EC1 - nowa, kosztowna wizytówka Łodzi [ZDJĘCIA]
W centrum Łodzi zrealizowano odważny projekt adaptacji zabytkowej elektrociepłowni EC1 na nowoczesny obiekt edukacyjno-kulturalny. Nadal jednak nie do końca wiadomo, jakie instytucje zajmą tak duży budynek. Budynek jest laureatem naszego plebiscytu na Bryłę Roku 2013
Zabytkowa elektrociepłownia została oddana do użytku w 1907 r. Funkcjonowała do 2005 roku. Rok później przemysłowy kompleks przeszedł na własność miasta. Wtedy też pojawił się pomysł, aby zniszczony obiekt przekształcić na ośrodek kultury.
Rewitalizowany kompleks podzielono na dwie części: wschodnią i zachodnią. Przygotowanie projektu adaptacji tej pierwszej powierzono poznańskiej pracowni architektonicznej Home of Houses. Jak można przeczytać na oficjalnej stronie projektu będzie to "przestrzeń otwarta dla artystów, młodych, utalentowanych osób, które chcą się wyrazić przez daną dziedzinę sztuki".
W gotowym już obiekcie powstały pomieszczenia do prowadzenia warsztatów, pokoje gościnne dla wykładowców, studentów i artystów. Swoje miejsce w kompleksie znajdą: biblioteka, planetarium, galeria, teatr dźwięku, Centrum Sztuki Filmowej oraz Centrum Nauki i Techniki. Nie zabraknie też pomieszczeń biurowych, w tym biura festiwalu Cameraimage. Atrakcją dla gości ma być wysoki na niemal 70 metrów komin zaadaptowany na wieżę widokową.
Podczas prac remontowych dokładnie odnowiono pomieszczenie tzw. Teatru Dźwięku. Ta część wygląda jak budynek w budynku. Pomieszczenie teatru wzniesione zostało z cegły, ma 400 m kw. powierzchni i 15 m wysokości. To właśnie w nim znajdzie się studio nagrań. Wrażenie robi też charakterystyczna kopuła planetarium. Została ona przystosowana do projekcji filmów 3D. Natomiast charakterystycznym elementem północnej strony EC1 są cylindryczne, szklane konstrukcje. Architekci dość odważnie połączyli je z ceglaną elewacją.
Nagromadzenie tak wielu funkcji w jednym obiekcie to organizacyjne wyzwanie dla miasta. Aby zrewitalizowany budynek nie przynosił strat urzędnicy chcą rozpisać kilka przetargów. Mają one wyłonić firmy, odpowiedzialne za prowadzenie poszczególnych części obiektu. Niedawno pojawił się też pomysł, aby w jego wnętrzu powstało centrum produkcji gier komputerowych.
Inwestycja pochłonęła 274 miliony złotych.
- Więcej o:
- sztuka
Rewitalizacja elektrowni Battersea w Londynie
César Manrique - architekt, który zaprojektował Lanzarote
Galeria EL w Elblągu - galeria sztuki w gotyckim kościele. Otwarto ją w 1961 roku
Kunsthofpassage w Dreźnie - Pasaż Artystycznych Dziedzińców
Mozaika w Kowarach. Dywan z tysięcy kolorowych płytek jest piękny!
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej