wszystkich nadesłanych przez Was zgłoszeń, 24 kwietnia Jury wybierze 10 budynków, które znajdą się w ścisłym finale naszego konkursu. To do naszych czytelników będzie należeć decyzja, która realizacja otrzyma tytuł Bryły Roku 2017. Jednocześnie Jurorzy wybiorą obiekt, który według nich zasługuje na miano Bryły Roku Jury 2017. Ich werdykt pozostanie tajemnicą - poznamy go 17 maja podczas uroczystej gali w Warszawie. Zobaczcie nasze tegoroczne Jury!
Prof. dr hab. inż. architekt, kierowniczka Zakładu Projektowania i Teorii Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, profesor tytularny od 2014, wiceprezes i generalny projektant autorskiej pracowni architektury Kuryłowicz & Associates, przewodnicząca Rady Fundacji im. Stefana Kuryłowicza.
Laureatka medalu SARP Bene Merentibus 2015 i złotej odznaki SARP 2017. Sędzia SARP, juror w krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych, Przewodnicząca Zespołu Koordynacyjnego Sędziów Konkursowych SARP w kadencji 2015-2019.Ekspert ACE ds. Projektowania Uniwersalnego w latach 2005-2008 . Kierowniczka wniosku EJD Horizon 2020 w ramach programu Marie Curie Sklodowska Actions EU z ramienia WA PW 2018 , Innovative Training Networks (ITN). Call: H2020-MSCA-ITN-2018 , w konsorcjum p. kier. University of Leuven, Belgia, pt. "in-VISION". Autorka książki "Projektowanie uniwersalne. Udostępnienie otoczenia osobom niepełnosprawnym" wyd. I 1996, wyd. II 2005 . Konsultant Uniwersytetu Warszawskiego ds. projektowania uniwersalnego w latach 1996 - 2012. Współautorka (ze Stefanem Kuryłowiczem) książki "Pasja i Pragmatyzm. Człowiek, Architektura, wolność" 2010 oraz wielu innych publikacji w pismach, magazynach i w materiałach konferencji tematycznych ,w których brała udział jako prelegentka i /lub panelistka.
Recenzentka prac doktorskich i habilitacyjnych Wydziałów Architektury Politechnik: Gdańskiej, Krakowskiej, Gliwickiej, Wrocławskiej, Warszawskiej. Promotorka ponad 120 dyplomów magisterskich i 50 inżynierskich na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, z których ponad 10 otrzymało nagrody krajowe i uczelniane.
Członkini Komitetu Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk w drugiej kadencji (2012-2015, 2015-2018).
W kierowanej przez nią od 2011 r. pracowni Kuryłowicz & Associates sp z o.o. powstały m.in takie projekty jak: osiedle mieszkaniowe Ludna -Wilanowska z pawilonem usługowym (2017), Budynek The TIDES (2016), wieżowiec Q 22 w Warszawie (2016), biurowiec Silesia Star (Katowice, 2016), Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (2015 r.), Galeria Warmińska w Olsztynie (2014 r.), Stadion miejski w Białymstoku (2014 r.), zespół mieszkaniowy i biurowiec Powiśle Park (2013 r.), Ratusz Wilanów (2014 r.), Muzeum Historii Żydów Polskich (generalny projektant: Rainer Mahlamaki) (2013 r.), Nowy Plac Unii w Warszawie (2013 r.), budynek Wydziałów Językowych UW przy ul. Dobrej (I etap zrealizowany w 2012 r., II etap projektowany obecnie ( 2018 ), terminal lotniczy w Modlinie ( 2012, II etap w budowie ) i wiele innych.
Laureatka nagród i wyróżnień w konkursach architektonicznych (z zespołami pracowni K & A), m.in. Mieszkanie Plus, I nagroda (2017), Pawilon Przewrotu Kopernikańskiego przy Centrum Nauki Kopernik (2017- wyróżnienie I; Centrum Dziedzictwa Historycznego Gdańska (2012 - wyróżnienie I); Muzeum Historii Polski (2009-wyróżnienie I); Wydział Neofilologii UW w W-wie (2006 - I nagroda), Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu (2005- I nagroda) i inne.
Krytyk i kurator architektury. Od 2014 roku ekspert europejskiej nagrody Mies van der Rohe Award. Współtwórca projektu Let's talk about garbage prezentowanego na głównej wystawie Biennale Architektury w Wenecji w 2016 roku.
Założyciel Architecture Snob - platformy do promocji polskiej architektury. Autor tekstów o kondycji współczesnej architektury.
Publikował m.in. w Domus Magazine, Aesthetica Magazine, Monitor Magazyn. Laureat nagrody Property Design Awards 2017 za działalność na rzecz architektury.
Architektka, projektantka przestrzeni wystawienniczych, a także szeroko pojętej architektury wnętrz, współzałożycielka pracowni WWAA.
Współautorka m.in Polskiego Pawilonu Expo w Szanghaju (2010), Służewskiego Domu Kultury (2013), planu urbanistycznego Soho Factory, w tym budynków mieszkalnych Rebel One (2013) i Kamion Cross (2014), pawilonu tymczasowego Stacja Mercedes (2013-16), a także ekspozycji stałej w Centrum Scenografii Polskiej w Muzeum Śląskim i Galerii Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie.
Jej działania zostały wielokrotnie docenione, m.in Nagrodą Miasta st. Warszawy, Nagrodą Architektoniczną Polityki czy nagrodą indywidualną PKN Orlen w kategorii "architektura i design".
Dyrektor wydawniczy i programowy Gazeta.pl. Autor bloga o sztuce współczesnej art.blox.pl. Współorganizator Targów Rzeczy Ładnych w Warszawie - wydarzenia propagującego dobre, polskie wzornictwo.
Imprezie towarzyszy program konferencji poświęcony dobremu projektowaniu, przestrzeni publicznej oraz architekturze. Członek Rady Art Walk - plenerowej galerii sztuki na placu Europejskim.
Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej i w The Oslo School of Architecture and Design. Doświadczenie zdobywała w KWK Promes w Katowicach oraz w Ghilardi+Hellsten Arkitekter w Oslo.
Jest laureatką wielu nagród w kraju i za granicą. W zespole z Michałem Lisińskim wygrała m.in. Europan 10 oraz konkurs na projekt zagospodarowania placu Toftegaards w Kopenhadze.
Oprócz własnej działalności projektowej angażuje się w działania artystyczne na styku architektury i innych dyscyplin w ramach kolektywu SUPERGUT STUDIO.
Swoją pracę magisterską poświęcił rewitalizacji katowickiej Rawy, czym wywołał szeroką dyskusję na temat roli rzeki w przestrzeni miasta.
Od 2013 roku współtworzy cykliczny projekt rewitalizacji katowickich podwórek Plac Na Glanc, nagrodzony w 2015 roku Wyróżnieniem Marszałka w konkursie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego.
Jego projekty adaptacji poddasza w Katowicach oraz Domu na Kaszubach zostały nagrodzone w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego (20. i 23. edycja).
Na XVI Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość
Przedstawiona" zdobył nagrodę za najlepsze wykorzystanie przestrzeni scenicznej w spektaklu Carson City.
Z wykształcenia dziennikarz. Prywatnie miłośniczka dobrej architektury, sztuki ulicznej i polskiego wzornictwa. Od wielu lat związana z serwisem bryla.pl.
Tropi dobrą architekturę podróżując po świecie, a swoimi znaleziskami dzieli się z czytelnikami na Instagramie.
Współtwórczyni najpopularniejszego programu o architekturze i kulturze w Polsce "Architecture is a good idea", który jako jeden z pierwszych zaczął opowiadać o kulturze i technice przystępnym językiem pozbawionym hermetycznego żargonu, za to pełnym pasji i profesjonalizmu, gromadząc każdego tygodnia przed ekranami dziesiątki tysięcy widzów. Uważa, że dobra architektura musi iść w parze ze starannie zaprojektowaną urbanistyką, a w obu dziedzinach liczy się przede wszystkim dobry pomysł i holistyczne podejście.
Kierownik Działu Marketingu firmy Anwis, wieloletniego partnera plebiscytu Bryła Roku.
Bryła Roku 2017 - weź udział w uroczystej gali
Bryłę Roku 2017 i Bryłę Roku Jury 2017 poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 17 maja w siedzibie wydawnictwa Agora w Warszawie. To okazja do nieformalnych rozmów z najbardziej uznanymi architektami, wysłuchania wykładów wyjątkowych gości specjalnych, poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia cennych kontaktów. Poznacie "od kulis" wielokrotnie nagradzany budynek wydawnictwa AGORA SA.
Skomentuj:
Jury plebiscytu Bryła Roku 2017