Apartamentowce Top 10. Tak mieszka Warszawa!
Zobacz na jakie luksusy stać najbogatszych warszawiaków. W bryłowym rankingu prezentujemy 10 topowych adresów, na które pozwolić mogą sobie tylko nieliczni.
1. Eko Park - zał. urbanistyczne proj. APA Kuryłowicz & Associates
Dla warszawiaków, których w stolicy mieszka blisko dwa miliony, w zaskakującym tempie przybywa nowych osiedli mieszkaniowych. Wśród inwestycji największe emocję rozpalają jednak apartamentowce - wyspy luksusu, które przyciągają uwagę wyrazistą architekturą i rekordowymi cenami za metr kwadratowy.
Nasz subiektywny przegląd rozpoczynamy położonym w rejonie Pola Mokotowskiego osiedlem Eko Park, które z założenia miało być prestiżową inwestycją, a na przestrzeni lat rozrosło się do rozmiarów niewielkiej mieszkaniowej dzielnicy. Rozplanowanie kolejnych budynków zaprojektowała pracownia Stefana Kuryłowicza, natomiast poszczególne budynki są autorstwa wielu znanych polskich architektów.
Allegretto (na zdjęciu powyżej) - pierwsza część Eko Parku, zbudowana od strony ul. Rostafińskich. Wielu uważa, że najlepiej oddaje pierwotne założenia stworzenia "kameralnych rezydencji ogrodowych". Architektura: APA Kuryłowicz & Associates, Staniszkis Architekt.
Cameratta - część Eko Parku położona wzdłuż zachodniej granicy osiedla, sąsiaduje z Rodzinnymi Ogródkami Działkowymi. Architektura: BIM Architekci
Milonga, kolejna część osiedla wzdłuż zachodniej granicy. Architektura: Grupa 5 Architekci.
Violino - wysunięta najbardziej na południe, najnowsza zabudowa Eko Parku. Charakteryzuje się zwartą, grzebieniową zabudową, wielkimi przejściami przez kolejne części budynków i obszernymi loggiami. Idea kameralnych rezydencji parkowych uległa zatarciu. Architektura: APA Kuryłowicz & Associates.
Etiuda - zachodnia część Eko Parku, zaprojektowana przez pracownię KAPS Architekci.
2. Nowe Powiśle - proj. APA Kuryłowicz & Associates
Osiedle wybudowane wg projektu pracowni APA Kuryłowicz & Associates na terenie dawnej elektrociepłowni Powiśle. Budynki znajdują się w kameralnej okolicy sąsiadującej Centrum Nauki Kopernik. Deweloper kusił klientów widokiem na Wisłę, a ceny mieszkań dochodziły nawet do 20 tys. zł za mkw. To tutaj został otwarty pierwszy salon Bentley'a.
Architektura Nowego Powiśla charakteryzuje się przenikaniem jasnych płaszczyzn elewacji i lustrzanych balustrad.
Osiedle sąsiaduje bezpośrednio z charakterystyczną dla starego Powiśla ceglaną, industrialną zabudową.
3. Rezydencja Piękna Nova - proj. Bulanda i Mucha Architekci
Jeden z najnowszych warszawskich apartamentowców, którego projekt powstał w pracowni Bulanda i Mucha Architekci. Kontrowersyjny apartamentowiec zlokalizowany w zwartej zabudowie Śródmieścia Południowego, próbuje nawiązać architekturą do sąsiadujących z nim kamienic i jednocześnie wyznaczyć nowoczesne trendy śródmiejskich apartamentowców. Wartościowa architektura czy mariaż kiczu i braku umiaru?
Usytuowana po lewej stronie "kamienica", to współczesny obiekt stylizowany na XIX-wieczną architekturę.
Współczesna architektura obiektu jest znacznie bardziej wartościowa. Charakterystyczne są zewnętrzne metalowe tuby, osłaniające spiralne schody prowadzące na dach.
4. Mokotowska 59 - proj. Yann Guillemot
Inwestycja firmy Orco Property Group, zlokalizowana na jednej z najpiękniejszych warszawskich ulic - ulicy Mokotowskiej.
Elegancki apartamentowiec powstał w wyniku przebudowy modernistycznego budynku, sąsiadującego z zabytkowymi kamienicami. Projekt opracował architekt Yann Guillemot. Idealna lokalizacja, blisko Parku Rydza Śmigłego i Placu Trzech Krzyży. Elegancko, wszędzie blisko, a jednocześnie - kameralnie.
W parterze znajdują się eleganckie lokale usługowe, które idealnie wpisują się w butikowy charakter ul. Mokotowskiej.
Charakterystyczne detale budynku: rytmiczne balkony, szklane balustrady, wysunięte murki, drobne boniowanie.
W budynku znajdują się też charakterystyczne głębokie loggie i okna w formie niewielkich, wewnętrznych oranżerii.
5. Restaura Górskiego - proj. PRC Architekci
Położony nieopodal Narodowego Banku Polskiego, Placu Powstańców Warszawy i Nowego Światu budynek apartamentowy zachwyca przemyślaną, powściągliwą architekturą i płynnym włączeniem w tkankę miejską.
Budynek charakteryzuje się spójną bryłą, przemyślaną rytmiką detali i wysoka jakością rozwiązań funkcjonalnych i przestrzennych.
Architektura apartamentowca w bezpretensjonalny sposób nawiązuje do otoczenia, tworząc nową jakość budownictwa mieszkaniowego w ścisłym centrum stolicy.
6. Rezydencja Opera - proj. Andrzej i Barbara Kaliszewscy Bohdan Napieralski Architekci Sp. z o.o.
Apartamentowiec położony przy ul. Niecałej, przylega do nowego budynku Teatru Narodowego i graniczy z Ogrodem Saskim. Jedna z najlepszych lokalizacji, a jednocześnie z najbardziej dyskusyjna.
Architektura podobnie jak lokalizacja równie kontrowersyjna. Budynek charakteryzują gigantyczne łupiny balkonów, na dachu znajdują się tarasy przekryte pergolami.
Gzymsy, pilastry, kute zdobienia, wywinięte balustrady, mansardy to główne cechy charakterystyczne Opery. Z przepychem i natłokiem form, choć w spójnej stylistyce.
7. Atelier Residence - proj. OP Architekten
Nowoczesny w formie budynek powstał w ścisłym sąsiedztwie pl. Grzybowskiego i ulicy Próżnej. Projekt wykonała polsko-wiedeńska pracownia OP Architekten, ta sama która odpowiada za sukces rewitalizacyjny hotelu Andels w Łodzi. Budynek charakteryzuje się prostą formą i intensywnymi akcentami kolorystycznymi. Masywna bryła nawiązującą do sąsiednich bloków mieszkalnych uchodzi tarasowo w stronę ulicy Próżnej.
Budynek sąsiaduje z wieżowcem PAST-y. Ma dynamiczną formę, ale mimo dużych gabarytów nie zdominował sąsiedniej zabudowy.
Widok z PAST-y. Architekturę charakteryzuje tarasowy układ, który piętrząc kolejne elementy tworzy główny budynek od strony ulicy Bagno.
Przez apartamentowiec prowadzi pasaż przykryty szkłem - łączy ulicę Bagno i Próżną
8. Grzybowska 4 - proj. Hermanowicz Rewski Architekci Sp. J.
Nowy, wielki apartamentowiec powstał w miejscu dawnej siedziby Polskiego Stronnictwa Ludowego przy ulicy Grzybowskiej. Elewacja frontowa, lekko załamana na łuku ulicy, tworzy dynamiczną, śródmiejską pierzeję z dwoma wieżami w tle.
Głównym grzechem projektantów, wiedzionych zapewne oczekiwaniami inwestora - firmy Dom Development S.A., jest zamknięcie wewnętrznego dziedzińca. Pomimo, że łączy się z pięknym parkiem i placem zabaw na tyłach Hal Mirowskich, przedzielony jest kolejnym warszawskim ogrodzeniem, które chroniąc mieszkańców, tworzy kolejną wyspę luksusu odizolowaną od tkanki miejskiej i przestrzeni publicznej. W dobie kamer, dostępu na karty chipowe, domofonów i ochrony, ogrodzenie wydaje się zbędnym, iluzorycznym dodatkiem, który przynosi więcej szkód społecznych niż pożytku.
W tylnej części apartamentowca, którego rzut przypomina literę "U", znajdują się dwie wieże, z których rozpościera się piękny widok na Stare Miasto, Ogród Saski i wysokościowce wokół Pałacu Kultury.
Na parterze budynku znajdują się sklepy i ekskluzywne salony.
9. Platinum Towers - proj. MWH Architekci, Piotr Majewski
Na Woli, w sąsiedztwie hotelu Hilton, wyrosły dwie wieże kompleksu usługowo-mieszkaniowego Platinum Towers. Wieżowce idealnie wpisują się w kontekst dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Warszawy, tworząc ciekawą panoramę.
Przed budynkami znajduje się duży plac z urządzoną zielenią. Pojawiają się na nim pierwsze parasole; trzeba mieć nadzieję, że pustkę przestrzeni wypełnią niebawem spacerowicze i mieszkańcy.
Na ostatnich piętrach znajdują się tarasy i przeszklone werandy.
Na parterze znajduje się pasaż handlowy, który przeszkloną elewacją otwiera się na plac u podnóża Platinum.
10. Trio Apartamenty - JEMS Architekci
Doskonała architektura: prosta, wyrazista, czytelna, przemyślana i rygorystyczna. Sygnowana oczywiście marką JEMS Architekci. Warszawski Muranów zyskał charakterystyczny akcent i punkt orientacyjny. Z ostatnich pięter rozciąga się niesamowity widok na Park Krasińskich czy Ogród Saski oraz Stare Miasto i warszawski skyline.
Apartamentowiec sąsiaduje z wybudowanym w latach '70 szklanym wieżowcem Intraco.
Otoczenie budynku jest bardzo zadbane, powstały wewnętrzne przejścia i pasaże, a na parterze znajdują się lokale usługowe, które ożywiają ruch pieszy.
Architekturę budynku charakteryzuje czytelna forma, rytmika okien, podzielonych na 4-kondygnacyjne zespoły i ostre krawędzie naroży, które dodają bryle wyrazistości.
tekst i zdjęcia LUIDI
- Więcej o:
Esencja na Dolnym Mieście w Gdańsku. Nawiązuje do przedwojennej, wielkomiejskiej kamienicy
Nowy Wełnowiec w Katowicach projektu JEMS Architekci. Na terenie dawnych Zakładów Metalurgicznych Silesia powstanie nowoczesna dzielnica
Warszawa: Apartamenty Beethovena - nowa inwestycja na Mokotowie projektu Grupa 5 Architekci
Poznań: ruszają prace w Skarbcu. Jest pozwolenie na budowę!
Nowe biuro Vaillant w .KTW II nagrodzone w konkursie Global Future Design Awards
Dom z solarnym dachem nad rzeką w Rumii. To projekt MAKA Studio
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie