Najpiękniejsze wille na świecie 2017 roku. Finaliści World Architecture Festival
O tytuł najlepiej zaprojektowanej rezydencji w 2017 roku walczy projekt "Domu po drodze" autorstwa Roberta Koniecznego i KWK PROMES. Przedstawiamy konkurentów - wille nominowane do nagrody przyznawanej przez jury największego festiwalu architektury na świecie - World Architecture Festival. Zwycięzcę w tej kategorii poznamy na festiwalu w Berlinie w połowie listopada 2017 roku.
Najpiękniejsze wille na świecie 2017 roku. Finaliści World Architecture Festival
World Architecture Festival to największy i najważniejszy festiwal architektury. Przyznawane na nim nagrody śmiało można nazwać "architektonicznymi Oscarami". O tytuł najlepiej zaprojektowanej rezydencji walczy w tym roku kilkanaście budynków. W ścisłej czołówce znalazł się jeden dom z Polski. Jak wypada na tle konkurencji? Czy ma szansę na zwycięstwo? Przyglądamy się najpiękniejszym willom świata.
Triangle House w Sao Paulo
W tej brazylijskiej willi zaprojektowanej w pracowni Bernardes Arquitetura dominują dwa materiały: surowy beton i szkło. Obrotowe panele przysłaniają 'ciężką' bryłę piętra ekspresyjnie nadwieszonego nad parterem.
fot. Leonardo Finotti
Masywny beton stanowi antytezę dla 'dematerializującego' się szkła zastosowanego na fasadzie. Salon połączono z ogrodem za pomocą przesuwnych, przezroczystych ścian. Dzięki temu przestrzeń dzienna staje się integralną częścią ogrodu.
Wychodząc na taras tej indyjskiej willi trudno nie oprzeć się wrażeniu, jakby zacierała się linia horyzontu. To kolejny projekt, w których architekci postarali się o rozmycie granic między projektowaną strukturą a otoczeniem. Willa 'Retreat in the Sahyadris' to piętrowy, rozłożysty pawilon zbudowany przy użyciu lokalnego materiału - ciemnej, bazaltowej skały.
fot. Shamanth Patil
Aranżacja wnętrza utrzymana jest w stonowanych, ciepłych kolorach ziemi. Dużo w niej ceramiki, postarzanej blachy i drewna. Umieszczone na dachu świetliki wpuszczają naturalne światło do środkowej części domu. Swoim nieregularnym kształtem przypominają szczyty gór piętrzących się w oddali.
Willa "The Quest" w Wielkiej Brytanii, projekt: Strom Architects
Architektom z pracowni Strom Architects zależało na takim usytuowaniu domu na działce, by jego mieszkańcy mieli czysty, niczym niezakłócony widok na roztaczającą się dolinę. Ważne było takie zaplanowanie wszystkich funkcji w parterowej bryle, by odpowiadały właścicielom ze względu na ich wiek i wygodę. By osiągnąć ten efekt, prostopadłościenną bryłę umieszczono na skarpie. Konstrukcja jednym bokiem zawieszona jest nad drogą - powstałe w ten sposób zadaszenie pełni funkcję letniego parkingu. Poza tym osoby dojeżdżające do domu, ze względu na różnicę poziomów, nie widzą jego mieszkańców. Poprzeczny mur ograniczony zieloną skarpę wyłożono lokalnym kamieniem.
fot. Martin Gardner
"Hour House" w La Libertad w Salwadorze, projekt: EMC Arquitectura
Projekt utrzymany jest w duchu modernistycznych willi spod znaku Miesa van der Rohe. Wolny plan i przesuwane ściany umożliwiają całkowite otwarcie salonu w kierunku ogrodu.
fot. Tom Arban
"Casa Escondida" w La Libertad w Salwadorze, projekt: EMC Arquitectura
'Casa Escondida' to druga willa zaprojektowana w pracownia EMC Arquitectura, która znalazła się w finale World Architecture Festival. Płaski dach wygląda, jakby lewitował nad salonem. Efekt ten potęgują panoramiczne przeszklenia.
fot. Tom Arba
"Dom po Drodze", projekt: Robert Konieczny KWK PROMES
'Dom po drodze' to realizacja autorstwa polskiego zespołu architektów z pracowni KWK PROMES prowadzonej przez Roberta Koniecznego. Niedawno projekt ten obiegł świat, ponieważ znalazł się na okładce jednego z najlepszych pism poświęconych architekturze, czyli MARK MAGAZINE.
mat. prasowe
Robert Konieczny często mówi o ścieżkach projektowych KWK PROMES. Dom po Drodze znajduje się na tzw. ścieżce topograficznej. Sposób zintegrowania drogi, bryły domu i krajobrazu nadwiślańskiego widać najlepiej z lotu ptaka. Dom staje się szerszym miejscem na drodze, jest niejako jej rozwidleniem i przystanią zarazem. Droga łagodnie meandruje, naśladując biegnącą w korycie rzekę, po czym rozlewa się w formę budynku i 'wypływa' przez taras wąską stróżką w kierunku wody. Całe założenie architektoniczne przywodzi na myśl jeden z dopływów Wisły. Efekt potęguje ukształtowanie działki, która znajduje się na skarpie.
Posłuchaj również o tym, jak powstawał najlepszy dom na świecie w 2016 roku. Tym tytułem magazyn Wallpaper nagrodził projekt Arki Koniecznego:
Zobacz inne projekty pracowni KWK PROMES prowadzonej przez Roberta Koniecznego>>>
"Forest House" w Auckland w Nowej Zelandii, projekt: Fearon Hay Architects,
Z Salwadoru przenosimy się do Nowej Zelandii, by zobaczyć projekt willi autorstwa Fearon Hay Architects. W tej realizacji zwracają uwagę ażurowe, drewniane panele oraz surowy beton widoczny tak w konstrukcji budynku, jak i w aranżacji wnętrza. Dwuspadowy dach kryty jest gontem, a funkcję ogrodzenia pełni szklana, wysoka balustrada.
mat. biura Fearon Hay Architects
Willa "Where Eagles Dare" w Hiszpanii, projekt: Gras Arquitectos
Willa na Majorce została zaprojektowana przez pracownię Gras Arquitectos. Biel domu kontrastuje z jej podmurówką, którą wykonano ze skały pochodzącej z okolicznych wzgórz. Z wnętrza roztacza się panoramiczny widok na wybrzeże. Odsunięcie od ulicy i położenie domu na wzgórzu zapewnia mieszkańcom intymność mimo zastosowania okalających fasadę przeszkleń.
mat. biura Gras Arquitectos
Willa "Stepping Stone House" w Wielkiej Brytanii, projekt: Hamish & Lyons
Kolejny finalista w konkursie World Architecture Festival to projekt 'Stepping Stone House' w Wielkiej Brytanii. Nazwa nie jest przypadkowa - do wnętrza domu można dostać się między innymi przez mostek ułożony z kamieni. W projekcie dominują dwa materiały: czerwona cegła i drewno. Elementem aranżacji wnętrz jest odsłonięta konstrukcja domu. Bryła domu zdradza inspirację architekturą dalekiego wschodu.
fot. James Brittain
Willa w Nowej Zelandii, projekt: Irving Smith Architects
Moderniści postulowali zespolenie wnętrza z zewnętrzem. Architektom z pracowni Irving Smith Architects udało się uzyskać efekt przenikania przestrzeni mieszkalnej z otoczeniem. Patrząc na fotografie przedstawiającą realizację ich projektu można powiedzieć, że dom 'siedzi' w krajobrazie. Warto dodać, że pierwotnie budynek był otoczony lasem. Miejsce, które obserwujemy na fotografii, zostało zmienione przez cyklon. Po wichurze letnia rezydencja wymagała odbudowy i dostosowania do zmieniających się warunków, ucierpiał też drzewostan. To właśnie ze względów bezpieczeństwa dom ma podwójny dach i duże podcienia umożliwiające schowanie się przed słońcem. Dawniej cień zapewniały rosnące wokół drzewa.
Wilson's Cottage w Australii, projekt: James Davidson Architect
Nie inaczej jest w przypadku tej australijskiej willi. Ona również świetnie komponuje się z otoczeniem. W tej realizacji, by ochronić mieszkańców przed ostrym słońcem, zastosowano obrotowe, drewniane panele. Perforowane panele stalowe pełnią funkcję wielkoformatowych okiennic.
fot. Toby Scott
Willa w Szwecji charakteryzuje się najbardziej klasyczną formą spośród wszystkich realizacji nominowanych do nagrody przyznawanej w ramach World Architecture Festival. Rozłożystą, prostopadłościenną bryłę pokrywa dwuspadowy dach.
projekt: Timo Karasalo and GWSK Arkitekter
By rozbić prostą, parterową formę, okna na elewacji zostały rozmieszczone asymetrycznie. Stonowana kolorystyka zgaszonego kremu i jasnoszarej blachy bliska jest oszczędnemu w wyrazie dizajnowi ze Skandynawii. Surową, betonową fasadę dzielą rytmiczne żłobienia, zwane boniowaniem.
"Rupanco House" w Chile, projekt: German Squella
'Rupanco House' ma postać drewnianej konstrukcji z przeszkleniami, która otwiera się na otaczający las. Ławy i stoły zostały na stałe wbudowane w konstrukcję domu. Willa wygląda niczym przeszklony pawilon o kilku kondygnacjach, które zostały usunięte, by uzyskać wrażenie otwartej przestrzeni.
mat. prasowe WAF
Na krótkiej liście konkursu World Architecture Festival znalazła się również indyjska realizacja biura Hiren Patel Architects.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów
Dom nad jeziorem - zieleń i elegancja
Przestrzeń i światło - dom dla rodziny z dziećmi