Bryła Roku 2017 - nominuj budynek i zobacz dotychczasowych laureatów
Startuje Bryła Roku 2017 - rozpoczynamy zbieranie nominacji. Gdzie znajduje się najlepiej zaprojektowany budynek w Polsce? Razem z Wami rozglądamy się po Polsce w poszukiwaniu dobrej architektury. Nieważne, czy to obiekt z wielkiego miasta, miasteczka czy ze wsi - poprzednie edycje udowadniają, że piękne budynki można znaleźć wszędzie! Nie chcemy przegapić żadnej realizacji, dlatego zachęcamy do przesyłania propozycji. Zobaczcie laureatów poprzednich edycji.
Bryła Roku 2007 - nowe skrzydło Starego Browaru w Poznaniu
W 2007 roku odbyła się pierwsza edycja plebiscytu Bryła Roku. Zwycięską realizacją okazało się nowe skrzydło Starego Browaru w Poznaniu. Piotr Berełkowski i Przemysław Borkowicz ze studia ADS zaprojektowali budynek, który wysoko ustawił poprzeczkę. Rozbudowa obiektu o nowe skrzydło nazwane "pasażem" nie była więc zadaniem łatwym.
Stary Browar
Kontynuując swoje dzieło architekci umiejętnie nawiązali do starej części centrum, wprowadzając jednak obok ceglanej elewacji również futurystyczne, niespotykane wcześniej elementy w postaci metalicznej, lśniącej kurtyny oraz rozległego przeszklenia ponad głównym wejściem do kompleksu.
Stary Browar nadal robi ogromne wrażenie. To bryła, która nigdy się nie zestarzeje!
Bryła Roku 2008 - Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu
Bryłą Roku 2008 zostało Muzeum Wsi Opolskiej, zaprojektowane przez Iwonę Wilczek i Mariusza Tenczyńskiego z pracowni db2, pokonując m.in. Zaułek Onyx w Krakowie i Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.
Bryła muzeum w Opolu udowadnia, że mniejsze obiekty także mogą mieć ciekawą formę i w twórczy sposób łączyć rozwiązania znane z tradycji z nowoczesnością.
Nie tylko wy dostrzegliście piękno tego obiektu. Muzeum było nominowane również do nagrody im. Miesa van der Rohe 2009.
Fot. Michal Grocholski / AG
Bryła Roku 2009 - Hotel Andel's w Łodzi
W tej edycji zwyciężył łódzki Hotel Andel's, mieszczący się w dawnej przędzalni należącej do Izreaela Poznańskiego. Doceniliście projekt architektów z biura OP ARCHITEKEN nie tylko za udaną restaurację zabytkowego budynku, ale i śmiałą szklaną nadbudowę, która znalazła się na jego szczycie. Spodobał wam się mariaż starej cegły i szkła. Również i nowoczesne wnętrza robią spore wrażenie.
źródło: OP ARCHITEKTEN
Budynek był wcześniej wielokrotnie nagradzany i tytułowany, m.in. pierwszą nagrodą w konkursie European Hotel Design Award 2009 w kategorii Architecture of the Year za adaptację istniejącego budynku do funkcji hotelu.
Bryła Roku 2010 - Polski Pawilon na EXPO 2010 w Szanghaju
W 2010 roku nasz plebiscyt zwyciężył polski pawilon z wystawy EXPO 2010 w Szangchaju, zwany również "polską wycinanką". Zaprojektowali go architekci z warszawskiej pracowni WWAA Natalia Paszkowska i Marcin Mostafa. Obiekt, uznany za jeden z najpiękniejszych na wystawie, bił rekordy popularności - odwiedziły go miliony osób. Konstrukcja pawilonu podobna była do kartki papieru, wielokrotnie zginanej, z której stworzono ludową wycinankę. Nocą rozświetlony budynek wyglądał niczym chiński lampion.
WWAA Natalia Paszkowska Marcin Mostafa
Bryła Roku 2011 - Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach
Bryłą Roku 2011 zostało Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka projektu pracowni HS99. To jedna z największych i najnowocześniejszych bibliotek w kraju. Znakiem rozpoznawczym budynku jest ruda elewacja nawiązująca kolorem do lokalnej tradycji budowlanej. Architekci nie zdecydowali się jednak na cegłę - wykorzystali specjalną odmianę piaskowca.
materiały HS99
Bryła Roku 2012 - Marina na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy
Bydgoska Marina, zaprojektowana przez biuro APA Rokiccy, została Bryłą Roku 2012. To atrakcyjny wizualnie budynek o drewnianej elewacji i integralny element kompleksowej rewitalizacji Wyspy Młyńskiej.
Nowa Marina powstała w miejscu starych, zdegradowanych obiektów, należących do klubu sportowego Zawisza. Gmach o powierzchni użytkowej blisko dwóch tysięcy m kw. składa się z dwóch głównych części - sportowej i hotelowej.
Przystań Bydgoszcz, proj. APA Rokiccy, fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta
Architekci sięgnęli po drewno - materiał najbardziej kojarzący się z nabrzeżem. Z niego zbudowali wijącą się ścianę, która jest zarazem dachem i elewacją budynku oraz pomostem nad rzeką. Rudo-brązowa, poprzecinana wąskimi, pionowymi oknami doskonale wpisuje się charakter okolicy wypełnionej ceglanymi, zabytkowymi obiektami.
Bryła Roku 2013 - EC1 w Łodzi
W 2013 roku Bryłę Roku przyznaliście modernizacji EC1 elektrociepłowni w Łodzi. Postindustrialny budynek powstały w 1907 roku przekształcono w wielofunkcyjne centrum kultury. Koncepcję architektoniczną EC1 Wschód oraz EC1 Zachód stworzyli odpowiednio projektanci z poznańskiej pracowni Home of Houses oraz łódzkie konsorcjum utworzone przez Biuro Realizacji Inwestycji 'Fronton' i firmę Mirosław Wiśniewski Urbanistyka i Architektura.
Fot. Tomasz StaÄczak / Agencja Gazeta
Projektanci, obok architektury poprzemysłowej, postanowili częściowo zachować elementy stanowiące niegdyś integralną część wyposażenia tego terenu, takie jak słupy trakcji elektrycznych czy ciągi rur technologicznych.
Bryła Roku 2014 - Filharmonia w Szczecinie
Bryłą Roku 2014 została Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Przyznaliście jej ten tytuł zanim obiekt zdobył światowy rozgłos - przyznano mu najważniejszą nagrodę architektoniczną im. Miesa van der Rohe.
Minimalistyczna, "ponacinana" od góry bryła na planie prostokąta powstała w pracowni Estudio Barozzi Veiga. Strzeliste, dwuspadowe dachy nawiązują do charakterystycznych dla Szczecina zabytkowych kamienic. Biała elewacja sprawia, że szczecińska filharmonia nazywana również bywa "lodowym zamkiem".
fot. Bartek Barczyk
Również wnętrze robi ogromne wrażenie - minimalistyczna kolorystyka łączy się z wyrazistymi kształtami klatki schodowej podkreślając kompozycję prostych form. Wyróżnia się sala symfoniczna nazywana Słoneczną. Nie zrezygnowano tu z geometrii, jednak zastosowano złoty kolor. To prawdziwa świątynia muzyki!
Bryła Roku 2015 - Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
Ta edycja Bryły Roku była nieco inna. Pierwszy raz finałową dziesiątkę wybierało specjalnie powołane jury. Nasi jurorzy przyznali także swoją nagrodę - Bryłę Roku Jury. Mimo że głosowanie Internautów i obrady jury toczyły się osobno, to wyniki okazały się zbliżone - zmieniła się tylko kolejność na podium.
Bryłą Roku w głosowaniu Internautów zostało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, zaprojektowane w pracowni JEMS Architekci. Budynek, wzniesiony obok katowickiego Spodka, ma kształt ciemnego prostopadłościanu nakrytego nieregularnym dachem. Od strony słynnej hali widać jedynie porośnięty trawą dach, który stał się nietypowym placem miejskim. Mieszkańcy polubili to miejsce. Nic dziwnego, z góry roztacza się świetny widok na miasto. W oryginalnym obiekcie znajdują się: wielofunkcyjna sala widowiskowa, sala bankietowa, audytorium oraz sale konferencyjne. Zaprojektowano również restaurację i kawiarnię.
fot. Bartosz Makowski - www.makowski.co
Bryła Roku Jury 2015 - Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu
Według naszego jury, najlepiej zaprojektowanym budynkiem 2015 roku było Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu (obiekt zajął drugie miejsce w głosowaniu Internautów). Jurorzy docenili niecodzienną architekturę autorstwa MENIS Arquitectos, która w subtelny sposób odwołuje się do ceglanej historii Torunia.
Cegła i beton tworzą tu niecodzienne połączenie. W surowej, monumentalnej, nieoczywistej bryle "wydrążono" sale, podcienia i otwory. We wnętrzach stworzono system ruchomych sufitów, które można obniżać w zależności od potrzeb. Sala koncertowa została zaprojektowana tak, by w razie potrzeby można było ją podzielić na dwie mniejsze lub otworzyć i prezentować występy publiczności zgromadzonej na zewnątrz budynku.
Ta edycja zakończyła się po raz pierwszy uroczystą galą w warszawskim Forcie Sokolnickiego, podczas której architektom wręczone zostały statuetki.
Skład jury:
Piotr Czaja - redaktor serwisu BRYLA.PL
Stefan Wrona - architekt, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
Jerzy Grochulski - architekt, Wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polski
Wojciech Wagner - urbanista, Naczelnik Wydziału Estetyki M.St. Warszawy
Paweł Stremski - dyrektor wydawniczy i programowy Gazeta.pl
Agnieszka Gołębiewska - d Dyrektor Marketingu, ANWIS
Bryła Roku 2016 - Serwerownia Beyond.pl w Poznaniu
To była wyjątkowa, jubileuszowa edycja plebiscytu Bryła Roku - po raz dziesiąty Internauci wybrali najlepiej zaprojektowany polski budynek. Nagrodę przyznaliście poznańskiej serwerowni Beyond zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną ELD Poland.
Budynek o minimalistycznym, cyfrowym wyrazie niczego nie udaje. Jego forma przystaje do funkcji zarówno pod względem wrażenia estetycznego, jak i sposobu zagospodarowania przestrzeni. Uporządkowana fasada kurtynowa serwerowni, wykonana przy zastosowaniu blachy perforowanej, zamyka technologiczną funkcję obiektu w jednolitej prostopadłościennej formie. Widoczne na elewacji wnęki zapewniają dostęp do pomieszczeń technologicznych, a ich numeryczny opis podkreśla przemysłowy, "cyfrowy" charakter inwestycji.
mat. prasowe biura ELD Poland
Integralną częścią założenia jest budynek biurowy połączony z serwerownią dwoma nadwieszonymi łącznikami oraz podziemnym tunelem. Elewacja wykonana z pionowych profili aluminiowych budzi skojarzenia z elementami układów chłodzenia podzespołów elektronicznych. W ramach przestrzeni biurowej zlokalizowano przestrzenie pracy kreatywnej, sale konferencyjne, aneksy socjalne oraz tzw. śluzy, zapewniające komunikację pomiędzy grupami roboczymi.
Bryła Roku Jury 2016 - siedziba "Wiadomości Wrzesińskich" we Wrześni
materiały prasowe
Jury przyznało nagrodę siedzibie "Wiadomości Wrzesińskich" we Wrześni, zaprojektowanej w pracowni Ultra Architects. Doceniono wysoką jakość architektury, oryginalną, schodkowo ukształtowaną bryłę, która dobrze komponuje się z otoczeniem. Uwagę zwraca również elewacja wykonana z perforowanej blachy nawiązująca do szpalty gazety. To jeden z biurowców współtworzących architekturę tła, a jednocześnie wyrysowujący miejsce w przestrzeni niczym znak graficzny.
Rozdanie statuetek odbyło się podczas uroczystej gali 25 maja 2017 roku w warszawskim klubie Niebo. Rozstrzygnięcie konkursu poprzedziły prelekcje zaproszonych gości: Filipa Springera i Roberta Koniecznego, oraz dyskusja na temat projektowania miast i wzywań, jakie stoją dziś przed architektami i urbanistami.
Skład jury:
prof. Jan Słyk - dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej
Grzegorz Stiasny - architekt, wiceprezes SARP ds. twórczości
Marcin Szczelina - krytyk i kurator architektury
Paweł Stremski - dyrektor programowy i wydawniczy Gazeta.pl
Radosław Gajda - architekt, współautor programu "Architecture is a good idea"
Anna Ostrowska - redaktorka serwisu Bryła.
Bryła Roku 2017 - zgłoś budynek!
Czas najwyższy wybrać Bryłę Roku 2017! Czy w waszej okolicy są obiekty (oddane do użytku w 2017 roku), które mają szansę powalczyć o tytuł najpiękniejszego budynku w Polsce? Nieważne, czy stoją w dużych miastach, miasteczkach czy wioskach - liczy się tylko dobra architektura!
Swoje nominacje możecie zgłaszać na dwa sposoby:
- pisząc do nas maila na adres kontakt@bryla.pl (w tytule prosimy wpisać: Bryła Roku 2017)
- wysyłając nam wiadomość prywatną na naszym profilu na facebook'owym
Na propozycje czekamy do 20 kwietnia. Spośród nadesłanych do redakcji nominacji jury wyłoni finałową dziesiątkę. W głosowaniu to Wy zdecydujecie, który z budynków zasługuje na tytuł Bryły Roku 2017. Równocześnie jurorzy wybiorą Bryłę Roku Jury 2017.
Chcemy, aby ta edycja była wyjątkowa. Organizujemy wydarzenie, na które was również zapraszamy. Więcej szczegółów na stronie brylaroku.pl
Regulamin znajdziecieTU>>
A tak wyglądało rozdanie nagród Bryla Roku 2016:
- Więcej o:
Bryła Roku 2018/2019 w kwietniu. Jedyny taki plebiscyt w Polsce
Fasada Roku 2018. Jury przyznało tytuły
Internauci wybrali najpiękniejsze Fasady Roku 2018. Finał konkursu już niebawem
Konkurs Obiekt Roku w systemach Aluprof - zapraszamy do wzięcia udziału
Bryła Roku 2017 - gala wręczenia nagród [FOTORELACJA]
BRYŁA ROKU 2017 - wyniki. Poznajcie zwycięzców i zobaczcie najlepsze polskie realizacje architektoniczne
BRYŁA ROKU 2017 - do kogo trafi nagroda? [GŁOSOWANIE]
Jury plebiscytu Bryła Roku 2017