Architektura w Polsce - podsumowanie roku 2008
Co to był za rok... Polały się łzy szczęścia, czasem było nam wstyd, czasem trochę do śmiechu. 2008 był zdecydowanie ciekawym rokiem w polskiej architekturze.
Rok 2008 upłynął pod znakiem Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie, przygotowań do Euro 2012 i licznych nagród zebranych przez naszych architektów. Prezentujemy podsumowanie wydarzeń architektonicznych mijającego roku:
Styczeń
Rok 2008 zaczął się od prawdziwie sportowych emocji - JKS Architekci Sp. z o.o. przedstawili projekt koncepcyjny Stadionu Narodowego nawiązującego kształtem do wiklinowego biało - czerwonego koszyka.
Luty
Tajemniczy hiszpański inwestor ujawnia plany budowy 225-metrowego wieżowca Poznań Forum . Z czasem okaże się, iż budynek urośnie do 240 metrów (z wieżą 285 m.), a tajemniczym inwestorem jest Manuel Gomez Landeira, który wybrał poznańską dzielnicę Rataje na lokalizację jednego z najwyższych polskich wysokościowców.
Marzec
Projekt stadionu Wisły jest już gotowy. Płytę boiska obniżono o 80 cm i dodano trzy rzędy krzeseł. Nowy stadion budzi mieszane uczucia. Projekt Wojciecha Obtułowicza zdaniem niektórych nie jest wystarczająco reprezentacyjny i nowoczesny.
Na największych w Europie targach nieruchomości w Cannes zaprezentowano projekt luksusowego apartamentowca Korona Tower autorstwa światowej sławy architekta Daniela Libeskinda. Wysoki na 105 metrów, liczący 31 pięter budynek powstanie w Poznaniu i pomieści ok. 250 luksusowych apartamentów
Kwiecień
W Krakowie rozpoczęła się budowa nowej siedziby Muzeum Lotnictwa zaprojektowanej przez polsko-niemiecką pracownię Pysall.Ruge Architekten. Nowoczesna bryła budynku przypomina ogromne śmigło i jeszcze przed rozpoczęciem realizacji zdobyła sobie uznanie. Projekt zaprezentowano m.in. na VII Międzynarodowym Biennale Architektury w Sao Paulo oraz na wystawie w centrum architektury w Berlinie, poświęconej architekturze krajów Europy Środkowo-Wschodniej.
Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej - nowa część katowickiej Akademii Muzycznej - znalazło się w gronie 40 najlepszych ceglanych budynków świata. Tomasz Konior już po raz drugi zdobył to prestiżowe wyróżnienie, którym wcześniej nagrodzono szkołę w Białołęce jego autorstwa.
Najwyższa polska bryła na horyzoncie. Sky Tower - pierwszy wrocławski drapacz chmur ma osiągnąć wysokość 258 metrów i znaleźć się w gronie najwyższych budynków Europy. Niestety kryzys zweryfikował plany inwestorów i w listopadzie wstrzymano budowę.
Maj
Tomasz Konior i Robert Koniczny znaleźli się na prestiżowej liście "Europe 40 under 40". Wyróżnienie przyznawane przez The European Centre for Architecture Art Design nagradza najlepszych europejskich architektów poniżej 40 roku życia.
Daniel Libeskind chce projektować dla Gdańska. Zaniedbana, postindustrialna część miasta, zwana Polskim Hakiem, miałaby się zamienić w kompleks usługowo - mieszkaniowy z górującym nad nim wieżowcem o wysokości 193 metrów.
Na wolnej działce obok Muzeum Manggha w Krakowie ma powstać Galeria Europa - Daleki Wschód. Autorami koncepcji są Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy.
Rozpoczęto budowę warszawskiego wieżowca Złota 44 autorstwa Daniela Libeskinda.
Czerwiec
Największy konkurs urbanistyczny w historii Warszawy. Okolice Stadionu Narodowego zostaną zaprojektowane przez pracownie JEMS Architekci i Dawos urbanisty Krzysztofa Domaradzkiego. Na blisko 40 hektarach ma powstać piesza promenada, plac, zintegrowany terminal łączący stacje kolei, metra i przystanek tramwajowy oraz 160-metrowy biurowiec w miejscu dzisiejszego dworca PKS. Niestety całości projektu nie uda się zrealizować do 2012 roku.
Lipiec
Polscy architekci znów w światowej czołówce. Prestiżowy brytyjski magazyn Wallpaper umieścił krakowskie biuro Mobius Architekci i Front Architects z Poznania na liście 50 najbardziej elektryzujących pracowni architektonicznych świata 2008 roku.
Najbardziej kontrowersyjny projekt roku. Christian Kerez przedstawił poprawioną koncepcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Jednak głosom krytyki nadal nie było końca. We wrześniu władze miasta znalazły lukę w regulaminie konkursu i odrzuciły projekt Kereza. Architekt ma przeprojektować muzeum, tak aby znajdował się w nim teatr. Kerez domaga się podwyższenia już dziś wysokiego honorarium (26 mln zł.), z powodu dodatkowych prac. Na to nie zgadzają się władze miasta. Rozmowy utknęły więc w martwym punkcie...
Sierpień
Powstaje projekt nowego centrum Łodzi. Moeller Architekten + Ingenieure wygrywają konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Specjalnej Strefy Sztuki, która powstanie w okolicach Dworca Fabrycznego.
Wrzesień
Złoty Lew dla Polski na Biennale Architektury w Wenecji! Po raz pierwszy laur Najlepszego Pawilonu został przyznany polskiej ekspozycji. Nagrodzona koncepcja to odważna wizja tego, jak niektóre ze znanych polskich budynków wyglądać mogą w niedalekiej przyszłości.
Kolejny sukces. Polski pawilon na Expo 2008 w Saragossie otrzymał trzecią nagrodę w kategorii najatrakcyjniejszych pawilonów na wystawie.
Międzynarodowe jury Museum of Architecture and Design w Chicago wyłoniło najlepsze budynki świata w konkursie International Architecture Award 2008. Wśród 114 wyróżnionych projektów znalazły się aż trzy budynki z Polski: Dom Aatrialny oraz Dom Ukryty autorstwa KWK PROMES oraz Muzeum Historii Żydów Polskich projektu fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamaki.
Polsko-hiszpańskie konsorcjum Sener - ARE - Polconsult wygrało konkurs na projekt terminalu Portu Lotniczego w Świdniku.
Październik
Warszawska spółka JEMS Architekci zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Międzynarodowego Centrum Kongresowego , które za kilka lat ma powstać obok katowickiego Spodka.
Zespół składający się z pracowni Mirosława Nizio i Damiana Cyryla Kotwickiego wygrał międzynarodowy konkurs architektoniczny na Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu .
Po 25 latach budowy, pierwsza linia warszawskiego metra zostaje ukończona. 25 października oddano do użytku trzy ostatnie stacje: Stare Bielany, Wawrzyszew i Młociny.
Listopad
JSK Architekten zaprezentowali projekt nowego stadionu Legii, który będzie mieć 31,8 tys. miejsc i zastąpi dotychczasowy obiekt.
Otwarto nowych gmach Muzeum Sztuki w Łodzi ms2 - najstarszego w Europie muzeum sztuki nowoczesnej.
Grudzień
W październiku zapadł wyrok śmierci na dworzec w Katowicach - arcydzieło architektury późnego modrnizmu zniknie z powierzchni ziemi. W grudniu poznaliśmy wizualizacje nowego dworca PKP.
Kolejne laury dla polskich architektów. W plebiscycie World Architecture Awards układanym przez międzynarodowe grono krytyków współczesnej architektury, wyróżniono dwie krakowski pracownie. Nagrodzone projekty to Centrum Kongresowe w Krakowie projektu biura Ingarden&Ewy Architekci wraz Arata Isozaki&Associates oraz Oriagami House biura Mobius Architekci.
Biuro architektoniczne Konior Studio wygrało międzynarodowy konkurs na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Stolica ma się wzbogacić o nowy drapacz chmur. Projektantem wieżowca, który ma powstać przy ulicy Twardej jest światowej sławy architekt Helmut Jahn.
- Więcej o:
- architektura
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu
Architektura Barcelony - nowoczesne budynki, rzeźby i genialny Gaudi. Co warto zobaczyć? [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]
Znani architekci: Le Corbusier, czyli papież modernizmu
Flexhouse nad Jeziorem Zuryskim - dom wpleciony w krajobraz
Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"