Mniej znaczy Więcej. Perły polskiej architektury modernistycznej
W grudniu ukazał się album "Mniej znaczy Więcej. Perły polskiej architektury modernistycznej". Autorzy zamieścili w nim kilkaset fotografii prezentujących najlepsze przykłady polskiego modernizmu
Krótki okres niepodległości w dwudziestoleciu międzywojennym zaowocował rozkwitem architektury najwyższej klasy, stojącej na światowym poziomie. Ówczesna potrzeba piękna, elegancji i luksusu jest niezwykle inspirująca a klasa i styl takich obiektów jak np. supernowoczesny Tor Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu, Śląski Drapacz Chmur w Katowicach, eleganckie gmachy Domu Marynarza w Gdyni, Pensjonatu „Wiktor” w Żegiestowie czy Oficerskiego Yacht Klubu w Augustowie po prostu zachwycają. I mimo upływu ponad 80 lat od ich budowy nie straciły świeżości.
Album fotograficzny Mniej znaczy Więcej. Perły polskiej architektury modernistycznej prezentuje blisko 100 najwybitniejszych obiektów tego znakomicie w Polsce realizowanego nurtu architektury i jest efektem ponad pięciu lat fotografowania go. Publikacja ta nie jest jednak tylko dokumentacją obiektów - jest to ich artystyczna interpretacja fotograficzna, czasem bardzo subiektywna, ale zawsze stawiająca architekturę na pierwszym miejscu.
Album został podzielony na cztery części. W pierwszej z nich omówiono główne założenia nowego nurtu. Kolejne części to prezentacja obiektów w następujących działach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa oraz architektura kurortów i uzdrowisk.
Autorstwa Pawła Pomykalskiego jest także niebanalna koncepcja graficzna i skład książki, który oddaje ducha estetyki modernistycznej i podkreśla piękno prezentowanych obiektów. Natomiast teksty w publikacji są autorstwa Beaty Pomykalskiej
Książkę można nabyć w księgarniach, salonach Empik i Matras oraz na stronie Wydawcy (www.ksiezy-mlyn.com.pl)
- Więcej o:
Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku
"Vers une architecture" Le Corbusiera. Biblia nowoczesnej architektury już po polsku!
Architektura Saskiej Kępy w albumie SAS
Heinrich Lauterbach - architekt wrocławskiego modernizmu
Apartamenty Esencja II - nowa inwestycja na poznańskich Garbarach
Co by było, gdyby... Niezrealizowane wizje architektów dla polskich miast. Miało być spektakularnie
Kwartał Dworcowa w Katowicach - przebudowa ruszyła! Znamy szczegóły
EnResidence - butikowy apartamentowiec na wrocławskich Krzykach