Daniel Libeskind zaprojektował dla Łodzi. Brama Miasta [WIZUALIZACJE]
To już pewne, w Łodzi powstanie budynek zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, amerykańskiego architekta światowej sławy, który urodził się i wychował w tym mieście

Władze Łodzi rozstrzygnęły przetarg na wykonawcę budynku Brama Miasta. Obiekt będzie kosztował 200 mln zł. Szklaną Bramę zaprojektował Daniel Libeskind. Mieszkający w Stanach Zjednoczonych architekt odczuwa do Łodzi pewien sentyment, ponieważ urodził się w tym mieście w 1946 r.
Budynek ma stać się nowym symbolem miasta. Nad jego projektem pracował zespół liczący 10 osób, z których wszyscy są związani z Łodzią. Bramę będą stanowiły dwie wieże ze wspólnym, szklanym łącznikiem. W środku znajdą się biura, mieszkania i lokale usługowe. Obiekt będzie otwierał przejście na ulicy Traugutta.
Dziennikarze z łódzkiej Gazety Wyborczej poprosili o opinię w sprawie projektu Piotra Bilińskiego, byłego architekta miasta:
To bardzo ważna inwestycja dla Łodzi i trzymam mocno za nią kciuki. Nie mam zwyczaju oceniać projektów kolegów po fachu, ale niewątpliwie jest to coś zupełnie innego niż wszystko dookoła. Libeskind to bardzo znane nazwisko. Dobrze, że stworzył dla Łodzi dzieło, pod którym się podpisuje - powiedział Biliński.
Podobną opinię o projekcie ma obecny architekt miasta Marek Janiak:
Koncepcja Bramy Miasta podoba mi się. To dobry poziom twórczości Daniela Libeskinda, który jest jedną z najważniejszych postaci światowej architektury. Z koncepcjami pierwszej piątki współczesnych najlepszych architektów w zasadzie się nie dyskutuje. Pokłada się wiarę, że jest to dzieło wybitne i zazwyczaj tak jest - mówi Janiak.
Planowany termin oddania biurowca do użytku to koniec 2018 roku.
- Więcej o:
Libeskind Villa w Datteln
Brama Poznania. Muzeum ukryte w betonowej kostce czeka na otwarcie [ZDJĘCIA]
Modernizm w Łodzi, przewodnik architektoniczny
Architektura w Łodzi TOP 10 - przewodnik po najciekawszych budynkach
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny